Pytanie i prośba o pomoc od początkującego
Pytanie odnośnie anteny
Wg mojej wiedzy także przewody uziemiające powinny być w jak najdalej od przewodów innych instalacji.
Zwróć uwagę, że możesz mieć różnicę potencjałów, która spowoduje uszkodzenie radia jeśli do gniazdka masz doprowadzoną instalację 3-przewodową, tzn bolec połączony przewodem PE (ziel-żółtym)lecącym gdzieś do....
A nie daj Boże co też widziałem, bolec w gniazdku połączony (zmostkowany) z przewodem N (niebieskim) w przypadku instalacji 2-przewodowej.
W samym przewodzie uziemiającym może zaidukować się energia z wyładowania, które było gdzieś w okolicy. Ktoś niedawno pisał o tym w innycm wątku. Tak jak napisałem. Do każdego budynku i każdej istniejących w nim instalacji należy podchodzić indywidualnie, bo samo uziemienie oprócz Twojego samozadowolenia może spowodować czasem wielkie szkody a nawet kogoś ubić. Oczywiście, że samo uziemienie ubije ale zrobi to różnica potencjałów pomiędzy zerowaniem Twojej instalacji elektrycznej a Twoim uziemieniem radiowym.
I jeszcze jedno. Maszty oddalone od budynku muszą mieć swoją oddzielną instalację uziemiającą nie połączoną z instalacją chronionego budynku.
Najlepiej poproś zaprzyjaźnionego elektryka na piwo a sam nie kombinuj.