RG6/U jako zasilanie anteny np dipola ??
    SP3QDM pisze:

    Dziękuje za odpowiedzi.

    4. Cieszy mnie, że wytrzymuje 1 Kw praktycznie! Ja tak sobie liczyłem po swojemu straty w dB/100 m * moc. Np 3 dB tłumienia to przy 1 kW na wejściu daje ok 500 W straty w kablu (chyba dobrze liczę??) to moim zdaniem laika max co może ten kabel z siebie oddać w postaci ciepła (ok 5W / 1m kabla). Choć zamierzam ładować tylko 100W ale jak się projekt uda to kto wie wesoły



Tomku założyłeś równomierny rozkład mocy strat na całej długości kabla a to jest błędne założenie. Koniec przewodu od strony nadajnika będzie się nagrzewał silniej niż ten przy antenie. Żeby było jasne nie twierdzę że kabel nie wytrzyma, tylko wskazuję na błąd w szacowaniu mocy ogrzewającej kabel.
Pomyśl też o długości kabla ze względu na transformację impedancji anteny. Przy długości równej wielokrotności pół fali, kabel przeniesie impedancję bez transformacji, przy długości równej nieparzystej wielokrotności ćwierć fali uzyskasz transformator ćwierćfalowy który przy tym kablu może przekształcić np 50 ohm obciążenia w impedancję ponad 100 ohm na wejściu fidera i odwrotnie. Napisałeś, że dipol ma wisieć na wysokości 55m. Na tej wysokości impedancja dipola półfalowego pasma 160m powinna wynosić koło 90 ohm (choć będzie to zależało od własności gruntu). Warto to sprawdzić bo może mógłbyś upiec dwie pieczenie na jednym ogniu? Ja mam tak rozwiązane zasilanie dipola pętlowego na pasmo 80m. Ze względu na wysokość zawieszenia i wpływ gruntu mój dipol ma impedancję wejściową około 120 ohm . Dałem ćwierć fali dobrego koncentryka 75ohm a dalej pociągnąłem już tradycyjne 50 ohm. Antena pięknie pracuje z SWR nie większym niż 1.2 w całym paśmie.
Adamie SP6EBK masz rację ale tylko w wypadku dipola zawieszonego w wolnej przestrzeni. Dipol wiszący nad ziemią może mieć impedancję znacznie odbiegającą od tej wartości.
Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM