Pytania egzaminacyjne (UK)
prosba o pomoc
    steve pisze:

    Witam i najlepszego w Nowym Roku.
    Według mnie :
    ad2/ R=400 Ohm, Xc=300 Ohm. Połączenie szeregowe : Z=R+jx, gdzie R - składowa rzeczywista, jx - składowa urojona. Składowa urojona dla pojemności to Xc=-1/w*C (omega razy C), stąd nasze Z=R-jXc, czyli Z=400-j300. Równanie jest spelnione dla określonej częstotliwości ponieważ wpływa ona na Xc (hasła: reaktancja pojemnościowa i indukcyjna, impedancja zespolona)

    ad3/ układ równoległy LC w rezonansie charakteryzuje się pomijalnie małą impedancją dla danej częstotliwości (teoretycznie Z=0). Niestety nie dysponujemy elementami idealnymi, więc dochodzą parametry pasożytnicze i w tym przypadku RL=25 Ohm i tyle wyniesie impedancja wypadkowa układu ( hasła jak wyżej, dodatkowo dla rezonansu musi zaistnieć warunek XL=XC)

    ad1/ strzelam - wskazanie będzie wynosiło 14,1uV. Traktuję antenę jako źródło napięcia o impedancji wewnętrznej 50 Ohm, jeżeli obciążone źródło daje nam 10uv ( w dopasowaniu), to nieobciążone według mnie da 14,1uV - ponieważ miernik nie obciąży nam źródła i wskaże amplitudę czyli pierwiastek z 2 razy napięcie skuteczne. Podaj jak możesz answer na pytanie 1...

    tu jest fajnie namalowane: http://www.electronics-tutorials.ws/accircuits/parallel-circuit.html


Kolego Steve, nie zdasz tego egzaminu!!

Ad1
Po odłączeniu odbiornika, napięcie wskazywane przez woltomierz o dużej impedancji wewnętrznej wzrośniedwukrotnie Wynika to bezpośrednio z prawa Ohma.
Ad2
Można dodać, że moduł wyniesie |Z| = sqrt(R^2 +jX^2)= 500 Ohm
Ad3.
W rezonansie impedancja idealnego obwodu równoległego jest nieskończona.
Przypadek który Kolego opisujesz dotyczy rezonansu szeregowego
W konkretnym przypadku rezonansu równoległego, gdzie w szereg z cewką włączony jest rezystor 25omów, dla określenia impedancji w rezonansie należy przejść do układu zastępczego w rezystancją włączoną równolegle do L i C - jest to dość złożony rachunek. Zajmie trochę więcej niż przysłowiowe 5 minut. Nawiasem mówiąc rezystancja cewki (wynikająca z właściwości materiałowych) wpływa na częstotliwość rezonansu równoległego w porównaniu do obwodu idealnego przy tych samych wartościach L i C (wpływa równie ta będąca ekwiwalentem niedoskonałości wykonania - ale tego w pytaniu nie było)

Wszystkiego najlepszego na NOWY ROK!

Ryszard

____________________________
SP9LWH szybciej pisze heh bardzo szczęśliwy 73!


  PRZEJDŹ NA FORUM