NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » SYTUACJA KLUBÓW ŁĄCZNOŚCI LOK

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 4 / 4    strony: 123[4]

Sytuacja Klubów Łączności LOK

  
SQ2OMB
10.02.2018 16:45:07
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Brodnica JO93QF

Posty: 174 #2516197
Od: 2010-2-16
  sp3mil pisze:


  8<, --------- 8<, ---------------------
  2. To chyba dobrze że rządzi ekonomia (jeszcze niewyobrażalnie mocniej i zdecydowaniej w tym hobby powinna) bo to nie pozwala za bardzo panoszyć się systemowi (a zwłaszcza popłuczynom po komunie) i fikcji.
  3. Przekaźnik UHF w małym pomieszczeniu postawisz bez problemu za powiedzmy 200 z na miesiąc góra + 2000 zł na start (po co szalenstwa), jest 20 członków, dajesz po 15 zetów i już (50zl /rok zostanie na PZK po redukcji i sprofilowaniu tego tworu w kierunku ochrony pasm). Można? To jest hobby, ja nic nie muszę (poza posiadaniem licencji, 80 zł na 10 lat). Muszę to pójść z psem na spacer bo tego jego psychika wymaga a nie należeć do klubu i PZK, popierać prezesa, linie partyjną i programową, sprzeczać sie z wrogiem ideologicznym itp bo mi zabiorą licencję. KF to w warunkach EU jako amatorskie emergency /etc jakaś totalna fikcja do zabawy, to nie Australia, Afryka czy inne wyspy na oceanie (wyjątkiem jest może 26-30 MHz, zwłaszcza podpasmo CB). Jak byłby wypadek na mojej drodze do pracy to wołam Leszno albo Rawicz na UHF FM przekaźniku jak już w ogóle a nie Warszawę na KF (ile kosztuje radio Baofeng klasy konkret, wodoodporne itp a ile najtańszy nawet KF sensowny, jakie anteny itpwesoły Ktoś się chce na niskim KF bawić to się bawi na własny rachunek.


Nie zgodzę się z Tobą.
Pkt. 2. Nie jest dobrze jak zawsze rządzi ekonomia. Wyobraź sobie, że robimy teraz wszystko płatne, tak aby było opłacalne. Szkoły - chcesz się uczyć, zapłać. Biblioteka - za wypożyczenie książek opłata, nie ważne czy uczeń czy nie. Świetlica, nie ważne czy wiejska czy miejska, czy dla dzieci czy dla dorosłych... Przykładów można dawać wiele... Kluby są miejscem spotkań ludzi z zainteresowaniami i dobrze jeśli nie trzeba za wszystko płacić.
Pkt 3. Przekaźniki nie stawia się dla członków, ale również dla tych którzy składek nie zapłacą. Odciąć nie płacących? Idąc trochę na przekór można napisać, że z psem też nie musisz wychodzić... Idziesz bo chcesz, inaczej wynająłbyś sobie osobę do wyprowadzania psa.
Nie można przyjmować, że jak jest np. klub LOK to jest on odzwierciedleniem całej organizacji LOK. W moim przypadku od LOK otrzymujemy możliwość korzystania z lokalu (jeszcze bez opłat). Składki zbieramy i przeznaczamy na działalność Klubową. Działalność klubu nie opiera się tylko na siedzeniu i spijaniu kawy (ale takie spotkania są również). Jeździmy na obozy organizując zajęcia dla młodzieży nie dostając od nikogo na to kasy. Wykorzystujemy kasę ze składek albo dokładamy z własnej kieszeni. Organizujemy również lokalne imprezy, też nie wołając o kasę. To jest działalność statutowa, która nie może przynosić zysków finansowych. Zysk z tego jest inny i w moim odczuciu ważniejszy.
_________________
Paweł SQ2OMB
Zawsze mogę się mylić, jeśli nie mam racji to mnie popraw :)
  
Electra08.08.2020 02:40:01
poziom 5

oczka
  
SP8UFT
10.02.2018 17:15:01
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO11JI

Posty: 775 #2516221
Od: 2013-12-27
Nie no problem będzie dopiero wtedy kiedy administratorzy obiektów na których są zainstalowane przemienniki połapią się, że to co biorą to jest tylko za prąd....i zaśpiewają...ile???? Za SKyTower chyba 1000zł (niech mnie ktoś poprawi jak się pomyliłem) .... i co tu wtedy robić na spacerze z pieskami.,)
_________________
VY 73! Tomek
  
sq9kdo
10.02.2018 17:17:00
poziom 1Grupa: Użytkownik

Posty: 40 #2516222
Od: 2011-12-18
W "naszym" LOK-owskim klubie mile jest widziany każdy kolega nawet z PZK a nawet niezrzeszony.Jest trzon klubu i sympatycy.
Najważniejsza jest zgrana grupa i wtedy można wszytko zrobić a nie tylko narzekać.Każdy daje od siebie ile może.
NIE PYTAJ CO KLUB ZROBIŁ DLA CIEBIE ALE CO TY ZROBIŁEŚ DLA KLUBU
_________________
Trzeba z żywymi naprzód iść, Po życie sięgać nowe... A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę.
Adam Asnyk kwiecień 1877
  
sp8rht
11.02.2018 09:46:13
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Krosno

Posty: 90 #2516328
Od: 2011-3-27
  sp3slu pisze:

  Kilkakrotnie była tutaj mowa o płaceniu składek LOK przez członków klubu. Raczej niewielu rozmówców zetknęło się z tym w rzeczywistości. Sprawa jest specyficzna. Jak Polska długa i szeroka składki LOK zostają w 100% w Klubie, a raczej nie wychodzą z Klubu. LOK "zalicza" składki danego Klubu przez dostarczenie do Zarządu Powiatowego faktury (faktur) za zakup towarów, sprzętu. Kupujemy do klubu np. 100m kabla koncentrycznego za 700zł. Fakturę opisujemy "towar zakupiony do wykorzystania na potrzeby Klubu SP3K..." Faktura przyjęta, 700zł składek zaksięgowane. 7 członków zapłaciło właśnie po 100zł. Albo 3,5 członka po 200zł :-) Może być też żywność, napoje na wyjazd terenowy biwak, zawody, paliwo na wyjazd z radiostacją. Tak to wygląda i składki "nie są bolesne" o ile członkowie chcą inwestować w klub.U nas sytuacja ze składkami wygląda identycznie, ponadto w starej lokalizacji klubu musieliśmy ponadto płacić za energię elektryczną (budynek nie posiadał ogrzewania). Po rozbiórce budynku przygarnęła nas szkoła - w przeciwnym przypadku klub był do likwidacji.
Kosztu utrzymania klubu ponoszą jego członkowie, do tego dochodzą opłaty za energię elektryczną klubowych przemienników które płacę z własnej kieszonki. Faktury wysyłamy do Zarządu Wojewódzkiego LOK.


Popatrzcie na aktualne zdjęcia z klubów - średnia wieku wielu kolegów to około 60-70 lat. Jeżeli nie zrobimy czegoś aby kluby przyciągały młodzież, która dysponuję czasem, pomysłami energią i zaangażowaniem to już teraz możemy się przygotować na to, że kluby będą padały jak muchy. Jak na przykład mam powiedzieć klubowemu koledze który ma około 70-ki i ledwo starcza mu z renty na leki aby regularnie płacił składki. Mam w klubie kilku kolegów, którzy z powodów zdrowotnych, wieku i ciężkiej sytuacji finansowej nie będą "skakać" po dachach aby założyć np. antenę itp. Oni przychodzą tak jak pisał któryś z kolegów "na kawę" i nie zmienimy tego. Młodość przeżyli w PRL-owskich klubach (nawiasem mówiąc ja też) a teraz jest czysty kapitalizm, nie mieści im się w głowie że od LOK-u nie dostaniemy nawet złotówki na działalność chociaż klub nazywa się Klub Łączności LOK i jak byk jest na stronie Zarządu Głównego LOK zakładka o statutowych Klubach Łączności.
"Stara" kadra klubów kluby te "utrzymuje przy życiu" swoja regularna obecnością na spotkaniach, natomiast działania w celu pozyskania nowych, młodych radiooperatorów operatorów przez kluby są ich "być albo nie być". Podsumował to kolega w ostatnim wpisie "Najważniejsza jest zgrana grupa i wtedy można zrealizować wszystko. Każdy daje od siebie ile może - "NIE PYTAJ CO KLUB ZROBIŁ DLA CIEBIE ALE CO TY ZROBIŁEŚ DLA KLUBU"

Jedynym wyjściem z tytułowej sytuacji wątku jest chyba przenoszenie klubów do dobrze prosperujących szkół - tak jak my to uczyniliśmy.
_________________
Darek SP8RHT
www.facebook.com/sp8kbn
www.sp8kbn.pl.tl
  
sp9eno
11.02.2018 14:42:30
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Gliwice n/Kłodnicą

Posty: 1120 #2516406
Od: 2010-4-9
Nie napisałem tego wyraźnie, ale zrobił to bardzo dobrze Paweł

  SQ2OMB pisze:  W moim przypadku od LOK otrzymujemy możliwość korzystania z lokalu (jeszcze bez opłat). Składki zbieramy i przeznaczamy na działalność Klubową. Działalność klubu nie opiera się tylko na siedzeniu i spijaniu kawy (ale takie spotkania są również). Jeździmy na obozy organizując zajęcia dla młodzieży nie dostając od nikogo na to kasy. Wykorzystujemy kasę ze składek albo dokładamy z własnej kieszeni. Organizujemy również lokalne imprezy, też nie wołając o kasę. To jest działalność statutowa, która nie może przynosić zysków finansowych. Zysk z tego jest inny i w moim odczuciu ważniejszy.


To są nieliczne na szczęście przypadki, kiedy decydent twardo stosuje ekonomię w organizacji społecznej.
Najczęściej decydent docenia wartość PR i jest zadowolony, kiedy klub,koło Jego organizacji organizuje samo z siebie jakieś eventy
skierowane do lokalnej społeczności.Nie trzeba wtedy płacić ciężkiej forsy na reklamę mówiącą o tym, ze LOK istnieje i coś robi.
Ale jeśli aktywność sprowadza się do picia kawy i robienia łączności w klubie.
Pamiętam, że doznałem szoku w 2009 roku pracując w jednej z Komisji CIKa, kiedy to SP9MRN "spenetrował" zasoby internetowe ARRL
i przekazał ciekawostki tam odkryte.

Dla nas "Polny dzień" to aktywność wyczynowo-sportowa, uzyskanie najlepszego miejsca i praca najlepiej z jakiejś sporej górki,
zapewniającej uzyskanie dobrego wyniku.
A dla kowboi to okazja do zainstalowania stoiska z radiostacją w miejscu tłumnie odwiedzanym, np. pod ich odpowiednikiem Tesco
i robienie propagandy, rozdawanie ulotek, pokazywanie na czym polega nasza zabawa i zachęcanie do krótkofalarstwa.
Czyli PR, PR i jeszcze raz PR.

Hasło "NIE PYTAJ CO KLUB ZROBIŁ DLA CIEBIE ALE CO TY ZROBIŁEŚ DLA KLUBU" popularne u nas nie jest.

Za to częściej można odnotować postawę typu "ze mną grzecznie bo ja społecznie" lub "zapłaciłem składki to wymagam".

A puentą jest oczywiście "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz".

Trzeba sobie wreszcie uświadomić, że w tym postsocjalistycznym świecie nie ma nic za darmo!
Przy czym nie zawsze środkami płatniczymi muszą być/ czy najbardziej są pożądane/ "bilety NBP".

Andrzej sp9eno

_________________
OT50 PZK Gliwice
http://sp9pdf.polsl.pl/
  
sq9kdo
11.02.2018 22:31:42
poziom 1Grupa: Użytkownik

Posty: 40 #2516515
Od: 2011-12-18
Kluby zlikwidować PZK zaorać proponuje zamknąć temat bo zbacza nie wiadomo gdzie a miało być o klubach LOK-owskich.

_________________
Trzeba z żywymi naprzód iść, Po życie sięgać nowe... A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę.
Adam Asnyk kwiecień 1877
  
sp3slu
12.02.2018 00:10:10
poziom 5Grupa: Użytkownik

Posty: 736 #2516535
Od: 2010-9-14
Jarek SP3MIL, jesteś tak jakoś nastawiony na sztorc do społeczności krótkofalarskiej, ostentacyjnie okazujesz brak akceptacji dla naszych wartości, obyczajów, tradycji. Przy moim umiłowaniu tematów, które właściwie wszystkie równo opluwasz, jest to duża przykrość czytać Ciebie. Myślę, że dla wielu innych Hams także. Sorry.
Jurek SP3SLU.
  
canis_lupus
13.02.2018 20:06:58
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 5540 #2517004
Od: 2013-7-18
Moim zdaniem to nie jest kwestia edukacji, tylko tego, ze ludziom się nie chce. Nawet na tym forum nie brakuje ludzi, na których pytanie odpowiedź jest pod pierwszym wynikiem w google.
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
SQ2OMB
13.02.2018 22:39:35
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Brodnica JO93QF

Posty: 174 #2517047
Od: 2010-2-16
Zastanawiałem się czy jeszcze odpisywać w tym wątku, ale stwierdziłem, że ostatni raz spróbuję wytłumaczyć niektórym Kolegom w czym jest istota problemu.
LOK jako firma zarabiająca jest utworzona do tego aby utrzymywać LOK jako stowarzyszenie. LOK jako firma nie jest firmą nastawioną na maksymalizację zysków. Jak zniknie LOK jako stowarzyszenie to LOK jako firma nie ma prawa bytu.
Zgodnie ze statutem LOK "Dochody z własnej działalności, z majątku Stowarzyszenia oraz z działalności gospodarczej służą wyłącznie realizacji celów statutowych."
Wyobraźcie sobie, że działacie społecznie i stwierdzacie, że przydałoby się więcej kasy na lepsze/wygodniejsze działanie albo nawet na posiedzenie przy kawie. Wpadacie na pomysł, że zaciągniecie kredyt, wybudujecie budynek np. z 5 lokalami, z czego 4 będą na wynajem a 1 na Wasze cele. 4 lokale są wynajęte, opłacają czynsze, utrzymują budynek. Zgodnie z założeniami jeden lokal ma służyć dla Was bo taka była Wasza wola. Kasa w danej miejscowości się zgadza, bo 4 lokale wystarczają na utrzymanie całego majątku, łącznie z opłaceniem waszego lokalu.
Jeżeli takie opłaty za lokale muszą być wprowadzone dla wszystkich to albo pada cała organizacja bo nie ma funduszy, albo zarządzanie majątkiem nie jest właściwe, albo fundusze są potrzebne w jakimś innym miejscu, a to z kolei nie jest zgodne z założeniami.
Autor wątku wyraźnie zasygnalizował, że zależy mu na odzewie z klubów w których sytuacje z koniecznością opłat mają miejsce w celu obrony tego co jest należne. I nie ważne są dywagacje czy zdaniem niektórych Kolegów brak opłat jest logiczny czy nie. W tej konkretnej organizacji pobieranie opłat jest bezpodstawne, nie ważne czy się to komuś podoba czy nie. Autor dlatego wyraźnie też wspomniał o Komisji Rewizyjnej i Radzie Krajowej.
_________________
Paweł SQ2OMB
Zawsze mogę się mylić, jeśli nie mam racji to mnie popraw :)
  
sp9mrn
14.02.2018 11:16:19
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Gliwice JO90IG

Posty: 2968 #2517140
Od: 2009-6-22
Cały czas mam niejasne przeczucie, że do części Kolegów nie dociera rzeczywistość...
łącznie z KLNem, który dał się wpuścić w pułapkę "czemu ktoś inny miałby pokrywać koszty utrzymania pomieszczeń dla krótkofalowców? " ,-)

To zawsze jest jakiś układ. Paweł OMB trafnie zauważył, że nie może istnieć firma LOK w oderwaniu - czy też bez "stowarzyszenia LOK". To stowarzyszenie jest "firmie LOK" (oczywiście nie wszędzie) potrzebne. Istotą nie jest szukanie zewnętrznego finansowania dla krótkofalarskich działań w ramach loku (no bo na co wtedy LOK) tylko wykazanie LOKowi, że układ z krótkofalowcami jest korzystny.
Tyle, że tu działa brutalna statystyka - i mocno mnie zastanawia, że nie chcecie zauważyć różnicy pomiędzy (na przykład):
1. 40 członkami LOK (krótkofalowcami)
a
2. 5 członkami LOK i 35 facetami chodzącymi do klubu.

Suma w obu przypadkach wynosi 40. Niestety w statystykach LOKU nie wygląda to już tak fajnie...
A pierwszym i podstawowym prawem urzędnika (nawet LOKowskiego) jest prawo do świętego spokoju...

Jak to napisał KDO W "naszym" LOK-owskim klubie mile jest widziany każdy kolega nawet z PZK a nawet niezrzeszony.Jest trzon klubu i sympatycy. Tu jest problem. Takie podejście nie zadowala władz LOKu (nie dziwota, mnie by też nie zadowalało). Ono nawet nie daje statystycznego świętego spokoju... Interes musi się opłacać obu stronom. I nie zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze.

A potem przychodzi zdziwienie..


_________________
Zjazd Techniczny Burzenin 2020 - 9-13 września 2020 - jeżeli się odbędzie
www.facebook.com/PolskiZwiazekKrotkofalowcow
  
sp9eno
14.02.2018 12:49:07
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Gliwice n/Kłodnicą

Posty: 1120 #2517191
Od: 2010-4-9
  sp3mil pisze:

   sp9mrn pisze:

   Cały czas mam niejasne przeczucie, że do części Kolegów nie dociera rzeczywistość...

  Owszem dociera:


A jednak niekoniecznie dociera.
MIL, czy Ty wiesz co to jest stowarzyszenie lub mówiąc inaczej organizacja społeczna
i po co się ją zakłada?

Z Twoich wypowiedzi wynika, że niekoniecznie wiesz.
A nawet jak wiesz i rozumiesz to udajesz, że jest odwrotnie.

Nie rozumiem dlaczego, ale to już inna "para kaloszy".

Andrzej eno
_________________
OT50 PZK Gliwice
http://sp9pdf.polsl.pl/
  
Electra08.08.2020 02:40:01
poziom 5

oczka
  
canis_lupus
14.02.2018 14:32:11
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 5540 #2517214
Od: 2013-7-18


Ilość edycji wpisu: 1
  sp3mil pisze:  // Canis - jak piszę że nie wiem czy DMR jest na openie to oczekuje odpowiedzi od poważnego praktyka co coś uruchomił na serio (domyślnie open softeare i Open Hardware a przynajmnniej hardware jakieś modułowe wide radia do telemetrii) a nie ze nie chce mi się szukać po github żrodel bądź jestem analfabetą co nie potrafi kompilować. Sam pisałeś o duchu Open Software to konsekwentnie proszę.


Chłopie, o czym Ty?
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
SP8TBG
23.02.2018 19:31:27
poziom 3Grupa: Użytkownik

QTH: KO00UN

Posty: 125 #2520946
Od: 2018-1-13
Jak już mowa o klubach LOK. Co dzieje się z majątkiem klubu po jego rozwiązaniu?
_________________
Bartek SP8TBG
  
SP3HSZ
24.02.2018 08:37:16
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: JO81FU

Posty: 157 #2521030
Od: 2011-11-16
Przejmuje LOK.
_________________
Vy73 Daniel SP3HSZ
  
SP6MCW
24.02.2018 17:21:52
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: JO81ND

Posty: 494 #2521190
Od: 2015-7-24
Likwidacja klubów krótkofalarskich LOK trwa od wielu lat.
Mam uzasadnione obawy, że to samo może spotkać kluby związane z ZHP i PZK. Dla niektórych są to pozostałości komunizmu i trzeba je zaorać.
_________________
SP6MCW
Mariusz.
Precz z dysortografią!
Nie przekraczam mocy licencyjnej.
_______________________________________
Heathkit SB104A+SB644, Icom IC-706MKIIG, Kenwood TS-450S, Hallicrafters SX-71, Hammarlund HX-50 oraz kombinacje prawie antenowe ,)
  
sp3slu
02.03.2018 21:31:34
poziom 5Grupa: Użytkownik

Posty: 736 #2523149
Od: 2010-9-14
Koledzy, można tu wkleić dokument PDF tak aby było widać jego treść ? jak to uczynić ?
  
sp3slu
30.10.2018 17:54:26
poziom 5Grupa: Użytkownik

Posty: 736 #2601121
Od: 2010-9-14
Odgrzewam temat.
Jeśli czytają Koledzy z jeszcze żywych klubów łączności Ligi Obrony Kraju, jaka jest sytuacja ? Czy ma miejsce pobieranie opłat za korzystanie z pomieszczeń przez Kluby LOK w obiektach LOK ?
U nas w SP3KWA Turek ten problem bezpośrednio nie istnieje, ponieważ Klub LOK mieści się w obiektach innej instytucji.

Ponadto, jaki jest kontakt struktur etatowych LOK, biur Zarządów Wojewódzkich z Waszymi Klubami ?
Czy jest jakaś opieka, realny patronat, wsparcie Waszych Klubów ? Czy w działaniach możecie liczyć na coś ze strony Ligi Obrony Kraju ?
W Wielkopolsce niestety zero kontaktu, zainteresowania, wsparcia.
Owszem składki klubowe są do wykorzystania w 100 procentach przez Kluby, można też zabiegać o podatników, którzy 1 % przekażą na OPP LOK i to jest do wykorzystania w Klubie.

Rodowód jest jaki jest. Ale pieniądz nie śmierdzi, a obraca się do dziś sporymi kwotami. Wynajmy, sprzedaże, kursy. https://pl.wikipedia.org/wiki/Liga_Obrony_Kraju

A gdyby oddolnie, grupa członków LOK z żyjących jeszcze Klubów Łączności (stworzyła front...) chciała wykorzystać większe środki wypracowywane przez pion działalności gospodarczej, biznesowej LOK na działalność statutową. Zorganizować np. wakacyjne obozy szkoleniowe w sportach łączności ? W LOK obraca się budżetami o rzędy wielkości większymi od stowarzyszeń takich jak PZK. Warto się nad tym pochylać ?

de SP3SLU.
  
Electra08.08.2020 02:40:01
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 4 / 4    strony: 123[4]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » SYTUACJA KLUBÓW ŁĄCZNOŚCI LOK

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny