NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » JAK OSCAR KOMUNĘ OBALAŁ - W TVP1 10.12.2018

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 3 / 3    strony: 12[3]

Jak OSCAR Komunę obalał - w TVP1 10.12.2018

  
SP5XMI
14.12.2018 23:13:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3046 #2619005
Od: 2012-12-16
Opowiadałem o tym podczas przedostatniej konferencji PLNOG. Z Oscara korzystali w Polsce ludzie Morawieckiego, używano krótkiej anteny wg pomysłu SP6LB i stosunkowo prostego sprzętu. Nieprawda, że nie było w Polsce w tym czasie sprzętu na SSB - był, tylko amatorsko wykonany i było kilka urządzeń fabrycznych. Miałem zaszczyt rozmawiać na ten temat z SP6LB. Prawda jest taka, że w Polsce w tym czasie w użyciu były robione:
- łączności via OSCAR7, prowadzone na telegrafii, z dobrze dobranego miejsca, by stacje nasłuchowe były "za górką", bo wtedy trudniej zrobić dokładny namiar. Po kilku próbach okazało się, że da się to zrobić nawet za pomocą prostego sprzętu. Przy odpowiednio dobranym miejscu radionamiar nigdy nie określił z grubsza strefy nadawania. Kilka razy krótkofalowcy z SP2 rozmawiali przez OSCARA z okolic Trójmiasta i radionamierniki (jeden z nich był na budynku Poltegoru) nie mogły tej emisji namierzyć mimo prób. Bardzo pomogło amatorom ukształtowanie terenu. Były również próby łączności w FM z użyciem małego transceivera (Alinco DJ100) i krótkiej anteny, podobno skuteczne przy bardzo małej dewiacji.
- łączności na 14MHz wieczorem, gdy była spora strefa martwa, prowadzone z anteny podobnej do pomysłu inż Manczarskiego, do kraju później przychodziły nawet karty QSL(!),
- łączności na niskich pasmach (3.5) prowadzone z zaimprowizowanych anten longwire (używane nawet były elementy trakcji tramwajowej we Wrocławiu, tak został nadany jeden z komunikatów Morawieckiego),
- łączności na ultrakrótkich w strefach nadgranicznych skąd informacje były przekazane dalej przez rodzinę.
- rozmowy za pomocą satelitarnego terminala MARISAT dostarczonego przez Amerykanów, ale z racji na ciągły nasłuch i wielkie ryzyko (to był cenny sprzęt) były używane sporadycznie i przez krótki czas. Oczywiście to była łączność analogowa,
- regularne skedy telegraficzne na paśmie 7MHz przy pomocy anten promieniowania pionowego i nadajników QRP, nadawcy w SP posługiwali się znakami nieistniejących stacji z innych krajów (Y5, YU, Z6).
To usłyszałem od ludzi, którzy to naprawdę robili. Z nimi miałem zaszczyt rozmawiać, odsłuchałem nagrań, w których ewidentnie poruszane były sprawy z tego okresu. Najbardziej aktywne obszary kraju to Wrocław i Gdańsk. Warszawa słabiej reprezentowana.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
Electra23.04.2019 05:57:12
poziom 5

oczka
  
sp9nrb
15.12.2018 10:25:18
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Tarnowskie Góry

Posty: 1193 #2619095
Od: 2017-7-11
Panowie czytam i czytam i się zastanawiam. Ilu z tych dzisiejszych bohaterów miało legalnie licencje i pracowało na legalu? A dzisiaj udają konspiratorów. Pytanie kim naprawdę byli ci ludzie jeżeli zachowali licencje? Jeżeli w Katowickim trzeba było zdawać nawet kwarce? Jeżeli ludzie związani z telekomunikacją zawodowo i amatorsko byli w rejestrach SB nie mówiąc nawet o członkach kółek radiotechnicznych. Cóż przy padłym niedźwiedziu nawet myszka agresorka jest bohaterem.
_________________
Pisać każdy może, jeden lepiej drugiej gorzej.

Przejdz do góry strony<<<Strona: 3 / 3    strony: 12[3]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » JAK OSCAR KOMUNĘ OBALAŁ - W TVP1 10.12.2018

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta