Strojenie anten kablem oraz wpływ SWR na odbiór
Witam.
Teoria teorią, fizyka fizyką, a praktyka idzie swoją drogą.
Pozostaje też kwestia warunków terenowych, w których pracuje antena odbiorcza. Przekonałem się już dawno, pewnie jak wielu z was, że w.cz. to "magia".
Odbiornik (homodyna) wg SP9MRN http://www.sp-qrp.pl/zdjecia/sp9mrn/schemat-rx.jpg antena -> linka PKL o długości około 7 metrów wywieszona między oknem, a latarnią, równolegle do ziemi na wysokości 1 piętra. Jakość odbieranego sygnału dobra.
Inna lokalizacja, antena skierowana ukośnie w dół, o długości 7 metrów (PKL) na wysokości 1 piętra, odbiornik -> część odbiorcza Kacpra (80m), coś przebija w tle, ale rozmowy są niezrozumiałe.
Te same warunki terenowe i antena co przy odbiorniku Kacper, ale jako odbiornik SDR http://web.geowap.mobi/527-iq-sdr-minimalsystem-f252r-4080-m.html odbiór dobry, rozmowy zrozumiałe. Tak właśnie u mnie wygląda praktyka.

Trochę zejdę z głównego tematu. Jakoś na wakacje postanowiłem zrobić antenę na wypady terenowe z samochodem (maszt z najazdówką). Mogłem zrobić GP 1/4 fali, ale chciałem czegoś lepszego. Wybór padł na GP 5/8 fali. Sięgnąłem do Bieńkowskiego, wszystko pięknie ładnie wytłumaczone, antenę zrobiłem zgodnie z opisem. Pomiar SWR wykazał, że nie schodzi on w paśmie 144.000 - 145.959 MHz poniżej 2. Gdzie popełniłem błąd, dwa dni kombinowałem. Okazało się, że nie potrzebnie uwzględniłem współczynnik skrócenia (dla konkretnego kabla H155). Z tym współczynnikiem długość promiennika 1,02 metra. Bez tego współczynnika długość promiennika 1,25 metra i antena w całym paśmie 2m stroi się z SWR poniżej 1,5. To tyle z mojej strony, a raczej z moich doświadczeń, 4 letnich małych doświadczeń.


  PRZEJDŹ NA FORUM