O balunach
    SP5MAD pisze:


    Tak, dokładnie tak jak napisałem - indukcyjność baluna zmienia się wraz z częstotliwością !!!!!!!
    Powiem Ci więcej, że dużo więcej niż dziesięciokrotnie (1000%)
    Jeżeli chcesz się uczyć - to dam Ci podpowiedź : rdzeń ferrytowy jest elementem nieliniowym w funkcji częstotliwości (przenikalność magnetyczna) !!!!!!!!!
    Żeby nie było Ci tak prosto z tą nauką, to Cię jeszcze zaskoczę : indukcyjność cewki powietrznej też zmienia się w funkcji częstotliwości, tylko nie tak diametralnie jak tych z rdzeniem ferrytowym.

    Pzdr.
    Włodek, SP5MAD.



Cześć,
w mojej ocenie mylisz pojęcia. Indukcyjność nie zależy od częstotliwości. Bo jeżeli by tak było, znaczy że odkryłeś jakieś nowe prawidła fizyki. Przy czym nie ma tu znaczenia czy cewka jest na rdzeniu czy bez rdzenia.
Należy sobie wpierw powiedzieć o tym czym jest indukcyjność.
Zatem:
Indukcyjność jest to właściwość cewki, która przeciwdziała wszelkim zmianom płynącego przez nią prądu.
Mechanizm ten wynika z działania siły elektromotorycznej (SEM) indukcji w cewce.
Przykładowo, cewka o indukcyjności 1 H daje siłę elektromotoryczną 1 V, jeżeli prąd przepływający zmienia się z prędkością 1 A/s (1 H = 1 Vs/A).
Częstotliwość nie ma tu nic do rzeczy, bowiem nie występuje we wzorze na indukcyjność, który brzmi:

L=(π/4) * μ * (Z*d^2)/l gdzie: L – indukcyjność cewki, μ – przenikalność magnetyczna rdzenia cewki, Z – liczba zwojów, d i l – średnica i długość cewki.

Dla rdzenia toroidalnego będzie:

L= μ((Z^2*S)/l) gdzie: przenikalność magnetyczna rdzenia, Z-liczba zwojów cewki, S-przekrój rdzenia, l-średnia długość linii pola magnetycznego w rdzeniu.

Natomiast impedancja o charakterze indukcyjnym to i owszem - zależy wprost od częstotliwości, gdyż we wzorze występuje człon pulsacji ω czyli 2*π*f czyli Zl = j*Xl
gdzie Xl = ω L

Jeżeli jednak masz inną teorię na ten temat, to jestem bardzo zainteresowany i proszę o podanie stosownych wzorów na indukcyjność w zależności od częstotliwości.

Przenikalność rdzeni ferrytowych jest praktycznie stała w dużym zakresie częstotliwości (jest to coś, co mogłoby wpływać na indukcyjność cewki na rdzeniu). Owszem, da się zaobserwować zmniejszanie się przenikalności magnetycznej ze wzrostem częstotliwości (im większą wartość ma przenikalność ferrytu μ, tym bardziej ona maleje w funkcji częstotliwości), ale nie jak podałeś 1000% - to jest abstrakcja zupełna.
Swoją drogą, fakt ten prawdopodobnie zależy od zjawisk rezonansowych w domenach rdzenia i nie jest skutkiem prądów wirowych, które w rdzeniach proszkowych praktycznie nie występują.
Natomiast tego, że indukcyjność cewki powietrznej zależy od częstotliwości to już w żaden sposób pojąć nie mogę. Zatem proszę Włodka o objaśnienie, podanie wzoru czy źródeł takich info - chętnie się nauczę czegoś nowego.

Pozdrawiam!




  PRZEJDŹ NA FORUM