NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » SP EMCOM PO CO TO ??

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 4>>>    strony: [1]234

SP Emcom po co to ??

  
SP6TK
17.08.2017 14:49:38
Grupa: Użytkownik

Posty: 17 #2455508
Od: 2017-7-15
Czytam, czytam i podziwiam piękną stronę SP Emcom PZK. Ciekawe informacje dotyczące ćwiczeń łączności kryzysowej. Ćwiczenia na wypadek burzy, śnieżycy a nawet huraganu!! I po co to wszystko?? Nie wiem. Teraz właśnie przydała by się pomóc krótkofalowców na terenach dotkniętych weekendowymi nawałnicami, bo łączność tam kuleje i ludzie z całych wiosek są odcięci od prądu i łączności ze światem. Padły btsy GSM i nie ma jak przekazać informacji o potrzebach ludzi dotkniętych tą tragedią. Tworzy się jakieś fikcyjne struktury, które w świetle tej huraganowej tragedii nie mają najmniejszego sensu. Jeśli ktoś chce się bawić w łączność to ok ale nie udawajcie, że te ćwiczenia są potrzebne skoro teraz z tego się nie korzysta.
Jestem przekonsnny, że lokalne władze wykorzystały by ten potencjał i było by to z korzyścią dla ogółu krótkofalowców. Nie wiem co o tym sądzicie. Mam kolejna nadzieję,że ten wątek nie pójdzie w złą stronę i nie zacznie się w tym poście opluwanie się nawzajem.

Pozdrawiam Tomek
  
Electra16.06.2019 06:56:29
poziom 5

oczka
  
SQ7RF
17.08.2017 14:55:38
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: Skierniewice

Posty: 250 #2455509
Od: 2015-12-31
Kolejny temat o Em-Com

Skąd info że na terenie nie było łączności bądź jej brakuje ????

_________________
Z głupkami nie ma sensu dyskutować, przed głupkami trzeba się bronić.
Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
  
SQ5AM
17.08.2017 15:08:36
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 2055 #2455513
Od: 2009-2-3
Tomku.. cieszymy się ogromnie, że znasz treść porozumień pomiędzy EmCom a władzami lokalnymi.
Cieszymy się również, że jesteś tak świetnie poinformowany, że na miejscu nie ma łączności i padły BTSy. Czy byłbyś tak miły i podał źródło tych sensacyjnych informacji, tak żebyśmy mogli je jednoznacznie zweryfikować, czy jak typowy polak przyjąłeś zasadę: "nie znam się, to się wypowiem"
Ten wątek zacząłeś od atakowania struktur o których nie masz pojęcia, więc trudno jest zniżyć się do tego poziomu i wdawać się w bezsensowną pyskówkę.
Chcesz merytorycznie dyskutować, to poświęć godzinkę czasu na ogarnięcie minimum wiedzy na temat na który chcesz dyskutować.
EmCom ma się dobrze, działa zgodnie z procedurami i umowami zawartymi z lokalnymi władzami. Cieszymy się bardzo że jesteś czujny.
taki dziwnytaki dziwny
_________________
Adrian
  
SO3Z
17.08.2017 15:09:11
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO82 / KO02

Posty: 1924 #2455514
Od: 2009-12-13


Ilość edycji wpisu: 1
Łączność kryzysowa amatorska tak długo jak działa sieć łączności PSP, Policji, Pogotowia, ZK nie ma najmniejszego sensu.
Gdy żywioł nie obejmuje ogromnego terenu powierzchniowo i nie jest zjawiskiem długotrwałym na niewiele się przydamy.
Sieci dyspozytorskie mocno się zmieniły od słynnej powodzi w 97' roku. Takie jest moje prywatne zdanie.

Trzeba by znać statystyki ilościowe i czasowe niedostępności WSZYSTKICH operatorów na terenie woj. kuj.-pom. i pomorskiego - tego nikt do publicznej wiadomości nie poda by stwierdzić czy nasza obecność była potrzebna i niezbędna. Jeżeli jesteś w zasięgu choć jednego BTSa, któregokolwiek operatora połączysz się na 112.

G/U900 pokrywa promień do ok. 30km od nadajnika, część stacji bazowych poza siłowniami akumulatorowymi, które starczają na kilka godzin, ma również agregaty samostartujące. Więc czekamy na konkretne statystyki.
_________________
Andrzej SO3Z
SN7L so3z.com sp3yor.net qrz
  
sq8jmd
17.08.2017 15:14:58
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO02MF

Posty: 434 #2455515
Od: 2010-11-29
  SP6TK pisze:

  Tworzy się jakieś fikcyjne struktury, które w świetle tej huraganowej tragedii nie mają najmniejszego sensu. Jeśli ktoś chce się bawić w łączność to ok ale nie udawajcie, że te ćwiczenia są potrzebne skoro teraz z tego się nie korzysta.


Są potrzebne, wyrabiają nawyki, sprawdzają sprzęt i możliwości techniczne operatora. Poza tym, wyobraź sobie, że nagle 8 okręg jedzie w teren zapewnić tam łączność. Nie uważasz tego za chore? Od tego tworzy się lokalne struktury aby wraz z lokalnymi władzami działać. Wyobraź sobie, że teraz tam przychodzę i do szefa całej ekipy mówię "Zapewnię Wam łączność" - wiesz jaka będzie jego reakcja?

Z tego co widzę to jesteś jedną z kolejnych osób które myślą, że SP EmCom to pstryk i już cała Polska jest w miejscu zagrożenia. Nie, to tak nie działa. Mamy swój teren na którym działamy a nie, że jedziemy 100, 200 czy 300km do miejsca zdarzenia. Zakładasz, że skoro powstał SP EmCom to struktury już są wszędzie i wszystko działa wszędzie - mylisz się. Wiesz ile osób zapisało się do EmCom aby mieć możliwość otrzymania pisma polecającego aby mieć łatwiejsze możliwości zamontowania anten? Po to są ćwiczenia aby takie jednostki w pewnym momencie odfiltrować bo być to działać a nie tylko brać.

Finalizując, pomoc powinni nieść wszyscy krótkofalowcy bez wyjątku (a co Ty zrobiłeś w tej sprawie? Stawiam dobry trunek, że nic). To, że powstały odpowiednie jednostki do tego nie oznacza, że reszta ma wolne. Wręcz przeciwnie! Siła jest w dużej grupie a nie w kilku osobach. Jak zacznie płonąć Ci dom/mieszkanie (a tego Ci nie życzę) to co, będziesz narzekał jak sąsiad przyjdzie z pomocą nim straż pożarna się zjawi? Będziesz narzekał, że nie przyjechał wóz strażacki z odległej miejscowości o 100km? Wyobrażasz sobie, że teraz cała Polska pojedzie zapewnić łączność w nieznany im teren? A co gdy w innym terenie rozpęta się problem? Wtedy co powiem EmCom - sorry, tutaj pomagamy więc radźcie sobie sami? Od tego są jednostki regionalne aby działały w regionie który dobrze znają. Brakuje takich jednostek? To pomóż w ich stworzeniu a nie narzekaj, przestań być typowym Polakiem który tylko narzeka. Zacznij działać tak jak krótkofalowcy działali do tej pory w wielu sytuacjach.
_________________
Klub krótkofalarski SP5POT w Warszawie
Warszawski WebSDR VHF/UHF
Witryna klubu SP5POT
SQ5T (ex SQ8JMD/5) op. Tomasz
  
SQ7RF
17.08.2017 15:18:24
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: Skierniewice

Posty: 250 #2455516
Od: 2015-12-31
Informacja z obecnej chwili telefony działają łączność działa
Informacja uzyskana z Centrum Zarządzania Kryzysowego
oraz od bezpośredniego koordynatora na miejscu działań

Prosimy nie wprowadzać ludzi w błąd Em-Com Skierniewice jest w stałym kontakcie z Koordynatorem WCZK na miejscu
_________________
Z głupkami nie ma sensu dyskutować, przed głupkami trzeba się bronić.
Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
  
SP9XWM
17.08.2017 16:00:30


Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 5 #2455532
Od: 2014-12-27
Witam,

Pozwolę soie zabrać głos może nie tyle jako Krajowy Koordynator SP EmCom PZK, bo tutaj wypowiadam się tylko prywatnie, ale właśnie jako osoba, która tą tematyką się zajmuje i współpracuje mocno z małopolskim WBiZK Urzędu Wojewódzkiego (ciekawe, czy osoby, które tak rzekomo znają się na łączności kryzysowej i szczują, potrzebują odszyfrowania tego skrótu). Czytam od kilku dni informacje serwowane przez ludzi, rzekomo Kolegów krótkofalowców, którzy nigdy nie zadali sobie ani grama tdudu, żeby sprawdzić jak działa SP EmCom w Polsce, jakie procedury nas (piszę nas, aktywnych cżłonków tej struktury) obowiązują, jakimi środkami finansowymi oraz zasobami osobowo - sprzętowymi dysponujemy. Koledzy nie macie w ząb pojęcia, ale na zasadzie "nie znam się, ale wypowiem, bo lotny temat" jadzicie, nie wnosząc nic do tej dyskusji.
Nowy wątek miast merytoryki, nie wnosi zupełnie nic, bo inicjator nie ma zupełnie wiedzy o tym jak funkcjonujemy... Tyle i aż tyle w temacie.

Nie chcę tutaj powtarzać agrumentów, wyjaśniających jak działamy i dlaczego tak a nie inaczej (nadmienię w naszych krajowych realiach), które serwował w innym wątku Kolega Maciek SP9MRN, Robert SQ7RF, Maciek SQ5EBM i Adrian SQ5AM i kilka innych osób (za co im bardzo pragnę podziękować), ale nalezy zrozumieć jedno nie jesteśmy profesjonalną strukturą ratowniczą, jesteśmy wolontariuszami, nastawiamy się na pomoc w miarę posiadanych możliwości i zasobów i co najważniejsze w trybie uzgodnionym (tam gdzie są podpisane porozumienia) z lokalną administracją (urzędami wojewódzkimi, powiatami), bo tak należy rozumieć nasze istnienie, są autonomicznymi, lokalnymi strukturami, bo tylko w taki sposób na tę chwilę możemy funkcjonować z najlepszym efektem. Być może kiedyś to się zmieni, ale tylko jeśli zmieni się świadomość władz, sposób finansowania naszej działaności itd.

Co do głosnego Suszka, nasz człowiek, Robert SQ7RF z sieci skierniewickiej (za jego zgodą publikuję tę informację), wszedł w kontakt z lokalnym WCZK, które potwierdza, że w chwili przejścia nawałnicy, jak i po, jak również w chwili obecnej łącność działała i działa, uszkodzenia zasilania zostały stosunkowo szybko naprawione, trwa obecnie usuwanie szkód związanych z dużą ilością wiatrołomów. Nasi Koledzy z Mazowsza rzucili inicjatywę ruszenia z pomocą do miejsc dotkniętych skutkami nawałnić, ciekaw jestem czy w pierwszym szeregu chętnych do niesienia pomocy i pracy z siekiera oraz piłą łańcuchową w błocku i wilgoci, znajdą się Ci najbardziej aktywni krzyczący jaki to EmCom jest be, zły i w ogóle to kanapowe towarzystwo które nic nie robi, tylko dużo gada.
Swoją drogą niezapomnianych i pozytywnych wrażeń daje praca na stacji sztabowej podczas regularnych ćwiczeń krajowych SP EmCom PZK, przy 15 stopniowym mrozie w warunkach polowych, wiem bo doswiadczyłem osobiście i nie zamienię tego na nic.

Proponuję (apel do admina), zamknąć kolejny bezproduktywny wątek, w którym tylko toczy się pianę, usłużni dyżurni trollujący, którym z różnych wzgledów EmCom, albo jego ludzie nie pasują (może dlatego, żę emcomowcy próbują coś zrobić i robią, bo braku naszej aktywności nie można zarzucić).

Pozdrawiam
Michał SP9XWM

  
SP5MAD
17.08.2017 16:26:03
poziom 4Grupa: Użytkownik

Posty: 296 #2455538
Od: 2011-1-10
Jeszcze nie nauczyliście się, że jedyną metodą jest nie reagowanie na zaczepki.

Trzeba robić swoje i nie dać wciągnąć się w jałowe dyskusje.

Gównoburza sama ucichnie, lub nawet nie powstanie !

Włodek, SP5MAD.
  
SP6TK
17.08.2017 16:44:51
Grupa: Użytkownik

Posty: 17 #2455543
Od: 2017-7-15
  SP5MAD pisze:

  Jeszcze nie nauczyliście się, że jedyną metodą jest nie reagowanie na zaczepki.

  Trzeba robić swoje i nie dać wciągnąć się w jałowe dyskusje.

  Gównoburza sama ucichnie, lub nawet nie powstanie !

  Włodek, SP5MAD.


Przeczytaj sobie trzy ostatnie zdania w moim poście. Nie rozumię dlaczego odrazu ocena o jałowe dyskusje. Wygląda na to, że nie można się nawet zapytać. Nie dziwię się że niektórzy koledzy przeszli na slacka bo tam podejmują się dyskusji a nie obrony przez atak.

Pozdrawiam serdecznie Tomek
  
sp9nrb
17.08.2017 17:26:45
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Tarnowskie Góry

Posty: 1255 #2455551
Od: 2017-7-11
Czytam te posty i zastanawiam się ile ludzi chce zaistnieć na cudzym nieszczęściu. Ilu ludzi podnosi głos oburzenia nie znając podstawowych artykułów prawnych, wymogów bezpieczeństwa (posiadanie stosownych uprawnień) i odpowiedzialności cywilnej (minimum wykupione OC). Dlaczego wielu nie wie o roli i zadaniach Obrony Cywilnej oraz o roli zarządzania kryzysowego. Ponadto krótkofalowcy działają tylko na podstawie porozumień (czyli Kodeks Cywilny) a to jest bardzo słaba forma prawna. I ostatnie pytanie ilu tu piszących objawiło by święte oburzenie gdyby nadano im przydziały do OC oraz/lub obowiązek świadczeń osobistych lub rzeczowych.
_________________
Bardziej przykre od cytowanej stopki poniżej, jest to, że są osoby, które pobierały korepetycje a teraz chcą być gwiazdami forum.

Twierdzenie pedagoga sp9nrb: dzieci pobierające korepetycje to downy.
sp9nrb, możesz kasować swoje posty, ale internet nie zapomina hamstwa :)
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3538&temat=489204&nr_str=10
  
SQ5AM
17.08.2017 20:43:48
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 2055 #2455607
Od: 2009-2-3


Ilość edycji wpisu: 2
  SP6TK pisze:  Włodek, SP5MAD.

  Przeczytaj sobie trzy ostatnie zdania w moim poście. Nie rozumię dlaczego odrazu ocena o jałowe dyskusje. Wygląda na to, że nie można się nawet zapytać. Nie dziwię się że niektórzy koledzy przeszli na slacka bo tam podejmują się dyskusji a nie obrony przez atak.

  Pozdrawiam serdecznie Tomek


Tomek, odniosę się do Twojego postu. Po pierwsze czasownik rozumieć w pierwszej osobie liczby pojedynczej brzmi ROZUMIEM, po drugie zadajesz idiotyczne pytanie, w celu wywołania gównoburzy i dziwią cię głupie odpowiedzi. Nie wiesz po co jest EmCom, to wpisz w Google tę frazę i pojawi ci się definicja i cele. Możliwe, że na slacku nie ma trolli zadających debilne pytania, stąd i poziom dyskusji jest inny. Ty ten poziom narzuciłeś w pierwszym poście. Koledzy starali się go utrzymać.

To mniej więcej takie pytanie: Po co komu hotspot D-starowy w Brzegu. 99% krótkofalowców w tym mnie nie wnosi kompletnie nic do życia, ale 5 osób z niego skorzystało w tym roku. Ty miałeś chęć go zrobić, skonfigurować i postawić na dachu. Miałeś z tego frajdę? Można przypuszczać, że tak. I o to właśnie w tym chodzi. My mamy frajdę z możliwości zorganizowania alternatywnej łączności. Obyśmy tak naprawdę nie byli niezbędni, bo to nie oznaczałoby nic dobrego. Tak więc Ty bawisz się tak jak masz ochotę i niech każdy z nas ma przyjemność z tego hobby bez względu co z radiami robi. Mam nadzieję, że powyższym zaspokoiłem Twoją ciekawość.
_________________
Adrian
  
Electra16.06.2019 06:56:29
poziom 5

oczka
  
sq9jye
17.08.2017 21:31:30
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 372 #2455619
Od: 2011-3-25
Kolego SP6TK! , ty przeczytaj swoje pierwsze 7 zdań !!! czy to nie jest atak ?! Zachowujesz się jak dzieciak ! coś tam przeczytałeś coś tam w mediach usłyszałeś i piszesz posta tylko po to aby wywołać jałową dyskusję !!! typowa postawa człowieka który jeszcze musi poczekać aż "dorośnie" ! Szkoda słów ! Myślę że jak przeczytasz uważnie i ze zrozumieniem ! to co jest napisane na stronie SP Emcom oraz to co napisał tobie SP9XWM to przestaniesz pisać podobne "głupoty"
..... do złudzenia przypomina mi to wczorajszą telewizyjną dyskusję " czemu wojsko tak późno rozpoczęło pomoc poszkodowanym"? Odpowiedź brzmi: Wojsko rozpoczęło pomaganie 5h po tym jak wojewoda poprosił o to ! Tyle w temacie !
  
SQ2OTR
17.08.2017 21:51:42
poziom 1

Grupa: Użytkownik

QTH: JO83OM CU04

Posty: 42 #2455625
Od: 2011-8-8
"...Widzieliśmy, że to wojsko stało tam od tej godz. 10:00, a za pięć 17:00 odstawili szopkę i odpalili maszyny na przyjazd VIP-a. Z nas zeszło troszkę powietrze, popracowaliśmy blisko do godz. 18:00 i zawróciliśmy. I w tym momencie zaczęła się dalsza część szopki: w sołectwie dowiedzieliśmy się, że osoby, które były ochotnikami, zostali wyproszeni przez wojsko, aby się usunęli przed godz. 17:00, ponieważ wojsko przejmuje teren i teraz oni będą pracowali. Było to ewidentne malowanie trawy na zielono przed przyjazdem ministra... " - tak według relacji świadka wyglądała pomoc wojska. Szopka dla ministra Antoniego.
_________________
Robert (łOTR)
  
sp2gch
17.08.2017 22:28:46
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Chojnice, Polnica

Posty: 65 #2455636
Od: 2016-8-7
Taaaa.... czytam i czytam i nie wiem czy śmiać się czy płakać. Generalnie tak:
- Podczas burzy, silnego wiatru i mega ulewy nie mieliśmy zasięgu sieci PLUS, Orange, T-Mobile Okolice Chojnic, koło Bytowa, Polnica, Człuchów (reszty rejonów nie wiem i się nie wypowiem). Zasięg wrócił po około 30 minut po utracie zasięgu. Problem był z Plusem w Polnicy z racji walnięcia przez piorun, chyba koło godziny trwało i wróciło. Zasięg na terenie Rytla był, ale mega utrudniony w sobotę.
- Sztab kryzysowy w postaci władz miasta zebrał się w nocy po nawałnicy,
- Sztab łączności straży, samochód 220G98 w sobotę w ciągu dnia. Nie wiem dokładnie, o której ponieważ również u nas trwały prace nad stanem z przed nawałnicy.
- Sztab łączności straży radził sobie mega profesjonalnie i był na miejscu w samym Rytlu. Ogrom ludzi pomagających strażakom, nie wiem, ale nie da się tego opisać, ale na pewno byli dla siebie milsi niż Wy dla siebie tutaj na forum i to nie od tego tematu.
- Co do władz rządu, nie będę się wypowiadał więcej niż, to co zostało napisane, bo inaczej psychicznie chory Antek musiałby mnie zamknąć, ale! Cyrk po przyjeździe, śmieszny BOR, blokowali wjazd nawet samym wozom strażackim. Dobra koniec na ten temat bo...
- Wielki ukłon dla osób będących pomagać z grona krótkofalowców, jeżeli tacy byli a my nie wiemy. Nikt się nie pytał, kto kim jest na co dzień, dla każdego było ważne co innego.
- Prąd powoli wraca w niektóre rejony, 24h Energa i Enea pracują, agregaty w sztabie Domu Kultury też dają radę.
- Prawda jest taka, że jeżeli my zwykli ludzie sobie na wzajem nie pomożemy to żaden rząd nas nie uratuje...

I na koniec. Jeżeli było by fatalnie z łącznością, to moje radia poszły by w pierwszej kolejności, a następnie bym z pod ziemi wykopał kontakt do Emcom.
  
sp2gch
17.08.2017 22:54:47
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Chojnice, Polnica

Posty: 65 #2455643
Od: 2016-8-7
Aha zapomniałem dopisać, a edytować nie mogę:
- Internet z dwoma routerami też jest, zatem widać, że jednak zasięg jest i BTS działa...
  
sq5nwa
17.08.2017 23:17:18
poziom 5Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 698 #2455661
Od: 2009-11-14
Electra, co powiesz na to, że złość mnie ogarnia i odpowiem na wątek pt. SP Emcom po co to ?? PO JAJCO !!!!
_________________
Artur-SQ5NWA
Grupa Field Day na FB
https://www.facebook.com/groups/hamradiofieldday/
IC 7300|HY GAIN AV-640 | Portable: KX3, Yaesu FT891, SOLAR+LiIon/LiFePO, MP1DXMAX/DIPOLE


  
sq9jye
18.08.2017 18:58:48
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 372 #2455959
Od: 2011-3-25


Ilość edycji wpisu: 1
Do SP9NRB tu masz przykład naszego bardzo skromnego zaangażowania ! http://www.nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/17233
  
SQ9APD
18.08.2017 23:20:16
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AB

Posty: 1536 #2456051
Od: 2008-3-17
To może czas powiedzieć:
- ile jest czynnych członków Emcom-u?
- gdzie są "białe plamy" i należało by pobudzić lokalne środowiska radioamatorów do działania?
- ile osób w strukturach Emcom-u odbyła kursy KPP?
- PZK rozdawało R-140, ile trafiło do Emcom-u? Chyba takie vozidla by się przydały?
* czynny członek - nie doradca, dziadek do trzymania sitka czy podpierania masztu, tylko sprawna fizycznie i psychicznie osoba, która "na każde wezwanie naczelnika" ruszy dupę z radiem "bez względu na porę roku, dnia i stan pogody".
To nie są prowokacyjne pytania. Mam swoje prywatne zdanie na temat Emcomu (Michał XWM je zna) i dlatego nie jestem w jego strukturach, natomiast "wrzuciłem" swoje pół grosza do powstania jednostki przy WBiZK MUW.
_________________
Pozdrawiam
Manager SOTA SP
nasłuch: FM 145.550MHz
kontakt: sota.poland(at)gmail.com
  
sq6ade
18.08.2017 23:34:07
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12880 #2456057
Od: 2008-3-21
CO TO SĄ "CZYNNI CZŁONKOWIE" ?
Ci co stawiają się na spotkania
towarzyskie i poklepują się po ramionach ?

_________________
To są drogie rzeczy :)
Obrazek
  
SQ9APD
18.08.2017 23:42:25
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AB

Posty: 1536 #2456059
Od: 2008-3-17
Krisu, czytaj posty ze zrozumieniem - proszę!
_________________
Pozdrawiam
Manager SOTA SP
nasłuch: FM 145.550MHz
kontakt: sota.poland(at)gmail.com
  
Electra16.06.2019 06:56:29
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 4>>>    strony: [1]234

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » SP EMCOM PO CO TO ??

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta