IC-746 PODSTAWOWE PYTANIA
trefl3
Odnośnie pierwszego pytania.
W czasie strojenia nie ma to znaczenia .Ważna za to jest sama procedura strojenia.

Zalecane jest zmniejszenie mocy do 10W .Jeśli chcesz by twój TRX IC746 działał długo pamiętaj o tym.Nie wiem jakie są ustawienia tunera w IC746 ale należy unikać ustawień załączenia automatycznego tunera i strojenia po naciśnięciu PTT .Strojenie wykonuj uruchamiając tuner ręcznie . Skrzynka w IC746 ma wbudowaną pamięć i będzie pamiętał ustawienia dla poszczególnych pasm .
Icki wrażliwe są na w.cz. dlatego podpięcie uziemienia do zacisku jest obowiązkowe.
Teraz co do ustawień toru AUDIO dla SSB .Po pierwsze zrób to dla normalnego poziomu głosu .
Wskazania miernika ALC są podpowiedzią czy twój sygnał nie ma oznak przesterowania.Dlatego tak ustaw wartości MIC GAIN i COMP GAIN by sygnał był poprawny .Za wyjściowe uznałbym oba na godz. 12:00 .COMP GAIN to wartość wzmocnienia kompresora mowy.Pamiętaj że te ustawienia dla różnych mikrofonów mogą się bardzo różnić i nie ma złotego środka .Najlepiej ustawić i wykonać test w eterze opinia naszego korespondenta pozwoli nam na optymalne ustawienia.

Pozwolę sobie jeszcze zamieścić wycinek artykułu ,a właściwe tłumaczenie Marka SP8WQX :
Uszkodzenia podczas podania dużej mocy w.cz na wejście i wyłądowań elektrostatycznych

Z mojego doświadczenia, Icom serii 746/756/PRO są bardzo wrażliwe na pola w.cz RF i wyładowania elektrostatyczne (ESD). Przyczyną jest obwód odcinnia odbiornika HRX/RFRX (Q25 i jego komponentów na płytce CTRL Unit). Niekiedy, elementy na RF Unit mogą także zostać uszkodzone. W serii IC-746, obwody te odcinają linię HRX w czasie nadawania. W serii IC-756 odcinają linię RFRX.
Ważne: Mimo, że mam wiedzę z pierwszej ręki na temat uszkodzonego obwodu oraz niezbędnej naprawy, to tylko wiedzę z drugiej ręki, co do przyczyny uszkodzenia, nabytą od klientów w czasie rozmowy na temat ich konfiguracji stacji i praktyk działania.
Możliwymi przyczynami uszkodzenia są:
• Silne pole w.cz, takie jak pobliski nadajnik /wzmacniacz w bezpośredniej bliskości anteny
• Kiepski lub uszkodzony przełącznik antenowy, który wybiera pomiędzy transceiverem i innym nadajnikiem lub wzmacniaczem.
• Uderzenie pioruna, pole elektrostatyczne doprowadzone z anteny.
• Nieadekwatne uziemienie.
• Uruchomienie pełnej mocy do regulacji skrzynki antenowej. Redukuj moc do 10W, kiedy stroisz antenę.
• Używanie opcji "PTT Start" lub "PTT Tune".
Kiedy obwody odcinanania odbiornika HRX/RFRX są uszkodzone, powodują zmniejszenie czułości odbiornika. Lecz wielokrotnie są odczuwalne tylko, kiedy nadajnik jest szybko kluczowany (FULL BREAK-IN) na wyższych pasmach KF (6, 10 lub 12 meterów). Uszkodzenie nie ma wpływu na pasmo 2-metrowe na seriach 746.

Uszkodzenie mogą dawać jeden lub wiele z pooniższych symptomów:
• Czasowe podnoszenie pobieranego prądu z zasilacza.
• Pływanie mocy wyjściowej.
• Błedna praca skrzynki antenowej.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pytaj postaram się podpowiedzieć .
powodzenia
Krzysztof SQ8NGV
PS. Jeśli potrzebujesz opinii na temat jak audio brzmi w eterze zapraszam na wieczorne testy w pasmie 80m. moje gg 2894469