Lafayette Ma-1500, MA-2000
Czy da radę rozebrać?
[quote=sp5epd
Dwa rodzaje testów:
1. Stałem dosłownie pod anteną z ręczniakiem, próby robiłem z 1/4 i 1/2 fali na ręczniaku. Testy przeprowadziłem, w dwóch różnych lokalizacjach, zarówno dla MV-2000 i MA-1500.
2. W przypadku MA-1500 w miejscu tej samej anteny zainstalowałem 1/4 od ręczniaka i zwykłą samochodową antenę 5/8.

Różnica jest taka, że z ręczniaka ze 100mW otwieram SR5ND i z 1/4 lub 5/8, a z MV-2000/MA-1500 ledwo z 50W. Dalszych testów nie przeprowadzałem bo nie miało to sensu.

Paweł, SP5EPD[/quote]
Pawle ale w ten sposób to mozna powiedziec że porównałeś zyski energetyczne dwóch anten dla dwóch określonych relacji. Ze sprawnocią nie nie musi miec nic wspólnego. Ponad to pomiary w strefie bliskiej są bardzo mylące. Musiałbys znac pełny rozkład energii w strefie bliskiej żeby móc okreslić co sie dzieje w strefie dalekiej.
Nie twierdzę że twoja ocena anten jest błedna tylko że to co mierzyłeś to nie jest sprawność.
Mam trzybandowy model Lafayete'a i powiem szczerze że antena wprawiła mnie w spore zakłopotanie. Postawiona w mojej wsiowej lokalizacji sprawowała sie poprostu źle. Zwłaszcza na 70-ce. Pommiary dopasowania nie wykazały żadnego uszkodzenia. Co ciekawe całkiem nieźle odbierała sygnały satelitarne. Po długich deliberacjach doszedłem do wniosku że ona ma coś skopane z charakterystyką promieniowania. Już miałem ją wyrzucić lub oddac komuś w ramach niedźwiedziej przysługi wesoły gdy trafił mi się wyjażd służbowy na wybrzeże. I tu totalne zaskoczenie. Antena zamontowana w lesie na poligonie chodziła bardzo ładnie i to nie tylko w paśmie amatorskim ale sprawdzała się również w paśmie morskim zarówno przy odbiorze sygnałów AIS jak i komunikacji z kutrami. Podsumowując w domu jej nie postawię ale jako wyjazdowa spisuje sie całkiem dobrze.
Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM