Zbiórka kasy na cel Nasz - np. RPT ... czy legalna ?????
Ponoć trza takie cóś zgłosić /zarejstrować .....

Przepisy kodeksu wykroczeń stanowią, że każdy, kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar, podlega karze grzywny.

Czyn taki może być popełniony umyślnie. Warto zauważyć, że ustawodawca wprowadził także karalność podżegania (nakłaniania) i pomocnictwa (ułatwiania).

Zobacz także: Jak zorganizować zbiórkę publiczną

Komu można udzielić pozwolenia na zbiórkę pieniędzy

Pozwolenia na zbiórkę mogą być udzielone wyłącznie stowarzyszeniom, organizacjom posiadającym osobowość prawną (np. fundacjom) i komitetom organizowanym dla przeprowadzenia określonego celu. Ten cel nie może być sprzeczny z prawem i musi być godny poparcia za względu na interes publiczny, np. religijny, oświatowy, zdrowotny, kulturalno-społeczny.

Aby uzyskać zezwolenie na zbiórkę publiczną należy zwrócić się z wnioskiem o jego wydanie (wymaga to opłaty skarbowej w wysokości 5 zł) do odpowiedniego organu. Ubiegający się do wniosku powinien dołączyć również plan przeprowadzenie zbiórki, który określa m. in. jej cel, formy, termin rozpoczęcia i zakończenia, liczbę osób, które mają w niej brać udział.

W zależności od tego na jakim obszarze ma być ona przeprowadzona, pozwolenia w drodze decyzji administracyjnej udziela: wójt, burmistrz, starosta, marszałek województwa lub minister właściwy do spraw wewnętrznych. Określa w nim czas, w którym ma się odbyć oraz może wskazać warunki jej przeprowadzenia.
Można tez zbierać na zasadzie jeśli jest to grupa dobrzez znających sie osób np. w klubie bez wychodzenia na zewnątrz to znaczy na ulice - ten przepis jest podajże sprzed drugiej wojny światowej.

Kiedy zezwolenie nie jest potrzebne

Zgodnie z przepisami ustawy o zbiórkach publicznych zezwolenie nie jest potrzebne m.in. do zbierania ofiar na cele religijne, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą; do zbiórek przeprowadzanych w drodze loterii pieniężnych lub fantowych, jeżeli zbiórki są przeprowadzane w miejscach publicznych; do zbiórek przeprowadzanych w lokalach prywatnych wśród grona znajomych, osobiście przeprowadzających zbiórkę; do zbiórek wśród młodzieży szkolnej w lokalach szkolnych, odbywających się na podstawie zezwolenia władz szkolnych.