Rozbudowa zasilacza 13,8 v
    SQ9GIW pisze:

    Kolego SP3DRM piszesz, iż często spotykasz się w pracy z Transil, a czy łączyłeś kiedyś dwa lub więcej Transil równolegle? Jeżeli tak to podziel się proszę spostrzeżeniami.

Nie pisałem, że często bo to by była przesada ale się spotykam. Jako zabezpieczenie wejść dwustanowych lub w zasilaczach. Nie trafiłem nigdy na równoległe łączenie transili. Na połączenie szeregowe z innymi diodami tak. Stosowałem też połączenie szeregowe 2 transili. Ale równolegle nie.
Transil jednokierunkowy to tak jak dioda zenera, a dwukierunkowy jak 2 diody zenera połączone przeciwsobnie w szereg.
Diod zenera też nie łączy się równolegle. Jeśli połączysz równolegle dwie diody zenera to i tak pierwsza zacznie przewodzić ta o niższym napięciu. Druga jest jakoby "na czuwaniu". Gdyby ta pierwsza dostała przerwę to wtedy pracę mogła by przejąć ta druga. Ale diody (transile też) zwyczajowo przy uszkodzeniu dostają zwarcie. Kiedyś dawno robiąc ładowarkę akumulatorów na stabilizatorze 78XX dla podniesienia napięcia zastosowałem doidę LED czerwoną włączoną pomiędzy nogę scalaka i masę. Podbiło to napięcie o ok. 1,6V. Ale ponieważ wtedy LED-y były jeszcze słabej jakości i potrafiły dostać przerwę to równolegle z nią wlutowałem LED zieloną. Zielona jako że miałe wyższe napięcie przewodzenia nie świeciła i nie brałe udziału w stabilizacji. Czuwała czy przpadkiem nie dostanie przerwy ta czerwona. I tak gdy było dobrze miałem zapaloną czerwoną a gdyby się uszkodziła to nie było by czerwonej lampki tylko zielona a napięcie ładowarki wzrosło by tylko nieznacznie. W przypadku braku tej zielonej mogło by wzrosnąć do niebezpiecznie wysokiego.
A wracając do transili.
Nabyłem 10 szt. 1.5KE18A i mam zamiar je trochę "pomęczyć" pod kątem zastosowania na wyjściu zasilacza (a w zasadzie to nie na wyjściu zasilacza ale na wejściu radia - niby to samo a jednak nie to samo). I też mam zamiar dla pewności dać nie jednego a więcej połączonych równolegle (czyli raczej niezgodnie ze sztuką). Niech się palą, palą bezpieczniki i robią cokolwiek byle radio było całe.
Acha a te transile w profesionalnych zasilaczach (impulsowych) to były włączone:
- od strony wejścia (za prostownikiem na kondensatorze głównym)
- na pierwotnych uzwojeniach transformatorów (w połączeniu z diodą)
- za uzwojeniami wtórnymi transformatorów (przy prostownikach niskich napięć)
- na wyjściach napięć z zasilaczy (za stabilizacją).
Ale te transile były raczej po to aby zabezpieczyć zasilacz. I słusznie - jak się nie uszkodzi to fajnie. A u nas raczej chodzi o to aby nawet jeśli już uszkodzi się zasilacz i poda w sposób niekontrolownay napięcie na wyjście, uratować radio.
Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM