Łączenie zasilacza z akumulatorem
    sp2hfh pisze:

    Wracając do uszkodzenia zasilacza przy podłączeniu baterii na wyjściu, jaki jest rozkład napięć na złączach tranzystorów, jeżeli układ jest następujący: 2N3055 ( tranzystor wykonawczy ), BD139 ( driver ), ua723 ( sterowanie ) ?? pytajnik Załóżmy jednakowe napięcie maksymalne Ube dla wszystkich tranzystorów.

W dobrą stronę kombinujesz, ale ja bym się bał zaufać temu rozkładowi. może nie być do końca przewidywalny. Uebo (jeśli o tym mówimy) mówi nam ile to złącze wytrzyma. A rozkład napięć będzie zależał o prądu wstecznego tego złącza. Nawet przy jednakowych elementach (ten sam typ) ten prąd ma rozrzut. Egzemplarz, egzemplarzowi nie równy.
Zobacz sobie schematy połączeń diod prostowniczych w układach wysolonapięciowych. Jeśli potrzebujesz wyprostować prąd a nie masz diod na odpowiednie napięcie wsteczne to łączysz je szeregowo. Tyle aby wystarczyło. Włączasz i możesz mieć przykrą niespodziankę. Nawet jeśli diody są tego samego typu to mogą się różnić IR. I napięcie nie podzieli się tak jak przewidywaliśmy "po równo". Na najlepszej diodzie odłoży się największe napięcie.
Pierwszy raz przeżyłem to ok. 35 lat temu gdy robiłem wzmacniacz lampowy zasilany z użyciem diod germanowych DZG4. Próbowałem aż skończył mi się zapas diod.
Jeśli spojrzysz w schematy takich połączeń szeregowych diod to zobaczysz, że dodatkowo równolegle z każdą diodą podłącza się rezystor (np. kilkaset kiloomów) aby wyrównać rozkład napięć (popsuć parametry diod). Kiedyś o tym nie wiedziałem zaskoczony .
A na domiar złego prąd wsteczny złącza będzie też zależał od temperatury a w zasilaczu temperatury się zmieniają trochę.
Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM