Wojskowy wóz łaczności - przyczepa z anteną na obrotnicy z szykiem antenowym UKF
    sq5gvy pisze:

    Zawsze dbano o bezpieczeństwo załogi i w wyposażeniu radarów były specjalne mierniki służące do wykrywania przecieków promieniowania mikrofalowego z toru przesyłowo-antenowego. W kabinach radaru jeśli sprzęt jest sprawny i poprawnie eksploatowany natężenie pola mikrofalowego było/jest mniejsze niż w typowej kuchni z pracująca mikrofalą.

Kiedyś przeglądałem część dokumentacji P40 i zainteresowałem się dokładnością uszczelnień przy modułach wzmacniaczy amplitronowych. Kilka detali naprawdę robiło wrażenie. Ciekawe czy dałoby się wykorzystać antenę i chociaż jeden z modułów wzmacniaczy oraz odbiornika tego radaru do pracy w którymś mikrofalowym paśmie amatorskim? Oczywiście nie przy takiej mocy, przy znacznie mniejszej i pewnie też głównie telegrafią lub PSK?

    sq5gvy pisze:

    W P14 nie ma czegoś takiego jak dolna wiązka. Tam jest jedna wiązka "płetwowa" w kształcie. Natomiast regulując położeniem oświetlacza można było w pewnym zakresie zmieniać kąt elewacji płetwy.

Oni to tak nazywali, niestety nie dane mi było podłączyć transceivera do anteny P14. Jedyne, co miałem okazję testować, to była Laura P-18, ale od początku myślałem, że do pasma amatorskiego to się zupełnie nie nadaje. Gdyby wymienić anteny choćby na znane SP6LB efekt też byłby słabiutki. Nawet z kolegami liczyliśmy czy dałoby się podstawić inaczej policzone Yagi na 2m do istniejącego szyku (w sensie dystansów pion-poziom), ale wyniki symulacji były tak beznadziejne, że odpuściliśmy dalsze kombinowanie. Może kiepskie oprogramowanie wtedy mieliśmy, może jakiś błąd przy obliczeniach, albo inne nasze niedopatrzenie, ale wychodziło nam, że prościej byłoby zrobić od zera szyk wg poradnika UKFowca niż kombinować z przeróbkami.
Przy testach udało się to skierować na SR7V ale nie udało się nawet otworzyć przemiennika mimo to, że dało się go odebrać. Gdy po 3h wróciłem do domu w Warszawie, bez problemu na wchodziłem na ten sam przemiennik SR7V z dookólnej 1x5/8 z tego samego transceivera przy tej samej mocy. Pewnie źle wycelowałem, do tego fatalne dopasowanie i oględnie mówiąc nie ta częstotliwość, dla której szyk był projektowany.


  PRZEJDŹ NA FORUM