Strojenie anten kablem oraz wpływ SWR na odbiór
http://ebc41.elektroda.eu/?p=736


Właśnie popełniłem króciutki artykulik na temat tytularnej opinii na temat strojenia anten przy pomocy kabla. Powstał on pod wpływem pewnej dyskusji którą przeprowadziłem z moim kolegą CB-istą który jest jej szczerym wyznawcą.

W pewnym jednak momencie zaczęliśmy się zastanawiać jak wpływa SWR anteny na jej własności odbiorcze. Ja stwierdziłem, że jeżeli chodzi o anteny drutowe (generalnie anteny nie skracane, bez żadnych trapów i specjalnych sposobów dopasowania) to nie na on żadnego znaczenia, im dłuższy drut tym większe napięcie zostanie w nim wyindukowane. Jako dowód przedstawiłem moje eksperymenty z dipolem na pasmo 80m na którym bez problemu słyszałem europejskie stację pracujące na wyższych częstotliwościach. Kolega odparł, że przeprowadzał inne próby z dwoma antenami CB. Jedna krótsza która była idealnie zestrojona oraz posiadała jedynie jedną cewkę przy podstawie, oraz druga dłuższa która była kompletnie rozjechana oraz miała jeszcze jedną (albo i dwie) cewki na promienniku. Stwierdził że lepszy odbiór miał na tej pierwszej.... Po chwili zastanowienia odparłem, że bez rezonansu te cewki zamiast polepszać sytuację jeszcze tłumiły odbierany sygnał przez swoje składowe impedancji, przez co z pozoru lepsza antena okazała się gorszą.

Teraz zastanawiam się jak to jest dokładnie. Z doświadczenia wiem, że np na wieloelementowej antene LPDA na 2m stację lotnicze czy telewizyjne słychać o wiele gorzej, niż na standardowej antenie helikalnej która ma przecież wielokrotnie mniejszy zysk i jeszcze gorszy SWR. Od czego to tak naprawdę zależy? SWR nie powinien mieć tutaj niby znaczenia ponieważ przy odbiorze to antena zasila obciążenie jakim jest odbiornik a nie na odrwót.....


  PRZEJDŹ NA FORUM