HOME » EMISJE CYFROWE » SEPARATOR USB, CZY POTRZEBNY?

Separator USB, czy potrzebny?

757gx2
07.02.2020 20:55:40

QTH: Wysoka

Od: 2013-6-11
Ludzie czy wy nie macie co robić po co ciągniecie ten temat prosta sprawa nie chcesz mieć strat w spalonym sprzęcie to kup separator jak masz dużo kasy a mało rozumu nie montuj zabezpieczenia i tyle w temacie co jeden to mądrzejszy jeden z dyplomem następny z jakimś tam doświadczeniem nie wiem po co tyle stron w temacie. a sory nabijanie punktów!!!!
Janek

Electra28.03.2024 18:32:55

sq6ade
07.02.2020 21:55:23

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Od: 2008-3-21
    757gx2 pisze:

Gufno wnosisz do tematu merytorycznie. Oczywiście że każde zabezpieczenie nie zaszkodzi ale warto poznać genezę potencjalnej awarii .
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

sq6rgk
07.02.2020 22:01:55

QTH: Kuchary

Od: 2011-3-13

SQ7HJF pisze:

Jeżeli przyczyną awarii było przepięcie w sieci energetycznej, to dlaczego nie zadziałały
    ograniczniki przepięć ? Przewód PE z rozdzielnicy na pewno jest skutecznie uziemiony ?
    Kolega SP2BPD może mieć rację sugerując, że powodem awarii był/jest brak połączenia
    wyrównawczego pomiędzy rozdzielnicą a pomieszczeniem radiowym.
    A separowanie połączenia USB nie zaszkodzi, tak uważam.

Pozdrowienia
    Janusz SQ7HJF

Nie tutaj jest jednak problem.

Jak to szło...?
Tranzystor zabezpieczony przez szybko działający bezpiecznik, zabezpieczy go - paląc się w pierwszej kolejności. pan zielony

Tak. Myślę, że kolega SP2BPD przywołany powyżej, ma rację.
Napięcie pomiędzy PE a N albo PE a L1 nie musiało być szczególnie duże.
Zabezpieczenie nie czuło się w obowiązku reagować.
Natomiast napięcie pomiędzy PE, N, bądź L1 a moim zajefajnym uziemieniem radiostacji mogło poszybować wysoko.

Idąc tym tropem, można podejrzewać, że zagrożony był również zasilacz transceivera.
To jest jednak starożytna transformatorowa konstrukcja, w której nie było presji na miniaturyzację i wagę.
Być może izolacja podwójna-wzmocniona, jest tam ciut lepsza niż w zasilaczu laptopa.

Konkluzja... izolować port USB! oczko

73 de SQ6RGK
Łukasz

SP94908KA
08.02.2020 01:00:13

Od: 2011-9-20
    sq6rgk pisze:

Nie jestem ekspertem od ograniczników napięć, ale znając specyfikę działania wszelkiego rodzaju bezpieczników, podejrzewam, że zabezpieczają przed pożarem a nie przed uszkodzeniem urządzeń elektronicznych.

Z mojego doświadczenia wiem, że dobrze wykonana trzystopniowa jest w stanie zabezpieczyć sprzęt. Z opisu wnioskuję, że w Twojej zabrakło kropki nad „i” czyli ostatniego elementu klasy D odpowiedzialnego za zabezpieczenie sprzętu. A gdyby pomimo tego sprzęt został uszkodzony, to wykazałbyś się „dochowanie należytej staranności” i zyskałbyś „sponsora” na naprawę – chyba, że nie masz polisy ubezp. na dom i mienie.
Dodatkowa separacja portów z pewnością nie zaszkodzi.

.

Myślenie nie boli.
Christopher (Krzyś) SP94908KA

SP2BPD
08.02.2020 09:54:05

Od: 2012-1-25
Jeszcze jedna strona W8JI: http://www.w8ji.com/station_ground.htm
a na niej pierwsze trzy rysunki pokazujące, co może się stać w sytuacji, gdy brak połączenia wyrównawczego pomiędzy dwoma niezależnymi uziemieniami (oznaczonymi literami: B i C). Łukaszowi przydarzyło się pewnie to, co widać na rysunku 2.

W8JI: "The best solution is to bond point C to point B with a much lower impedance path than any other path. B and C should always be bonded together."

Czyli solidne, niskoomowe połączenie uziomów B i C jest pierwszym i podstawowym sposobem zabezpieczenia. Innymi słowy: najpierw i przede wszystkim trzeba pozbyć się pętli uziemienia.

Dopiero w następnej kolejności wejdą wszystkie współczesne wynalazki ograniczające przepięcia oraz separacja galwaniczna na połączeniu USB.

Jeśli różne uziemiania nie są sprowadzone do wspólnego potencjału to separator USB pójdzie z dymem przy pierwszym solidniejszym impulsie. A wiele więcej dymu można się spodziewać przy dużym wyładowaniu.
pozdr.
Piotr

SP94908KA
08.02.2020 10:47:30

Od: 2011-9-20
    SP2BPD pisze:

Łukasz już wcześniej napisał: "Sieć nowoczesna (nowy dom) z przewodem PE." więc zakładam, że cała instalacja wykonana zgodnie ze sztuką i wymogami, choć muszę przyznać, że cyt. "Mój uziom radia jest prima sort" trochę mnie zaniepokoił i w tym wypadku wykonałbym najpierw pomiary rezystancji uziemień dla rozdzielni i tego dla radio, aby upewnić się czy przypadkiem nie są rozdzielone. Nigdy nie wiadomo czy ktoś o czymś nie zapomniał.

.
Myślenie nie boli.
Christopher (Krzyś) SP94908KA

Electra28.03.2024 18:32:55

HOME » EMISJE CYFROWE » SEPARATOR USB, CZY POTRZEBNY?

TestHub.pl - opinie, testy, oceny