NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » BUDOWA, KONSERWACJA I EKSPLOATACJA PRZEMIENNIKÓW FM » NOWE PRZEMIENNKI DLA WARSZAWY I OKOLIC

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 3>>>    strony: 1[2]3

Nowe przemiennki dla Warszawy i okolic

SR5WC i SR5WP
  
sq5fbi
28.03.2015 12:47:39
poziom 4Grupa: Użytkownik

QTH: Mrozy KO02ea

Posty: 374 #2079595
Od: 2010-1-1
  sq5mrb pisze:  .... to nie wylewaj na mnie wiadra pomyj tylko dlatego że:
  - opłacając składkę PZK chcę korzystaćz biura QSL,
  - uczyniłeś mnie wrogiem technologi D-Star nr1 tylko dlatego że znalazłeś mnie na liście warszawskiego OT-25?,
  .....

  SQ5MRB


Niestety OT25 ostatnio nie ma za mocnych notowań w środowisku, więc nie którzy koledzy są lekko przewrażliwieni oczko
Z drugiej strony jako członek OT przyczyniłeś się do wyboru takiego zarządu a nie innego (głosując czy nie głosując).
Dlatego dla wszystkich marudzących na PZK polecam skrzyknąć się zdobyć większość na walnym i prowadzić organizację po swojemu.
Ma to jeden minus dla maruderów, trzeba włożyć swój czas, pracę i środki.
PZK to zacna organizacja z tradycją, ale wymagająca zmian tu i ówdzie. Bez większości nic się nie zrobi.

Wracając do sedna, z FM-N będzie podobnie jak z CTCSS-sem, przejście na wąski FM ma wiele korzyści i jest nieuniknione.


_________________
Vy 73!
Andrzej SQ5FBI
Skierniewicki OT24 PZK
SP7PBC & SP7ZKU
http://www.ot24pzk.gpe.pl
  
Electra27.05.2018 15:42:02
poziom 5

oczka
  
SQ5AM
28.03.2015 13:18:22
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 1936 #2079608
Od: 2009-2-3
  sq5mrb pisze:

  Kolego Adrianie jeżeli masz problem z władzami PZK, OT-25 i czymkolwiek innym to nie wylewaj na mnie wiadra pomyj tylko dlatego że:
  - opłacając składkę PZK chcę korzystaćz biura QSL,
  - uczyniłeś mnie wrogiem technologi D-Star nr1 tylko dlatego że znalazłeś mnie na liście warszawskiego OT-25?,
  - wypomniałeś publicznie mój zasób wiedzy tylko dlatego bo niefortunnie użyłem sformuowania,że przemiennik D-star i tak zajmuje kanał częstotliwości w siatce kanałów rozmieszczonych co 12,5?
  Wreszcie wylałeś swoje złości, że raz na jakiś czas lokalny przemiennik małej mocy /defakto z tej samej miejscowości/ retransmituje jakieś niechciane dźwięki. Przeszkadza to nie słuchaj na tej częstotliwości i nie łącz tego z moją osobą -zgłoś tam gdzie to się zgłasza. A poza tym tubę z obrazka profilowego radzę odstawić od ust i przystawić do ucha i najpierw posłuchać, przemyśleć a dopiero potem innych oczerniać na publicznym forum.
  SQ5MRB


Problemów nie mam żadnych, jestem ponad tym, ale będąc członkiem tego OT jesteś współodpowiedzialny za politykę taką a nie inną i nie tylko ja w tym środowisku jestem nią rozczarowany. Może nie wrogiem technologii, ale faktycznie

  sq5mrb pisze:

  Idąc tym tropem może i warto nawet wywalić do kosza uruchomiony na nowo w Warszawie D-Star bo to już przestarzały system z poczatku 21 wieku w dodatku jednego producenta, zajmujący niepotrzebne 12.5KHz w porównaniu do nowszego DMR.


Ale ta wypowiedź nie świadczy raczej o przychylności.
Nie wypomniałem a zwróciłem uwagę, że warto zanim się wypowiada w jakiejś kwestii przeczytać choć podstawy specyfikacji a nie swoją wypowiedzią wprowadzać w błąd czytających.
Co do reszty to napisałem już w poprzednim mailu, że uwaga była ogólna, a nie skierowana personalnie. Nie pochlebiaj sobie. Co do avatara to nawet nie będę komentował, bo jak widzisz na nim tubę to współczuję.
A co do przemiennika pruszkowskiego na 2m to niestety ale przez ignorancję i egoizm opiekunów uniemożliwia korzystanie z innych przemienników pracujących na tej samej częstotliwości i podkreślę tu, że nie wylewam niczego w Twoim kierunku, ale informuję, że można z niego korzystać bez żadnych zdobyczy techniki ostatnich 30 lat.

_________________
Adrian
  
SQ7EHO
28.03.2015 23:16:14
Grupa: Użytkownik

Posty: 24 #2079966
Od: 2011-11-20
Witam koledzy

Może powstrzymajmy te niepotrzebne złośliwości.

Spróbuję merytorycznie wyjaśnić, dla czego skonfigurowaliśmy dewiację na przemienniku SR5WP właśnie tak.

Technicznie, możemy tak zrobić jak zaproponował Roman SQ5MRB. Ale takie rozwiązanie miało by swoje poważne wady.

Stacje nadające szeroko były by wtedy słyszalne głośniej niż stacje nadające wąsko. Czyli takie rozwiązanie promowało by nadawanie niezgodne z bandplanem i zachęcało do ustawiania w radiotelefonach szerokiej dewiacji. Bo każdy wolał będzie być słyszalny głośniej niż ciszej. Poza tym miała by wtedy miejsce patologia podobna jak do niedawna na 439.300 w Ursusie. Aby na wyjściu przemiennika mieć poprawną, pełną modulację, będzie należało nadawać do niego z większą dewiacją, a słuchać z mniejszą. A tak się nie da zaprogramować żadnego radiotelefonu. Wszystkie stacje były by na wyjściu słyszalne ciszej niż w rzeczywistości nadają. Na 439.300 było akurat dokładnie odwrotnie. Ale to tak samo nienormalna sytuacja, bo nie wiadomo jak właściwie ustawić radiotelefon. To skutkuje sytuacją w której, każdy interpretuje to na swój sposób i każdego słychać z inną głośnością.

Teraz sytuacja jest wyjątkowo przejrzysta. Nadajemy wyłącznie wąsko i już. Nie wiem czy zwróciliście koledzy uwagę, jak szybkie są reakcje słuchających na przestery i jak szybko każdy nowy korespondent po zwróceniu mu uwagi koryguje ustawienie w swoim radiu. Nie ma natłoku upartych, niezadowolonych natrętów, którzy będą nadawali szeroko i już. Wszyscy się od razu grzecznie dostosowują do przyjętego na tym przemienniku standardu. Ja jestem zachwycony postawą większości usłyszanych przeze mnie radioamatorów, którym ktoś zwrócił uwagę. Nie mogłem słuchać dużo, ale zaobserwowałem tylko dwie osoby, które mają radia bez możliwości przełączenia dewiacji odzywające się kilkukrotnie ze zbyt szeroką dewiacją. W takim natłoku testujących się stacji to pomijalny odsetek. Jak te osoby (pewnie jest ich trochę więcej) będą chciały korzystać z tego przemiennika, to notoryczne zwracanie uwagi ich zmęczy i zmienią radia na wyposażone w wąskie nadajniki. Uważam, że takie działanie dydaktyczne naszego przemiennika jest bardzo dobre i potrzebne. Doskonale pokazuje to wszystkim, że przejście na wąski FM, które w łączności profesjonalnej odbyło się już lata temu, u nas również jest już niezbędne i nie ma przed tym odwrotu. Tak jak przed CTCSS. Jeszcze kilka lat temu głosy sprzeciwu były powszechne. Teraz (z nielicznymi wyjątkami) wszyscy go używają i sobie chwalą. Z wąskim FM-em też tak jest, tylko, że jesteśmy jeszcze w powijakach wprowadzania tej innowacji. Ja wiem jak trudno było wybrać cztery pełne, nieużywane w pobliżu centrum kraju kanały dla naszych przemienników. Pomyślmy już teraz o tych kolegach, którzy będą chcieli za jakiś czas postawić w następne przemienniki. Zostaną im już tylko połówkowe kanały. Jak będą one zakłócane przez ludzi nadających szeroko do naszych przemienników, to nie będzie fajnie.

Dla tego ja jestem przeciwny mieszaniu przy szerokości dewiacji na SR5WP. Świadomie ustawiałem ją wzorcowo na przyrządy - dokładnie tak, jak powinna być ustawiona. To jedyny sposób, aby wszystkich na naszym przemienniku było słychać z podobnym poziomem głośności. Jak zrobimy tak, jak zaproponowałeś Romanie - ręka szybko zaboli nas wszystkich od kręcenia gałką głośności w radiu podczas słuchania rozmów na naszym nowym przemienniku. A póki co, poza sporadycznymi przesterami od nieświadomych jeszcze problemu, nowych stacji, zdecydowaną większość korespondentów słychać całkiem poprawnie.

Pozdrawiam

Łukasz - SQ7EHO
  
sq5mrb
29.03.2015 07:48:27
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Pruszków loc: ko02jd

Posty: 91 #2080009
Od: 2010-7-16
I właśnie o taką rozmowę mi chodziło gdy zaproponowałem zmiany w ustawieniach przemiennika.
Wiedząc o problemie odbioru z różnymi wartościami głośności, bo taki efekt ujawnił się podczas prób na wspomnianym wcześniej MTR200 Motoroli, proponowałem ustawienie wartości dewiacji nie na pełne 25KHz ale gdzieś pomiędzy 12,5 a 25KHz. Wtedy poziom głośności był by w miarę wyrównany dla stacji szerokich i wąskich. Oczywiście o takich ustawieniach /nieco powyżej normy dla 12,5/ nie opowiadamy wszem i wobec aby stacje specjalnie nie stosowały większej dewiacji dla lepszego przebicia się wobec innych cichszych.
OK, przyjmuję argumentację kolegi SQ7EHO w całej rozciągłości. Ten wątek sprawy został rzeczowo wyjaśniony i niech służy za wzór prowadzenia rozmów na forum i nie mieszania spraw technicznych z polityką przynależności do organizacji.
Dziękuję i pozdrawiam Roman SQ5MRB
  
SP5QWK
29.03.2015 08:42:27
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Łowicz/Warszawa

Posty: 980 #2080023
Od: 2009-2-19
  SQ7EHO pisze:

  Witam koledzy

  Pomyślmy już teraz o tych kolegach, którzy będą chcieli za jakiś czas postawić w następne przemienniki. Zostaną im już tylko połówkowe kanały. Jak będą one zakłócane przez ludzi nadających szeroko do naszych przemienników, to nie będzie fajnie.

Łukasz problem dotyczy wszystkich kanałów, w tym połówkowych. Brak wolnych kanałów w centralnej Polsce na 70 cm.
_________________
Artur Łowicz JO92XC/ Warszawa KO02KF
SR5UVA Team http://www.sr5uva.org/
http://echolink.pl
FM-Link Team: http://fm-link.pl/


  
nowy
06.04.2015 18:53:31
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1020 #2085880
Od: 2011-6-20


Ilość edycji wpisu: 1
Czytam posty i oczom nie wierzę. Jak łatwo ciekawą dyskusję sprowadza Adrian do niskiego parteru. Kol. Roman SQ5MRB jest teraz odpowiedzialny za wybór Zarządu OT PZK (niestety nieszczęśliwy, jak zwykle w PZK), za jego posuniecia, za istnienie jego ,Adriana zdaniem śmieciowego, czyjegoś przemiennika lokalnego, pewnie starszego od Adriana (wiec trochę szacunku proszę). Powraca do znanego sporu prowokowanego co jakiś czas na temat: dx-ować można czy nie przez przemienniki... (bo mu się coś włącza, bo to coś nie ma ctcss), a kiedy ktoś z Nowego Dworu na swej "prywatnej" częstotliwości słyszy prążek z Pruszkowa (mam kilka km i nie słyszę, tam w Nowym Dworze jest jakiś super czuły rx - i nikt nie ma takiego) to inny robi aferę wymyślając podszczuwacze co jakiś czas. To przyjacielu młody miej pretensję do kolegów z Chwaszczyna dlaczego użyli takiej, zajętej częstotliwości, z tym ,że im to nie przeszkadza, tylko Tobie i paru Twoim kolegom.Tam to zgłoś, może Cię nie wyśmieją.
Myślę też, że przemienniki służą dla lokalnych pogaduszek coraz częściej, trudno na nie się czasem dostać, i nie jest potrzebne ich mnożenie.A kanały bezpośrednie ? Fatalnie wypadłeś i tyle. Może idź i pobiegaj.
PS: Nie wybierałem OT bo członkiem PZK nie jestem. Ale mógłbyś być jego nowym prezesem.
  
SQ5AM
07.04.2015 00:34:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 1936 #2086063
Od: 2009-2-3
Skoro ten przemiennik jest starszy ode mnie, to faktycznie od 30 paru lat technika poszła do przodu i warto byłoby również za nią nadążać. Szacunek mam ogromny, do profesjonalnie wykonanych urządzeń a nie dwóch starożytnych radmorów albo innych trxów. Jak mówi kodeks krótkofalowca to "Krótkofalowiec jest postępowy. Swoją radiostację utrzymuje na najwyższym poziomie technicznym w sposób gwarantujący jej prawidłową i efektywną pracę. Dzięki temu jego praca w eterze jest bez zarzutu. Jest przy tym otwarty na wszelkie nowości z dziedziny technicznej i operatorskiej."

CTCSS jest wykorzystywany od wielu wielu lat, więc warto byłoby zainwestować w radio do żucia szmat 15 zł, bo chyba kolega SQ6ADE miał w tej cenie ten szczyt techniki. Jeśli kolegów z Pruszkowa gadających z bloku do bloku nie stać na ten wydatek, to mogę się szarpnąć i zasponsorować, bo mnie stać na wydatek 15 zł czy nawet 100 zł.


_________________
Adrian
  
nowy
08.04.2015 13:46:47
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1020 #2086745
Od: 2011-6-20
To sobie utrzymuj swoją stację na najwyższym ,światowym poziomie i zrób tak by nic Ci nie przeszkadzało.Jeśli chodzi o fachowość obsługi urządzeń pruszkowskich, możliwości serwisowe to muszę Cię zapewnić - są na najwyższym,światowym poziomie profesjonalnym, cały czas podlegają modernizacjom. A Ty ile zmodernizowałeś?
Dodatkowo, proponuję wycieczkę do Pruszkowa by zobaczyć jak wygląda muzealny egzemplarz jednego z pierwszych przemienników. Bo nie wiem czy tylko krzyczysz przez tę tubę czy coś więcej.
Mam pytanie: czy już napisałeś swoje zapytanie do kol. z Chwaszczyna, dlaczego umieszczając tak wysoko przemiennik nie wzięli pod uwagę, że w Warszawie jest paru chętnych ale dla nich, z Warszawy, ta częstotliwość mogłaby byc inna? I co odpowiedzieli? Jeszcze jedno: jak zamilkł przemiennik w Łazach to nie przeszkadzało nikomu z kolegów ani z Pruszkowa ani z Warszawy używanie tych archaicznych , pruszkowskich ,bez ctcss, przemienników, nawet jesli trzeba było z bloku do bloku. Coś mi sie wydaje, że Tobie również się przydały. Nie uważasz ,że wziąłeś właśnie udział w przedłużaniu niegdysiejszej nagonki wywoływanej przez grono koleżeńskie z SQ5EBM przy tubie na kolegów utrzymujących przemiennik pruszkowski z którego wszyscy mogą korzystać? A co z kandydaturą na prezesa OT. Poprę Cię (jeśli się zapiszę).Zajmij się sobą i nie prostuj świata innym. A jeśli już to fachowo. No, musisz jeszcze pokazywać co potrafisz w innych tematach.Łatwo krytykować, napadać, insynuować, przeinaczać ale zrobić coś samemu, zaproponować już trudno.

PS: Przepraszam wszystkich , którym odebrałem smak. Obserwuję ten atak na przemiennik pruszkowski od dawna, widzę jak delikatnie koledzy z Pruszkowa odnoszą się do tych bzdurnych,nieżyczliwych uwag zmierzających do tego by go nie było. Być może i o to chodzi. CTCSS nie załatwi sprawy nawet za 100zł, gdy nam ktoś bogaty, bo ma stówę, zasposoruje. Co zrobi, gdy dwóch na raz uruchomi tx z róznymi ctcss a jeden będzie 127HZ?
  
SP5QWK
08.04.2015 13:53:30
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Łowicz/Warszawa

Posty: 980 #2086746
Od: 2009-2-19
Załóżcie sobie wątek i dyskutujcie, bo głosy są nie w temacie.
_________________
Artur Łowicz JO92XC/ Warszawa KO02KF
SR5UVA Team http://www.sr5uva.org/
http://echolink.pl
FM-Link Team: http://fm-link.pl/


  
SQ5AM
08.04.2015 14:01:39
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 1936 #2086751
Od: 2009-2-3


Ilość edycji wpisu: 1
A więc anonimie, bo nie wiem czy jakoś tam Cię rodzice nazwali, otóż utrzymuję swoją stację jak tylko się da idąc z duchem czasu. Wycieczki do Pruszkowa uskuteczniam w innym celu niż oglądanie eksponatów. Zasadniczo nie korzystam z przemiennika Pruszkowskiego czy w Łazach, bo nikt kto mnie interesuje w sensie nawiązania łączności na nim nie bywa jak również nie interesuje mnie tematyka rozmów poruszanych przez ich użytkowników.
Nie rozumiem tylko dlaczego jest taki ogromny problem w założeniu na niego CTCSSa?? Ja serio mogę nawet osobiście wykonać płytkę, jeśli nikt z osób opiekujących się nim nie ma takich umiejętności. Żadna nagonka, po prostu ten przemiennik stwarza zakłócenia, których nie powinien jakby był profesjonalnie wykonany. Więc do tego profesjonalizmu to mu dość daleko.
Nie jestem członkiem PZK i mimo chęci nie mogę nim być, bo moje poglądy nie są zgodne z władzami tego związku. Nie bardzo wiem co to wnosi do sprawy. Niestety prawda jest taka, że wąska grupa egoistów których ego zmusza do posiadania przemiennika. Byle jakiego i archaicznego, byle by był i można było powiedzieć: MAMY PRZEMIENNIK, który utrudnia innym pracę w eterze. A wystarczyłoby założyć jak na ponad 90% przemienników w SP albo 1750Hz albo CTCSS.
Tak więc zaproponowałem że mogę włączyć ton na tym przemienniku i krytykuję, bo ma takie prawo to że jeszcze go tam nie ma.
Chodzi wyłącznie o TON a nie o wyłączenie czegokolwiek, więc polecam dwa głębokie wdechy i czytanie wraz z próbą zrozumienia tekstu czytanego.

Często poza SR2C słyszę również SR4M (ostatnio ma jakieś przejściowe problemy) i dzięki tonom można swobodnie z nich korzystać.
Można? Da się? Tylko trzeba mieć odrobinę dobrej woli a nie mieć w sobie coś z rycerza.


_________________
Adrian
  
nowy
10.04.2015 18:12:31
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1020 #2088149
Od: 2011-6-20
A ja nie rozumiem Ciebie, czemu tak musisz mieć CTCSS. Wiem, co to jest ctcss i ton. A coś Ci zmieni? Słuchać nie mozesz na tym kanałku?
  
Electra27.05.2018 15:42:02
poziom 5

oczka
  
SQ5AM
10.04.2015 19:17:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 1936 #2088187
Od: 2009-2-3
Piotr, nie masz co tracić czasu na wykład, bo anonim i tak nie ogarnia. Widać ma w sobie coś z rycerza, więc Twoje wysiłki i tak pójdą na darmo. Jak ktoś jest bystry to wie o tym doskonale co napisałeś. Jak nie jest, to i tak nie zrozumie.
diabeł
_________________
Adrian
  
SP5QWK
01.05.2015 21:35:29
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Łowicz/Warszawa

Posty: 980 #2099113
Od: 2009-2-19
W dniu wczorajszym tj. 2015-04-30 został uruchomiony w powyższej lokalizacji przemiennik DMR.
Znak SR5WB
Częstotliwość 438.550 MHz (shift -7.6 MHz)
CC1.
Slot 1 w sieci.
_________________
Artur Łowicz JO92XC/ Warszawa KO02KF
SR5UVA Team http://www.sr5uva.org/
http://echolink.pl
FM-Link Team: http://fm-link.pl/


  
SP8IZA
15.06.2015 21:45:36
poziom 1Grupa: Użytkownik

QTH: Nadwiślanka koło Dęblina

Posty: 42 #2125770
Od: 2014-6-2
Koledzy co się dzieje z SR5WP jeszcze niedawno był to rewelacyjny przemiennik od 2 tygodni w Dęblinie sygnał spadł z s5 do 0 max s1
  
SQ7hgb
15.06.2015 22:54:14
poziom 1Grupa: Użytkownik

QTH: ko01oj

Posty: 47 #2125840
Od: 2007-9-25
W Radomiu też słabiej?

_________________
http://hf.radom.pl/
  
SP8IZA
16.06.2015 07:52:12
poziom 1Grupa: Użytkownik

QTH: Nadwiślanka koło Dęblina

Posty: 42 #2125936
Od: 2014-6-2
Strasz szkoda że przemiennik tak spadł bo po likwidacji sr5rw był oknem na centrum dla Lubelszczyzny. No w sumie to dobrze ze świeci s1 bo kilka dni całkiem nie dało się na niego wejść nawet ze 100 wat.
  
SP5QWK
16.06.2015 07:54:40
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Łowicz/Warszawa

Posty: 980 #2125938
Od: 2009-2-19
Spokojnie to tylko awaria.
_________________
Artur Łowicz JO92XC/ Warszawa KO02KF
SR5UVA Team http://www.sr5uva.org/
http://echolink.pl
FM-Link Team: http://fm-link.pl/


  
sp5rdu
16.06.2015 08:01:06
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Brwinów KO02ID

Posty: 64 #2125939
Od: 2009-7-20
Awaria całego kompleksu ?
SR5WC i SR5WB też padły ?
_________________
Pozdrówko
SP5RDU Wojtek
T-T Jupiter ; IC-706MK2G ; FT-450 ; FT-817ND ; KX-3 (z 4m)
CP-6 ; FD-4 ; M0PLK (nie kręci się)
D-STAR : 2820 ; 880 (uszkodzony :-( ) ; 91E ; 80E
DMR : CS700 ; HYTERA 785G
ALL MODE : 7100 (mobil)
  
SP5QWK
16.06.2015 08:03:53
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Łowicz/Warszawa

Posty: 980 #2125942
Od: 2009-2-19
Owszem, FM chodzi w trybie awaryjnym od 01.06.2015. Resztę dobiła ostatnia burza.
_________________
Artur Łowicz JO92XC/ Warszawa KO02KF
SR5UVA Team http://www.sr5uva.org/
http://echolink.pl
FM-Link Team: http://fm-link.pl/


  
sp5rdu
16.06.2015 08:16:52
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Brwinów KO02ID

Posty: 64 #2125953
Od: 2009-7-20
Dzięki za info, PW ?
_________________
Pozdrówko
SP5RDU Wojtek
T-T Jupiter ; IC-706MK2G ; FT-450 ; FT-817ND ; KX-3 (z 4m)
CP-6 ; FD-4 ; M0PLK (nie kręci się)
D-STAR : 2820 ; 880 (uszkodzony :-( ) ; 91E ; 80E
DMR : CS700 ; HYTERA 785G
ALL MODE : 7100 (mobil)
  
Electra27.05.2018 15:42:02
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 3>>>    strony: 1[2]3

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » BUDOWA, KONSERWACJA I EKSPLOATACJA PRZEMIENNIKÓW FM » NOWE PRZEMIENNKI DLA WARSZAWY I OKOLIC

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta