Radyjko dla początkującego
Witaj Dejwid, aka SQ6ZAA wesoły Masz znak to zacznij się nim chwalić!

Miałem (mam) podobny problem, rozeznać się w krótkofalarstwie to nie jest rzecz prosta ani do rozwiązania w jeden weekend. To, o co się pytasz, to mniej więcej "jakie auto kupić na początek i czy trzydrzwiowe wystarczy". Ja używam "hendi" (preferowana nazwa to ręczniak), ktoś inny ma radio tylko HF, ktoś inny nadaje w pasmach centymetrowych, a niektórzy (wiele ich...) wszędziecool , Więc cokolwiek kupisz - masz szansę słuchać. Osobna kwestia to antena... oraz wszędobylski problem funduszy. Trudno też kupować radio bez określenia do czego ma służyć. Rozejrzyj się po sieci i zobacz co koledzy krótkofalowcy robią w ramach tego hobby.

Nie potrafię Ci powiedzieć co konkretnie kupić, a jestem na świeżo z tym tematem bo niedługo cieszę się licencją i też "rozglądam się". Robię tak: na górze tej strony jest baner "radio giełda". Znajduję ogłoszenia o sprzedaży TRXów i szukam sobie przez wuja Gugla informacji o nich. RigPix.com (dane techniczne), eham.net (opinie) oraz youtube (można posłuchać) to kilka, które skutecznie wypełniają czas i jednocześnie uzupełniają wiedzę. Na tym forum również znajdziesz sporo na temat różnych transceiverów. No i jeszcze jedno, być może kluczowe: podejdź do jakiegoś klubu, zobaczysz sprawę na żywo, posłuchasz. Kupno radia (i wszystkich peryferii) to spora suma - szkoda podejmować decyzję tylko na podstawie wiedzy z internetu.

A jeśli wolisz soczyste, żołnierskie odpowiedzi: do słuchania wystarczy odbiornik szerokopasmowy (zazwyczaj w zakresie 150khz - 30MHz) z modulacją wstęgową (SSB), np. Eton G3 Globe Traveller.

edit
Zanim skończyłem pisać tego posta pojawiło się więcej informacji. Z 5 watami spokojnie podziałasz z gór a w miastach lokalne przemienniki pootwierasz. Do większych dystansów przyda się zewnętrzna antena albo... no - więcej watów. Tym niemniej wszystko co napisałem powyżej pozostaje w mocy.


  PRZEJDŹ NA FORUM