NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » STACJE KONTESTOWE, ZŁE ZACHOWANIE NA PAŚMIE.

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

Stacje kontestowe, Złe zachowanie na paśmie.

  
SP1AP
27.08.2017 14:54:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2458785
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
  HF1D pisze:

  Normalnie nie mogę wyjść z podziwu.
  I teraz jeszcze dowiadujemy się, że wszyscy na złość krótkofalowcom SP, stają obok, aby tymi kilowatami i rozstrojonymi nadajnikami przegonić czołowych contestmanów świata z dobrej częstotliwości.


Chyba Jurku niezbyt uważnie próbowałeś wyłowić sens posta założycielskiego.
To nie chodzi o kontestmanów, wręcz przeciwnie.

Cytuję: "Pytanie do starszych stażem, w jakich okolicznościach stacja pracująca w zawodach ma pierwszeństwo ? Czy aby taka stacja nie musi się upewnić czy częstotliwość jest wolna i działać tak żeby nie przeszkadzać nikomu nawet stacjom nie pracującym w zawodach? Czy też takie stacje mają prawo się rozpychać i nie ma dyskusji ? I jak można przeciwdziałać takiemu chamskiemu zachowaniu na paśmie ?"

I to dotyczy wszystkich "kontestmanów", nie tylko SP!
pomysł
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
Electra24.09.2019 10:33:09
poziom 5

oczka
  
HF1D
27.08.2017 15:01:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 1814 #2458788
Od: 2015-1-28
Zbyszku,

po pierwsze dobrze wiesz, że nie ma czegoś takiego jak pierwszeństwo dla stacji contestowej.
Po drugie i jako stary krótkofalowiec wiesz o tym, że w 95% przypadków stacja włażąca na częśtotliwość drugiej stacji, po prostu tego drugiego nie słyszy.
Najlepszym wyjściem jeżeli klient nie reaguje na "QSY please" to zmienić częstotliwość.
_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
sq9kdt
27.08.2017 16:29:16
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2458807
Od: 2011-8-17
Panowie. To nie tak że się czepiam bo mnie ktoś akuratnie wczoraj zagłuszał. Takich akcji jest cała masa a ja opisałem kilka z ostatniej soboty. Albo się ktoś stawiał obok mnie i to w wycinku pasma dla DX , albo stawiał sie obok stacji DX gdzie napewno na dx cluster widział że pracuje np RI1ANO albo stacje z Hawajów ( kto śledził co się działo na pasmach wczoraj wie że była masa stacji od NA po Arktyke nie pracujących w zawodach) słysząc że woła do takiej stacji połowa EU i RU. A facet staje 1 khz UP i wydziera morde. To mnie mógł nie słyszeć ale inne stacje? Takich epizodów jest cała masa jak są zawody albo komuś z włoch się CQ zachciewa . Wielu z was jest starsza stażem i wie jak to wygląda w praktyce. Za nim zdałem egzamin i kupiłem pierwsze radio miałem wrażenie że każdy krótkofalowiec to super gość , i panują na pasmach szczególne przepisy i każdy ich przestrzega. A tutaj stacje startujące w zawodach robią jawną samowolkę w używaniu jak i nie przpisowych mocy, szeroko pracujących urządzeń, i wpychanie się na każdy wycinek pasma gdzie tylko ktoś CQ contest nie woła. I co tacy dx clustera nie śledzą? Nie chce mi się w to wierzyć.
Nich trzeba chamstwem odpowiadać na chamstwo, i nie być przepisowym skoro wszyscy do około nie przestrzegają przepisów które są podstawą tej całej zabawy.

  
SP1AP
27.08.2017 16:40:06
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2458820
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
Otóż to. Ja wiele razy poruszałem temat zachowań uczestników zawodów i jedyną reakcją było krytykowanie moich wpisów, chociaż podawałem fakty przypominające "samochodowe rodeo"; żadnych norm i zasad, żadnych granic, nawet praca SSB w wycinkach telegraficznych,
o zadeptywaniu fragmentów DX'owych już nie wspomnę.
Dlatego nadal w stosunku do zawodów używam i będę używał określenia "wyścig szczurów", ot co. zdziwiony
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
SQ9MZ
27.08.2017 17:46:45
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Rybnik

Posty: 1494 #2458835
Od: 2008-10-21
  HF1D pisze:

  że w 95% przypadków stacja włażąca na częśtotliwość drugiej stacji, po prostu tego drugiego nie słyszy.

Wątpię w tak wykalkulowaną liczbę, ale nie podejmuję się korygować. Natomiast wiem z doświadczenia, że często nie słyszy, bo po prostu nie słucha, w ogóle. Ileż razy tego doświadczyłem. Nagle ktoś włazi mi na plecy; mnie na wygraniu zawodów nigdy nie zależało więc nie ustępuję, a taki delikwent po 10 minutach prosi mnie, żebym mu nie przeszkadzał bo ma zakłócenia. To bywa szczytem bezczelności ale częściej to mierne umiejętności i kompletna nieznajomość najważniejszego przykazania w krótkofalarstwie - po pierwsze słuchać.
_________________
Henryk SQ9MZ
________________________________________________________
Ale "dlaczego", "naprawdę", "niekoniecznie", "nieważne", "spoza" to wyrazy, których nie trzeba kaleczyć. A Jastrzębie-Zdrój i WSZYSTKIE inne Zdroje w Polsce pisze się wyłącznie z łącznikiem.

  
sq9kdt
28.08.2017 06:35:59
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2458991
Od: 2011-8-17


Ilość edycji wpisu: 1
  SP95094KA pisze:

  Witam

  Ciągle mi pobrzmiewa w uszach "śpiewka" ilekroć się wybiorę z TRXem aby z pagórków popracować, okazuje się że są zawody
  I to mówi ktoś co ponoć szkoli młodych adeptów krótkofalarstwa

  Jak "nowy" ( a nowym można być dowolnie długo obecnie) to jak taki nowy ma wiedzieć co to zawody i gdzie się dowiedzieć o zawodach
  Skąd nowy ma wiedzieć, że stacje "kontestowe" wypruwają sobie żyły aby mieć na sprzęt i czas na zawody, na całą logistykę i że te stacje, ich operatorzy przygotowują się do tych czy innych zawodów, że takie zawody to ogromny wysiłek intelektualny dla operatorów i wysiłek fizyczny
  Skąd nowy ma wiedzieć o kunszcie operatorskim krótkofalowca startującego w zawodach Co trzeba umieć i jakie trzeba mieć predyspozycje aby osiągać możliwie najlepsze wyniki

  Szczerą prawdą jest też, że aby zrobić maksymalnie wysokie wyniki w zawodach w rankingach - trzeba się temu maksymalnie poświecić, nie wystarczy "radyjko" co mi się podobało z wyglądu i Kawał Druta Za Oknem. Prawdą jest że stacje kontestowe co mają dobre wyniki, mają z reguły solidny park antenowy Prawdą jest że co niektórzy stosują "technikę odstraszania" Wspomniał o tym Henryk SQ9MZ i doskonale wie o czym mówi.


  A złe zachowanie na pasmie ? Skąd się może brać ? z nadmiernej ambicji nie podpartej ani wiedzą ani doświadczeniem
Fajnie zawodnicy robią wszystko żeby wygrać, wydają ostatni grosz na sprzęt. Można to zrozumieć, ale nie można tolerować samowolki i nie koleżeńskiego zachowania.
Ja też wydaję na sprzęt sporo pieniędzy, cały czas rozwijam swoją stacje jak i kunszt operatorski. W stałym QTH mam marnego long wire i z niego sobie nie porobie DX. Dla tego udaje się na wieś od czasu do czasu " do babci" gdzie też robię wszystko żeby wygrać. Kombinowanie z antenami pionowymi, masa godzin poświęconych na wchłanianie wiedzy , jak by to maksymalnie usprawnić swój system antenowy żeby dowołać się do pożądanej stacji DX-owej. Wiele godzin na latanie po działce i rozkładanie różnych zespołów anten które często gęsto muszę po skończonym urlopie/ weckendzie zwinąć i schować do szafy bo sąsiadki już teraz czują inny smak jajek z ich prywatnej hodowli. Ile paliwa i czasu muszę poświęcić na dojechanie w cichy , wolny od zakłóceń teren żeby chociaż troszeczkę usłyszeć tą daleką stację , często słyszaną na granicy szumów, ile czasu poświęcić na śledzenie pasma , a już może pasmo się otworzy i zrobię coś ciekawego bo siedzę od rana i szukam. A tu się okazuje że inny zapaleniec tłucze mi obok tak że nawet nie jestem w stanie usłyszeć QRZ żeby ponownie zawołać do tej stacji tylko co 2 sekundy słychać regularne zakłócenia. To jest nic? To ma być nic w poruwnaniu do starań stacji startującej w zawodach? Czyżby tacy zawodnicy wydawali ostatnie pieniądze i nie mają co jeść tak bardzo się poświęcają że należy im się podziw i wolna przestrzeń dla ich osiągnięć? Każdy z nas o coś walczy, o coś się stara . W normalnym życiu cały czas są te kompromisy, ale gdy ktoś nas zaatakuje bronimy się.

Bardzo dobrze opisał to wszystko rad_n - Trzeba po prostu mądrze i z poszanowaniem innych korzystać ze wspólnej piaskownicy a nie rzucać tekstami "trzeba było patrzeć w kalendarz, my się dzisiaj bawimy więc 'nie spinaj i nie szarp smyczy', na grzyby se idź czy coś, a pobawisz się jak my sobie pójdziemy" bardzo szczęśliwy

Jeżeli zawodnicy nie będą przestrzegać w tych swoich zapędach pewnych zasad , nic nie stoji na przeszkodzie żebym np ja śledził takiego ktosia po pasmach i notoryczni mu przeszkadzał. A tego nikt nie chce , ani ja , ani ten ktoś kto już dał mi i innym brak szacunku , i pokazał swój kunszt operatorski , tak mocno szlifowany przez lata.
  
SP8LBK
28.08.2017 08:00:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #2459005
Od: 2010-8-3
Bezimienny Kolego SQ9KDT
Ty i wielu tu piszących nie było nigdy na dużej stacji contestowej, dysponującej kilkoma masztami i kilkunastoma antenami, po kilka anten na to samo pasmo. Ja nie piszę o stacji contestowej z jednym masztem i jednym tribanderze.
Stacje o których pisze standardowo nadają i słuchają w dwóch kierunkach jednocześnie, dodatkowo słuchają z trzeciego, na trzeciej antenie z tego samego pasma. Nie kręcą non stop antenami, jak się wielu wydaje. Zmiana kierunku następuje wraz ze zmianą propagacji.
Takich stacji już w SP jest kilka. Nam w SP się tylko wydaje, że jak on ma 5el na 20m, tu musi mnie, 100 watowca słyszeć. Nic bardziej złudnego. Operator w conteście mający pile-up nie będzie wsłuchiwać się jakiś "szelest" na paśmie, tracąc w ten sposób cenny czas i punkty.
Tu jest zestawienie rates TOP 20 w zawodach CQWW. https://www.cqww.com/rates/
Wystarczy sprawdzić logi. Do 10 QSO na minutę, na fonii. Bez komentarza.
Poza tym błędem jest aktywność DXów nie startujących w zawodach w tym samym czasie. Nie dość, że i tak wszyscy startujący będą go wołać i męczyć o QSO i wysłanie logu, to wprowadza dodatkowy QRM. Nawet jak taki DX pracuje na krawędzi pasma contestowego.
Kolejna sprawa, to wpisy w clustrze. Trzeba ich rozumieć. To, że mamy wpis od Włocha czy Francuza a my też słyszymy tego DXa, nie świadczy o tym, że on mnie słyszy. Niemiec może nie słyszeć nikogo na tej częstotliwości, a swoje anteny skieruje w innym kierunku i będzie wołał CQ. Czyli, nam Niemiec przeszkadza, pracuje z W lub JA nie słyszy mnie, ani stacji np ZS, którą ja wołam.

_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
sp7ivo
28.08.2017 08:45:38
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1489 #2459014
Od: 2009-11-12


Ilość edycji wpisu: 1
A ja jeszcze przekornie zapytam i jest to pytanie retoryczne, czyli takie, na które nie oczekuję odpowiedzi. Czegoś tu nie rozumiem, jak to się dzieje, że uczestnicy zawodów przeszkadzają stacjom postronnym, a nie przeszkadzają sobie wzajemnie? No bo gdyby zakłócały się wzajemnie to nie mogłyby "robić" dx-ów! Wystarczy spojrzeć w wyniki zawodów czołówki SP, żeby przekonać się, że prawie połowa qso to dx-y. W ciągu jednych zawodów można bez problemu przekroczyć liczbę 100 krajów na jednym paśmie nawet w kategorii Low Power. Pracując tylko z Europą jest to niemożliwe. Czegoś brakuje stacjom nie biorącym udział w zawodach? Braki w sprzęcie? W umiejętnościach? To może jednak warto wziąć udział w zawodach, żeby popracować z dx-ami zamiast stresować się stojąc obok. wesoły
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
  
SP1AP
28.08.2017 09:43:41
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2459030
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
  sp7ivo pisze:

  A ja jeszcze przekornie zapytam i jest to pytanie retoryczne, czyli takie, na które nie oczekuję odpowiedzi. Czegoś tu nie rozumiem, Czegoś brakuje stacjom nie biorącym udział w zawodach? Braki w sprzęcie? W umiejętnościach? To może jednak warto wziąć udział w zawodach, żeby popracować z dx-ami zamiast stresować się stojąc obok. wesoły
  Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo


Powiem Ci Boguś, czego brakuje tym innym użytkownikom pasm nie biorącym udziału w zawodach.
Brakuje im po prostu ....."Grubego Stefana".cool
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
SP6IX
28.08.2017 09:49:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 6551 #2459031
Od: 2008-3-18
[quote=rad_n]
  SP7Q pisze:


  Są zawody w których są określone wycinki pasm i wykroczenie poza skutkuje dykwalifikacja, alendanto przypadki marginalne.

[quote]
IMHO konieczność logowania częstotliwości z dokładnością do 1kHz powinna być standardem (obecnie w większości zawodów wystarcza logowanie z dokładnością do 1MHz, czyli w zasadzie określenie pasma na którym było QSO) i wtedy w regulaminie można określić konkretne wycinki pasm zaliczane w danych zawodach (a wyjście poza nie, to może nie od razu dyskwalifikacja ale 0 punktów za QSO, w porywach -1, przecież nie chodzi o to, aby ludzi zaraz palić na stosie bardzo szczęśliwy).

[/quote]

Koledzy a co z tymi którzy nie używają CATa i DXc? a zawody traktuję jako odskocznia,dziennik wysyłają by inni koledzy nie marudzili że to jakiś co pracuje ale nie nie wysyła dziennika

pytajnik
_________________
http://sp6ix.pl.tl poczta sp6ix@interia.pl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo - w jęzorze, siła - w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
SP8LBK
28.08.2017 10:09:14
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #2459034
Od: 2010-8-3
[quote=SP6IX][quote=rad_n]
  SP7Q pisze:


  Są zawody w których są określone wycinki pasm i wykroczenie poza skutkuje dykwalifikacja, alendanto przypadki marginalne.

[quote]
IMHO konieczność logowania częstotliwości z dokładnością do 1kHz powinna być standardem (obecnie w większości zawodów wystarcza logowanie z dokładnością do 1MHz, czyli w zasadzie określenie pasma na którym było QSO) i wtedy w regulaminie można określić konkretne wycinki pasm zaliczane w danych zawodach (a wyjście poza nie, to może nie od razu dyskwalifikacja ale 0 punktów za QSO, w porywach -1, przecież nie chodzi o to, aby ludzi zaraz palić na stosie bardzo szczęśliwy).

[/quote]

Koledzy a co z tymi którzy nie używają CATa i DXc? a zawody traktuję jako odskocznia,dziennik wysyłają by inni koledzy nie marudzili że to jakiś co pracuje ale nie nie wysyła dziennika

pytajnik[/quote]

Rygory regulaminowe, w tym nagranie całych zawodów, zasadniczo dotyczą pretendentów do czołowych miejsc.
Otrzymany UBN jednak wykaże nieprawidłowości w logu i punkty karne.
Poza tym, to nie temat tego wątku.

Stacje contestowe dysponujące masztami na których są zestakowane i przełączane np 3 x 5el na 20m, albo 4x 5el na 15m, też stają się już standardem. One często nie słyszą nas i tego co my słyszymy na na swoim tribeanderze, bo są ustawione w innych kierunkach, a kąty "przychodzenia" sygnału są całkiem inne od naszych.
Takie sytuacje dla aktywnych uczestników zawodów i nie tylko są normą, ale niezrozumiałym zjawiskiem dla początkujących operatorów.
_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
Electra24.09.2019 10:33:09
poziom 5

oczka
  
SP2LIG
28.08.2017 10:17:42
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: GDYNIA

Posty: 12222 #2459046
Od: 2009-3-16
  SP1AP pisze:  ....... czego brakuje tym innym użytkownikom pasm nie biorącym udziału w zawodach.
  Brakuje im po prostu ....."Grubego Stefana".coolSP1AP.


