„400 lat zwycięstwa powstańców z Niżnego Nowogrodu"
stacja okolicznościowa związana z historią Polski
Koledzy,

Poniższa informacja, a także wiele innych, pojawi się jutro na moim blogu wraz z listopadowym Kalendarzem wydarzeń.

03.11-04.11 R400NO

Wiadomość oryginalna: „400 lat zwycięstwa powstańców z Niżnego Nowogrodu"
„Przyjaciele! Na cześć 400-lecia zwycięstwa powstańców z Niżnego Nowogrodu na czele z Kuźmą Mininem i księciem Dmitrem Pożarskim, dzięki któremu wyzwolono w 1612 r. Moskwę z rąk najeźdźców, co odegrało decydującą rolę w przezwyciężeniu tzw. smuty i przywróceniu państwa rosyjskiego, a także dla uczczenia Narodowego Dnia Jedności, 3-4 listopada 2012. z Niżnego Nowogrodu, Bałachny i innych miast regionu w eterze pojawi się stacja R400NO. Pracę zaplanowano na wszystkich pasmach i wszystkimi rodzajami emisji”.

Objaśnienie rocznicy: W okresie wojny pomiędzy Rzeczpospolitą a Carstwem Rosyjskim w latach 1609-1618, polskie wojska zajęły moskiewski Kreml. W 1611 r. w Niżnym Nowogrodzie wybuchło antypolskie powstanie, prowadzone przez kupca Kuźmę Minina. Sformowano armię powstańczą, na której czele stanął kniaź Dymitr Pożarski. Jego zadaniem było usunięcie polskiej załogi z Moskwy. Rozpoczęto oblężenie stolicy Rosji. Dwukrotnie podejmowana przez wojska hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza próba odsieczy zakończyła się niepowodzeniem. Oblężenie doprowadziło do kapitulacji polskiej załogi moskiewskiego Kremla 7 listopada 1612 r. W Rosji rocznica wypędzenia polskiej załogi z Kremla jest od 2005 r. obchodzona jako święto narodowe pod nazwą Dzień Jedności Narodowej (świętowany 4 listopada ze względu na istniejące w carskiej Rosji święto cerkiewne Matki Boskiej Kazańskiej, pamięci wyzwolenia Moskwy i Rosji od Polaków w 1612 r.).

Warto wspomnieć, że Niżni Nowogród znany jest również z tego, że tam powstało pierwsze rosyjskie laboratorium radiowe w 1918 r., przeniesione do Leningradu w 1928 r. Mamy więc dwa powody, aby nawiązać z tą stacją okolicznościową łączność.

W latach 1932-1990 miasto nazywało się Gorky na cześć Maksyma Gorkiego, który tam się urodził.

73, Henryk SP9JPA
Blog SP9JPA: http://sp9jpa.blogspot.com/


  PRZEJDŹ NA FORUM