Pełnowymiarowy dipol 2x20m czy skrócny 2x12 + cewki?
    polleck pisze:

    ... Ciekawi mnie tylko, bo tego nie wiem, czy można dipol półfalowy na 80m zawieszony w formie invV wykorzystać na innych pasmach: 40,20,10m stosująć wewnętrzne ATU 16-150 ohm. Antena zawieszona około 15m nad gruntem, na 3m maszcie na dachu bloku w centrum Wrocławia.


Dipol półfalowy na 80-tkę oprócz podstawowego pasma prawdopodobnie da się jeszcze zestroić na nieparzystych harmonicznych stosując zwykłe ATU. Odpada więc 40-stka i 10-tka niestety. Na parzystych harmonicznych impedancja falowa dipola jest b. duża - rzędu kiloomów, więc skrzynka nie ruszy takiej anteny.
Nb. można użytkować wariant anteny typu dublet (antena o dwóch równych ramionach. Dipol jest dubletem) zasilany linią symetryczną - kiedyś popularna antena typu Zeppelin. Linia symetryczna zapewnia minimalne straty w fiderze mimo wysokiego SWR. Niezbędna jest specjalna symetryczna skrzynka antenowa. Typowa skrzynka antenowa na ogół się nie nadaje ze względu na problemy z transformacją do linii symetrycznej. Banalne półśrodki typu balun na ferrycie zwykle nie są skuteczne.

__________________________________________
73! Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM