NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » EMISJE CYFROWE » CZY JOE TAYLOR K1JT ZNISZCZYŁ KRÓTKOFALARSTWO?

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 5 / 5    strony: 1234[5]

Czy Joe Taylor K1JT zniszczył krótkofalarstwo?

  
EI2KK
11.05.2018 11:00:39
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1104 #2544334
Od: 2012-8-7
  SP7H pisze:

  Ja bym raczej zapodał temat w stylu. Czy chińskie tanie zabawki elektryczne/elektroniczne nie zabiją krótkofalarstwa.Syf w eterze od zasilaczy niskiej jakości, LEDów i innych pierdół nienormowanych. Z dnia na dzień wzrasta poziom zakłóceń przemysłowych. W miastach robić DX fonią często graniczy z cudem a np CW czy FT8 się jeszcze da - jeszcze....


Ha!

Zabiją, czy zainicjują postęp i rozwój?

Lepsze filtry, lepsze DSP, QRM eliminator wbudowany w TRx..

Czy to będzie coś nowego?

Nie, to wszystko już jest, tak jak FT8 jest tylko nowym rodzajem znanego od dawna digi..
Kilka lat temu ktoś podawał info o odbiornku CW z tak sprawnym DSP, że to co na 'zwykłym' odbiorniku było szumem, na tym po krótkim samplowaniu już było CW.. coś nowego? Nie, CW istnieje od dawna, DSP istnieje od dawna.. tylko lepsze algorytmy, mocniejsze procesory..
_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
Electra17.01.2019 12:02:30
poziom 5

oczka
  
SP7H
11.05.2018 11:11:03
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: SIERADZ

Posty: 546 #2544338
Od: 2009-7-6
  EI2KK pisze:

   SP7H pisze:

   Ja bym raczej zapodał temat w stylu. Czy chińskie tanie zabawki elektryczne/elektroniczne nie zabiją krótkofalarstwa.Syf w eterze od zasilaczy niskiej jakości, LEDów i innych pierdół nienormowanych. Z dnia na dzień wzrasta poziom zakłóceń przemysłowych. W miastach robić DX fonią często graniczy z cudem a np CW czy FT8 się jeszcze da - jeszcze....


  Ha!

  Zabiją, czy zainicjują postęp i rozwój?

  Lepsze filtry, lepsze DSP, QRM eliminator wbudowany w TRx..

  Czy to będzie coś nowego?

  Nie, to wszystko już jest, tak jak FT8 jest tylko nowym rodzajem znanego od dawna digi..
  Kilka lat temu ktoś podawał info o odbiornku CW z tak sprawnym DSP, że to co na 'zwykłym' odbiorniku było szumem, na tym po krótkim samplowaniu już było CW.. coś nowego? Nie, CW istnieje od dawna, DSP istnieje od dawna.. tylko lepsze algorytmy, mocniejsze procesory..Przy szumach tła 9+40 nie pomogą niestety żadne, nawet najnowocześniejsze filtry DSP
  
SP7H
11.05.2018 11:32:01
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: SIERADZ

Posty: 546 #2544343
Od: 2009-7-6


Ilość edycji wpisu: 1
  SQ5KLN pisze:

   SP7H pisze:

   Przy szumach tła 9+40 nie pomogą niestety żadne, nawet najnowocześniejsze filtry DSP


  Zależy jakie emisje masz na myśli, jeśli fonię SSB to masz rację, za pomocą DSP w radiu niewiele się da "ugrać" ale już w niektórych emisjach wąskopasmowych (czy w niektórych modach z rozpraszaniem widma) obrabiając sygnał na komputerze da się ugrać sporo.
.


Czyli zostanie tylko cyfrówka. Co pociągnie za sobą pewne konsekwencje, nie wszyscy ją lubią, ja lubię ale też lubię sobie pogadać. Wtedy na pewno sporo osób zrezygnuje.
Dlatego zamiast "uśmiercać" krótkofalarstwo nowymi modami cyfrowymi, lepiej się zastanowić czy szybciej nie uśmierci tego hobby syf w eterze.
  
EI2KK
11.05.2018 11:32:37
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1104 #2544344
Od: 2012-8-7
  SQ5KLN pisze:

   SP7H pisze:

   Przy szumach tła 9+40 nie pomogą niestety żadne, nawet najnowocześniejsze filtry DSP


  Zależy jakie emisje masz na myśli, jeśli fonię SSB to masz rację, za pomocą DSP w radiu niewiele się da "ugrać" ale już w niektórych emisjach wąskopasmowych (czy w niektórych modach z rozpraszaniem widma) obrabiając sygnał na komputerze da się ugrać sporo.A jeszcze niedawno powszechne było przekonanie, że przedmioty cięższe od powietrza nie mogą latać..

Pisałem o postępie - w tej chwili może i nie pomogą - postęp polega na tym, że w końcu mogą polecieć.. znaczy pomóc..

Jeśli to tło jest 'produkowane' lokalnie, to najpierw należy zastosowac cos w tym rodzaju.., oczywiście wersja podstawowa może nei wystarczyć, ale po to jest postęp żeby tą wersje podstawową ulepszać.

W tej chwili to rozwiązanie jest czysto analogowe - a co jesli DSP dodać już na tym poziomie?

Było juz kilka razy na forum o widmie rozproszonym.. czy to tylko digi?
Czy możliwe jest przesłanie głosu w widmie rozproszonym (kilkakrotne powielenie sygnału ssb) i poskładanie tego do kupy przez DSP w odbiorniku?
(pomijam obecne regulacje prawne i szerokość potrzebnego pasma)


_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
SP95094KA
11.05.2018 14:21:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO90

Posty: 2232 #2544380
Od: 2012-12-19
Już o tym pisałem.
Mieszkałem w miejscowości gdzie smog elektromagnetyczny nie istniał. Owszem był czas, kiedy budowano ośrodek wypoczynkowy i trafo było ponad miare obciążone, na dodatek na terenie osrodka wybudowano nowoczesną wtedy, lokalną oczyszczalnię i cyklicznie się włączały urządzenia tej oczyszczalni, spadek napięcia był tak znaczny, że ratował sytuację akumulator (akurat pozyskałem wtedy dwa, takie jak do auta ciężarowego)
Natomiast telewizor nie pracował nawet ze stabilizatorem „starej daty“ (to było wtedy jak emitowano, jeden jedyny program TVP)
Wszystko się jednak unormowało, po wybudowaniu ośrodka wypoczynkowego i zainstalowaniu zupełnie nowego trafo, zasilający ośrodek i przyłączenie do niego część odbiorców indywidualnych.

Przed przeprowadzką do nowego QTH, już wiedziałem, że ze smogiem elektromagnetycznym na nowym QTH jest tragicznie.
Były stare linie zasilające stacje transformatorowe i ogromne upływy. Znałem kolegę, który tropił te upływy i zgłaszał do „energetyki“ Bez skutku jakiegokolwiek. Widocznie doskonale wiedzieli o kiepskiej jakości lini, musieli też wiedzieć że jest planowana generalna przebudowa tej linii.
Na dodatek, po automatycznym załączeniu się oświetlenia ulicznego - na wszystkich pasmach amatorskich, kompletna porucha. Nie dało się niczego odbierać, nawet lokalne stacje były tymi QRMami „zadeptane“ Kiedy rano światła uliczne gasły, dało się słyszeć otwierające się wyższe pasma po kolei, ale z tymi skwierczeniami od upływów na liniach zasilających stacje transformatorowe i nie tylko.
Swego czasu, trudno było wyczaić, bardzo silne sygnały, ich harmoniczne. Okazało się że siały straszliwie urządzenia z oddziału rehabilitacji naszego szpitala. Wyczaił to kolega. Szpital jest oddalony o parę kilometrów w lini prostej, na tyle blisko, że harmoniczne tych urządzeń dawały równo „popalić" Kolega wyczaił że sygnał na częstotliwosci podstawowej jest w okolicach 27, 125 MHz lub coś koło tego - siało równo!
Nie płakałem nikomu do rękawa, siadałem do mobila w wolnym czasie i jechałem do mojej starej hacjendy na starym QTH I tam pławiłem się w luksusie - bez tła elektromagnetycznego.

Jednym z irracjonalnych zarzutów wobec mnie SWLa jest to że wyszukuję w necie - „kto jest kto“ gdzie mieszka i co robi, nie tylko jako krótkofalowiec.
Daje mi to obraz, jak jest gdzieś indziej z tymi problemami antenowymi. Gdzie właściciel apartamentowca, czy nawet mrówkowca, administrator tych obiektów nigdy nie da zgody na instalowanie czegokolwiek na balkonach, elewacji, czy dachach.
Mało tego, w takich skupiskach ludzi, tło elektromagnetyczne jest nie do zniesienia. Widzę hacjendy krótkofalowców, poza wielkimi aglomeracjami, miasto widać na horyzoncie, no może trochę bliżej. Nikt z tych krótkofalowców nie usiłuje wymóc na właścicielu, administratorze apartamentowca, aby upstrzyć budowle cudacznymi instalacjami antenowymi.
Czy ktoś widział na wieżowcach Manhattanu, jakieś instalacje amatorskich anten?
Jeśli ktoś widział - proszę zapodać foto!
A każdego pewnie kusi taki „darmowy maszt“, ogromne przewyższenie.

Teraz jeszcze o remote.
Moim zdaniem, to kwestia czasu, kiedy remote stanie się dozwolone, zapewne ograniczone w jakiś sposób. Ale stanie się dozwolone i modne, no i uzasadnione.
Nie wierzę aby para poszła nagle w likwidację smogu elektromagnetycznego, tylko dlatego że on krótkofalowcom przeszkadza.
A komercja i armia? dają sobie radę. Nawet ceną będzie ograniczenie stosowania, takiego lub innego badziewia. jak znam życie, przy okazji i amatorzy dostaną skomplikowane do granic możliwości - wytyczne i ograniczenia HI

No więc remote.
Aby wszystkich a priori nie skazywać na mieszkanie „na swojej ziemi“ ze swoim parkiem antenowym, w warunkach ekologicznych. Da się w końcu zezwolenia, na sterowanie zdalne antenami i emisję sygnałów na wszystkich pasmach amatorskich, na dzikich działkach po dziadkach, na wsiach, po których nawet fundamenty trudno znaleźć. Na ziemi kupionej dla rekreacji.
Tak ja wiem, aby obecnie kupić kawałek ziemi:
- trzeba udowodnić, że jestem obatelem tego kraju.
- trzeba mieć skończone studia rolnicze.
- trzeba przeskoczyć wiele ograniczeń, podpisać cyrograf że nie dam w arendę obcokrajowcowi, będę uprawiał tą ziemię, sadził ziemliaki, zborze na kaszę.
No i trzeba mieć sporo kasy na zakup swej ziemi HI

Ktoś tu wulgarnie, emisje foniczne - nazwał „paszczowymi“ nóż się kieszeniu sam otwiera, na takie zwulgaryzowane nazewnictwo.
Dlaczego wielu udaje, że pracuje tylko CW - bo taki ma szpan, albo lubi, nawet bardzo lubi - pytanie retoryczne?
Ale taki „telegrafista“ podkreśla, jak to ubogo jest, pracując digi, szczególnie najmodniejszymi modami np. FT8
Lubi pogadać na CW, sam sobie krzywdę robi (sic)
Jeszcze inny preferuje „FM haj fi“ ale tęskni do PR i wymiany plików na tym PR - bo PR stanowiło namiastkę netu (którego nie było i nie miał o nim pojęcia sic)
Same jakisik wygibusy, nie mające nic wspólnego z logiką.
Krótkofalowcy starej daty, uczą się po kryjomu sami z netu, efekty widać i słychać.
Krótkofalowcy starej daty, mający dobre relacje z młodymi, niekiedy bardzo młodymi, pozyskują tą wiedzę, której nauk nie pobierali w szkołach - do młodzików obojga płci, bo mają charakter, umożliwiający, bezstresowe relacje z młodymi.
Pamiętam, jak usiłowałem sam „walczyć“ z pierwszymi prymitywnymi komputerami.
Kiedy moje dzieci miały opanowane te „liczydła elektroniczne“ na poziomie, który mi się wydawał nieosiągalny. Dobre relacje z moimi dziećmi, dobre relacje z trochę starszymi, już parającymi się łącznością amatorską, pozwoliło mi na bezstresowe opanowanie „pierwszych liczydeł elektronicznych“ i softu do komunikowania się via radio, typu PR, już wtedy też SSTV i RTTY ale ten RTTY przez kompa HI

Nadal krótkofalowie i radioamator w jednym, może, ma prawo, robić eksperymenty sprzętowe, może nadal używać wszystkich dopuszczonych dla radiokomunikacji amatorskiej.
Może pracować na dowolnym paśmie, przyznam krótkofalowcom.
Obecnie jest taki wybór przeróżnych kombinacji, że pochlipywanie w kącie i wie szczenie upadku krótkofalarstwa - to swego rodzaju masochizm. Tak masochizm!
Nie można już nic sensownego wymyślić - to się będę katował myślami, że?
Nadchodzi, nadjeżdża, czterech jeźdźców apokalipsy, po czterech z każdej strony Świata.
Jedni na automobilach Tesla
Inni na dronach
Jeszcze inni jako cyborgi, na swych platfusach, uczepieni końskich ogonów.
Lub cyborgi na koniach z Boston Dynamics.

Strasznie ciężkie czasy
Powiedział wyzwoliciel, niosąc.....
_________________
StasiekJeśli ktoś mówi o Tobie coś złego, to głównie dlatego, że o sobie nie może powiedzieć nic dobrego
  
HF1D
13.05.2018 09:49:13
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2253 #2544869
Od: 2015-1-28
  SP95094KA pisze:  Czy ktoś widział na wieżowcach Manhattanu, jakieś instalacje amatorskich anten?
  Jeśli ktoś widział - proszę zapodać foto!
  A każdego pewnie kusi taki „darmowy maszt“, ogromne przewyższenie.

Manhattan 75 ulica, właściciel anteny W2DAB
_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
SP1AP
13.05.2018 14:49:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2544978
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Obrazek

Czy to nie ten z prawej, w okularach? cool
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
Electra17.01.2019 12:02:30
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 5 / 5    strony: 1234[5]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » EMISJE CYFROWE » CZY JOE TAYLOR K1JT ZNISZCZYŁ KRÓTKOFALARSTWO?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta