Transformator 2500V/800mA
Zakladajac 2500V x 0,8A = tj 2000W. Ale trzeba sobie zdac sprawe ze maksymalne stale napiecie anodowe wyniesie ponad 3500V ! A to juz jest "troche" duzo dla "popularnych" lamp. Sadze ze w rachube moze wchodzic lampa GU43 i jej klony, lub 2xQ04 i odpowiedniki lub "pierwowzory".Dla GU84b to trafo troche "slabawe"! Trafo anodowe mozna spokojnie "przeciazac" nawet do 50%. Dlatego podczas zamawiania trafa u producenta mozemy "poprosic" o troche "przewymiarowanie" srednic stosowanych drutow (jesli tylko sie zmiesci). Rdzen spokojnie to wytrzyma! (Mozemy tez "zastanowic" sie nad poproszenie o wykonanie odczepow. Czasami "ulatwiaja" zycie). Chyba ze planujemy prace np emisjami cyfrowymi na pelnej mocy. Ale wtedy w zasadzie powinnismy wykorzystac tylko moc admisyjna lamp bez ich "przeciazania". I tu niestety bedzie trzeba bardzo uwazac przy strojeniu PA, bo mozna zniszczyc lampy. Widzialem juz GU81 gdzie "udalo" sie specjalistom wytopic dziury w anodzie! A anoda tam to jakies 2mm (lub i lepiej) grafitu! Nie wspominajac o podtopionych bankach szklanych w "mniejszych lampkach". Co do traf z mikrofali, mozna "delikatnie" odwijac uzwojenie bez rozbierania rdzenia. Mozna pomagac sobie czyms ostrym np nozem do tapet. Uzwojenie odwijamy "po kawalku". Jesli nawet uszkodzimy sasiednie uzwojenie to "tyz" nie ma straty, bo go usuniemy. W razie uszkodzenia emali zawsze to miejsce mozemy "naprawic" stosujac lakier lub izolacje "papierowa". Doskonale na takie naprawy sluza stare i duze kondensatory olejowe lub styrofleksowe! Pamietamy, ze napiecie miedzy zwojami moze wynosic max do ok 10V. Miedzy warstwami to tak gdzies do ok 150V. Co do duzego poboru mocy "jalowej" to oprocz ciepla - co w chlodne dni nam "pomoze" i podniesie "komfort" pracy, ma to niestety skutki w postaci szybkiego ubywania "zasobow pienieznych"! Mozna temu zaradzic stosujac zalaczanie tylko podczas "wolania". Ale czasami w "rozpoznaniu bojem" mozemy nie miec czasu na "schlodzeniu" trafa. Jesli koszt takiego trafa wynosi ok 2 butelki "plynu dopingujacego" to lepiej dac dwa trafa.
Udanych konstrukcji
73! M.