Jak literować polskie znaki?
Literowanie foniczne ą, ę, ó, ń.
    SP8LBK pisze:

    smolki
    zamiast wyszukiwać sobie problemy to zacznij robić łączności. Chyba, że piszesz doktorat nt literowania.
    Wyobraź sobie, że w Polsce krótkofalarstwo istnieje ponad 80 lat i przez pierwsze 40 lat uzywano prawie wyłącznie telegrafi a następnie foni i ludzie sobie radzili z literowaniem swoich imion i miejscowości.


Nie piszę doktoratu, ale współpracuję przy tworzeniu specjalistycznego oprogramowania. Wiem że temat może wydawać się nieco abstrakcyjny, ale gdyby było to banalnie proste to bym przecież nie prosił o pomoc.

    SP1AP pisze:

    Ale smolki ma rację, bo na fonii powinno się takie rzeczy uwzględniać i faktycznie np "Ę" należy literować nie jak "E z ogonkiem", tylko właśnie jak "Ewa z ogonkiem" i analogicznie "Ń" jak "Natalia z ogonkiem", a nie inaczej. Pozostałe w ten sam sposób i nie należy z tego szydzić, bo to świadczy o czyjejś staranności lub, nie wstydźmy się tak nazwać,"niechlujstwie" językowym! pomysł


Dzięki, staranność i standardy mają dla mnie akurat bardzo duże znaczenie. Tworzę oprogramowanie, a program komputerowy musi mieć jasno ustalone zasady. Program ma pomagać nie tylko w telegrafii czy krótkofalarstwie, ale również osobom niepełnosprawnym i całkowitym laikom. Program musi posiadać wiedzę o każdej możliwej literze z języka polskiego i łatwo je odróżniać. Ponieważ ponowne odkrywanie koła mało kiedy ma sens, uznałem że ustalone już standardy literowania idealnie nadadzą się do tego celu. Standardowi (za który uznałem dokument powyżej) brakuje jednak kilku znaków.
Jak widzicie nie mam zamiaru robić rewolucji w radiofonii, chcę jedynie wykorzystać Wasze wieloletnie doświadczenie w nowych zastosowaniach jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia.

Pozdrawiam
Smolki


  PRZEJDŹ NA FORUM