Balun 4:1 Moonraker
Nie wytrzymał :(

parmo.pfn pisze:

Właśnie sobie zdałem sprawę - sam pomiar indukcyjności / impedancji środkowej baluna to nie wszystko. ...

zgadzam się z tobą :-)

Ja również zgadzam się całą swoją szerokością i chętnie poczytałbym o tych zależnościach ale po ludzku czyli tak bez wzorów i wyciągania średniej z macierzy odwrotnej ;-)

============

SP3SWJ pisze:

Robercie SQ5STZ, widze te same pytania w kilku miejscach :-)

Skoro guru nie chce przyjść do ludu to lud przyjdzie do guru oczko O ile Ty czytasz systematycznie pewne forum o samorobieniu oczko to Włodek chyba rzadko więc musiałem działać!

SP3SWJ pisze:

czy masz jakaś sondę wcz ??

Jeśli masz ten rdzeń to użyj kalkulatora http://toroids.info/FT240-43.php
    i jeśli wpiszesz 3 MHz i przykładowo nawinięte 8 zwojów to będziesz wiedział że dla takiej ilości masz impedancję już 1300 omów a dla 7 MHz już ponad 3000omów.

Jarek! Dziękuję za link! wesoły Zaraz go zapamiętam. Że też wcześniej go nie odkryłem zdziwiony

Do baluna użyłem FT140-43 (sprawdziłem przed chwilą). Zbudowałem go z myślą o pracy od 7MHz włącznie w górę z maksymalną mocą 150W.

SP3SWJ pisze:

Pomiar impedancji ci potwierdzi że twój rdzeń nie jest "podróbą" :-)
    Jeśli masz w szufladzie AD8307 i chce ci się polutować to można zrobić prosty i dobry miernik wcz którym będziesz mógł posłużyć się do pomiaru impedancji twojego BALUNA

Jarek ja od kilku lat jestem niezmiennie zielony więc taka skuteczna sonda (miernik) w.cz. na AD8307 bardzo mi się przyda. Może masz jakiś sprawdzony projekt ???

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i uwagę wesoły

Robert
SQ5STZ