Beveridge w terenie całkowicie lub częściowo zalesionym
Beverage-s wcale nie musi być na końcu uziemione. Są różne układy i różne teorie. Ja pracowałem na 6 z uziemieniem a jednym bez i też chodził a ziemia na końcu była cudza. Opornik dobieramy tak aby było największe tłumienie F/B. Z zasady montuje się 450-470om i zapomina.
Uziemienie opisał Bartek. Zabita w grunt metrowa rura w zasadzie wystarcza. Uziemienie stosujemy także w miejscu zasilania. W skrajnych przypadkach o ile ziemia jest twoja można dać kilkanaście promieniście zakompanych kilkumetrowych drutów połączonych galwanicznie do tej rury.
Tu jest ciekawa propozycja http://www.sp5psl.pzk.org.pl/grafika/beverage/beverage.html
Antena aby być pewna, że będzie skuteczna powinna zostać zestrojona do rezonansu w danym paśmie.
Opornik na końcu dobiera się doświadczalnie. Słuchając stacji przeciwległego kierunku niż żądany, stacji AM na falach średnich zbliżonych do 1,8 albo za pomocą sygnału generatora nastawionego w paśmie 1,8 i ulokowanego w pewnej odległości, np 0,5km od anteny.
Jak pisałem. Dobrze mieć kilka układów anten odbiorczych bo trzeba pamiętać, że w zawodach wołąją nas stacje z różnych odległości nie zawsze tylko DXy, więc ich sygnały przychodzą do nas pod różnymi kątami, szczególnie w zawodach.
Można zrobić i taką http://www.dxzone.com/cgi-bin/dir/jump2.cgi?ID=22619 układ sprawdzony i możliwy do porównania z krótszymi beverage's.


  PRZEJDŹ NA FORUM