skrócona antena beverage
    sp7ivo pisze:

    "To co to za odbiór na antenie co ma zysk -10dB czy -20dB?

    Bardzo dobry. Anteny te stosuje się na niskich pasmach gdzie istotą jest poprawienie stosunku sygnał/zakłócenia-szum, a nie jego "wzmocnienie". Ujemny zysk nie ma w tym przypadku znaczenia.

A w jaki sposób poprawia? Jaki jest tego poprawiania mechanizm? No i które pasma są niskie? Bo co to jest zysk kierunkowy i jak się go liczy zapewne wiesz i w porzeciwieństwie do mnie potrafisz sobie wyobrazić antenę o zysku -20dB
    sp7ivo pisze:

    Czyżby wojsko miało na ten temat inny pogląd?

Nie wiem, nie jestem wojsko. aniołek

Nasza antenowa biblia, Amatorskie anteny KF i UKF na stronie 300 zawiera wykres porównujący ch-ki anten LW i Beverage-obciążony LW z którego odczytujemy, że przy długości anteny 5L antena Beverage ma większy zysk niż antena LW. Ponad to inne anteny te będące "rozwinięciem" anteny Beverage, obciążona antena LW, antena rombowa mają zyski od pojedynczych do kilkunastu decybeli w stosunku do dipola. Jak więc "spokojnie" przyjąć tezę o ujemnym zysku anteny Beverage?
    sp9coo pisze:

    W latach 60 na R118 BMZ mieliśmy taką antenę o długości około 60m może więcej dokładnie nie pamiętam stawianą na 1.5m tyczkach i była to antena z tak zwaną falą bieżącą jaka była nazwa wojskowa to już się zatarło w pamięci .

Też już nazwy nie pamiętam ale kołacze mi w pamięci, że nazywała się właśnie "antena z falą bieżącą". jęzor
Na ćwiczeniach terenowych rozwijaliśmy anteny o długości od 150 do 250m.


  PRZEJDŹ NA FORUM