Prawda czy Fałsz - MmanaGal i inne.....
    sp6ryd pisze:

    Jeśli dobrze rozpoznałem intencje autorowi wątku chodziło chyba o skuteczność, potwierdzalność w praktyce symulacji wykonywanej w programach. Ponad rok temu podglądając rozwiązania w necie DK7ZB (jak jeszcze nie miał)
    i innych szukałem anteny yagi 4/6m kombinowanej na jednym boomie. Nie znalazłem gotowca więc zacząłem kombinować z 4NEC2 i nakładaniem 5el. 4m i 3el. na 6m na jeden boom. Symulacje były na tyle obiecujące, że wykonałem tą antenę. Nie poświęciłem czasu na dostrajanie na dachu. Poza tym, że nie bardzo miałem na to warunki to antena i tak była kompromisowa więc poprawianie jednego pasma odbywałoby się kosztem drugiego. SWR w warunkach rzeczywistych był powyżej 2,5 (symulacja dawała 1,3 na 50 MHz i 1,7 na 70MHz) co w tych pasmach raczej dyskwalifikuje tą antenę. Ostatecznie ją zdemontowałem i raczej poszukam konstrukcji sprawdzonej. Fakt, że taka antena musi mieć 50om (jeden fider) i jest bardzo wąskopasmowa stąd może przyczyną niepowodzenia była dokładność wykonania/symulacji. W 4NEC2, MMANA-GAL, który jest darmowy jest zdaje się ograniczenie ilości segmentów (elementarnych fragmentów) branych do obliczeń i stąd wynik może odbiegać od warunków rzeczywistych.
    Jak na razie wykonałem tylko jeden projekt od symulacji do pomiarów, ale uważam że warto próbować szczególnie w przypadku nietypowych anten.


Ja trochę na odwrót tzn. dla sprawdzenia poprawności programu, anteny producentów zacząłem nanosić do programu trzymając się ściśle reżimu wymiarowego tzn. identyczne rozmiary, odstępy, średnice, materiał (wszystko wg. oryginalnego rysunku). I zawsze, podkreślam zawsze otrzymywałem idealny wynik taki sam jak producent podawał w karcie katalogowej. Nigdy nie miałem odstępstwa od oryginału. Jeżeli to robiłem wielo...wielokrotnie z różnymi antenami to tylko jedne zdanie mogę mieć o nim. Problemy zaczynają się pokazywać jak antena jest zrobiona z różnych materiałów np. drut CU i rurka AL.


  PRZEJDŹ NA FORUM