Pytania egzaminacyjne (UK)
prosba o pomoc
    ebc41 pisze:


    ...
      sp9fys pisze:


      ...
      W konkretnym przypadku rezonansu równoległego, gdzie w szereg z cewką włączony jest rezystor 25omów, dla określenia impedancji w rezonansie należy przejść do układu zastępczego w rezystancją włączoną równolegle do L i C - jest to dość złożony rachunek.


    ....

    Nie pamiętam dokładnie z teorii obwodów. Ale zarówno w przypadku jednego i drugiego rezonansu mowa jest o składowej urojonej impedancji. W przypadku szeregowego urojona część jest równa zero, a w przypadku równoległego nieskończoność. Oznacza to, że albo będzie płynęła bardzo wielka składowa urojona prądu albo nie będzie jej w cale (względnie na układzie LC pojawi się bardzo wielkie napięcie jeżeli będzie on załączony szeregowo). A składowa rzeczywista idzie swoją drogą czyli jak była 25 omów tak pozostanie 25 omów.

    Nie słyszałem też o konieczności przechodzenia do układu równoległego RLC aby policzyć wypadkowe Z. Rezystancja cewki jest na schematach zastępczych rysowana szeregowo i tak się to potem przelicza.
    ....



To wcale nie jest takie trywialne. Sugeruję jednak przypomnieć sobie teorię obwodów i obliczyć albo wyprowadzić wzór na zastępczą impedancję równoległego obwodu rezonansowego w którym do L jest dołączone szeregowo R.
Oczywiście, nie ma potrzeby przechodzenia z układu szeregowo-równoległego na równoległy dla policzenia Z przy konkretnej częstotliwości (de facto i tak się to robi), ale jak się chce policzyć wypadkową Z w rezonansie, to nie ma innej drogi.


Offtop:
Na schematach obwodów z rezonansem równoległym dla uproszczenia obliczeń ta rezystancja (odzwierciedlająca dobroć -> straty czynne) w 99% przypadków umieszczana jest RÓWNOLEGLE do L,C - wtedy zastępcza impedancja obwodu w rezonansie jest równa Rzast. (niezależnie gdzie te straty powstają).

_________________________
Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM