Rozbudowa zasilacza 13,8 v
SP3DRM dziękuję za wyjaśnienia.
Krzysztofie bardzo ciekawy temat poruszyłeś. Osobiście nie mam doświadczenia praktycznego z Transil, tylko raz założyłem na wyjście zasilacza taką diodę jaką kupiłeś i gwałtownie zwiększyłem napięcie, diodę rozerwało w szczępy a bezpiecznik 25A nie zareagował a, że nie miałem więcej Transil to dałem sobie spokój i jako zabezpieczenie zastosowałem sprawdzone przeze mnie zabezpieczenie (choć nie do końca dobre), czyli diodę Zenera mocy ZX16. Jak już pisałem w innym wątku zasilacze transformatorowe znanych firm np. Yaesu FP1030 czy Diamond GSV3000 w ogóle nie posiadają takowych zabezpieczeń, ponieważ stopień mocy jest tak zaprojektowany, iż jego przebicie jest bardzo mało prawdopodobne. W zasilaczu, który zrobiłeś też jest to bardzooo mało prawdopodobne, ponieważ 6 x BD911 = 90 A prądu maksymalnego powtarzalnego. A do tego masz jeszcze zabezpieczenie termiczne, które mam nadzieję ustawiłeś na max 70*C.

Ale do rzeczy, zobacz tutaj:

http://pdfdata.datasheetsite.com/pdf1/ST/1-5KE.pdf

Jest to nota aplikacyjna naszych Transil. Zerknij na stronę drugą masz tam wykres a pod wykresem tabelę w niej odszukaj naszą diodę i teraz tak - Vrm = 12,8 V i jest to nasz punkt w którym dioda zaczyna przewodzić (zwierać wyjście zasilacza) ale w tym punkcie prąd jest bardzo mały wg. noty wynosi 1 uA. Następnie wraz ze wzrostem napięcia prąd Irm (nasz 1 uA) zaczyna wzrastać proporcjonalnie do Vrm aż do punktu Vbr = 14,8 V do 15,8 V (rozbieżność Vbr jest uwarunkowana konkretną sztuką Transil i jest spowodowana rozrzutem parametrów w procesie produkcyjnym). gdzie osiąga wartość 1 mA. W każdym bądź razie po przekroczeniu Vbr prąd zaczyna drastycznie wzrastać, ponieważ dioda zaczyna przewodzić aż do punktu Vcl gdzie w tych punktach występuje tzw. zjawisko lawinowe diody i mówiąc prosto zwiera nam wyjście zasilacza. W tym momencie powinien zadziałać nasz bezpiecznik zanim temperatura rozerwie Transil.

Teoretyzując dalej wynika, że nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć np. 10 szt. Transil tego samego typu równolegle. Jest jednak jedno ale! Jeżeli nasze połączone równolegle Transil będą miały rozbieżność Vbr (a będą miały na pewno) to w przypadku gdy będziemy bardzo powoli zwiększać napięcie to w danym jednym czasie nie zareagują one wszystkie jednakowo, po prostu nie wszystkie naraz się "zewrą". Idąc dalej, można jednak założyć, że w naszym przypadku nie ma to większego znaczenia, ponieważ gdy szczeli nam jeden (kilka) tranzystor mocy to i tak na wyjście zasilacza poleci pełne napięcie z prostownika, które będzie od razu znacznie przekraczać Vbr a również przekroczy Vcl.

Mam nadzieję, że udzieliłem Ci odpowiedzi na nurtujące cię pytanieoczko

A jak tam spisuje się darlington, który włożyłeś zamiast BD...?
Czy dałeś rezystor na wyjście zasilacza? Jest bardzo ważny gdy do stabilizacji wykorzystujemy wzmacniacz operacyjny. Ba... bez niego zadziałają Transil'e pomimo, iż nie został uszkodzony (przebity) żaden tranzystor mocy. Tak, więc nie zapomnij o nim!
Pozdrawiam.


  PRZEJDŹ NA FORUM