Zbyg, "grubych stefanów" na giełdzie PKI jest pod dostatkiem tylko wybierać a nie płakać.
_____________
Greg SP2LIG
  
sp7ivo
28.08.2017 10:21:14
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1489 #2459050
Od: 2009-11-12
Było pytanie retoryczne, ale skoro już padły odpowiedzi.

  rad_n pisze:


  Sam dobrze wiesz, że dx dx-owi nie równy. Taki który startuje w zawodach i woła Ciebie (a nie Ty jego w pile-upie 100 innych stacji) to nie "prawdziwy DX" (rzadki podmiot) a jedynie stacja z innego kontynentu. (...)


  SP1AP pisze:


  Powiem Ci Boguś, czego brakuje tym innym użytkownikom pasm nie biorącym udziału w zawodach.
  Brakuje im po prostu ....."Grubego Stefana".cool


Może nie są to stacje z Top Ten Most Wanted, ale wiele zasługuje na miano "prawdziwych dx" i nie są to stacje, które wołają korespondentów. Zapewne wobec wielu nie przeszliby obojętnie nawet wybredni dx-mani nie mówiąc o początkujących. Nawet wyprawy dx-owe czasami biorą udział w zawodach. Przykładowo, w ostatnim wwdxc startując w kategorii Low Power z prostym tribanderem i verticalem na niższe pasma z ciekawszych: AH0, 8Q7, XW0, FY5, FH, ET, 8P5, V47, 5X, P49, VP5, VP2, TI5, V26, HI, 9Y4, VP9, ZD8, ZF9, SU z czego wiele na osiemdziesiątce. W sumie 55/80/94/97 krajów odpowiednio na pasmach 1.8/3.5/7/14. W kategorii High Power wynik ten kształtuje się następująco: 78/113/133/132, a w kategoriach jednopasmowych liczba krajów "zaliczonych" przekracza 150. Życzę każdemu początkującemu, aby poza zawodami w tak krótkim czasie uzyskał podobne rezultaty, szczególnie przy 100W i prostej antenie.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
  
sp3mep
28.08.2017 11:23:30
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 2421 #2459063
Od: 2009-2-21
  sq9kdt pisze:


  Jeżeli zawodnicy nie będą przestrzegać w tych swoich zapędach pewnych zasad , nic nie stoji na przeszkodzie żebym np ja śledził takiego ktosia po pasmach i notoryczni mu przeszkadzał. A tego nikt nie chce , ani ja , ani ten ktoś kto już dał mi i innym brak szacunku , i pokazał swój kunszt operatorski , tak mocno szlifowany przez lata.


sledzenie "kogoś" po pasmach i przeszkadzanie mu
chwały Tobie nie przyniesie,
nie wydaje mi sie aby jakis "zawodnik"specjalnie Ci przeszkadzał
a Ty chcesz to robic po prostu złośliwie,
zreszta i Piotrek straszy podjeżdżaniem pod dom i.t.doczko
  
sp3mep
28.08.2017 11:53:42
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 2421 #2459076
Od: 2009-2-21
no tak Piotrek ,
ale to jednak nadal będzie z jednej strony ewidentnie złośliwe
a z drugiej nie koniecznie,
oczko
  
SP1AP
28.08.2017 12:05:59
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2459077
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
  SP2LIG pisze:

   SP1AP pisze:   ....... czego brakuje tym innym użytkownikom pasm nie biorącym udziału w zawodach.
   Brakuje im po prostu ....."Grubego Stefana".cool  SP1AP.


  Zbyg, "grubych stefanów" na giełdzie PKI jest pod dostatkiem tylko wybierać a nie płakać.
  _____________
  Greg SP2LIGGrześ, dla mnie wogóle użycie takiego PA od 140-ki to byłby dyshonor.
Ja limit mocy 500W mam już sporo lat, a nigdy nie potrzebowałem wyjść w eter
mocą większą jak 200 Watów. I nigdy większą nie wyszedłem ani razu. pomysłcool
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
SP8LBK
28.08.2017 12:07:57
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #2459078
Od: 2010-8-3
Stacje dysponujące antenami kierunkowymi na wysokich masztach mają prawo nie słyszeć innych pracujących na tej samej częstotliwości w promieniu od 20 do 500km. Wszystko zależy od propagacji.
Bezsensowne jest tu porównywania się ze swoimi "drutami".
Często można usłyszeć Francuza robiącego stacje z NA i np Ukraińca pracującego z JA, czy Afryką. Nikt nikomu nie przeszkadza. W ostatnich latach jest tak, że my nic nie słyszymy a południe EU robi na pęczki stacje z półkuli zachodniej, i to przez jeszcze przez 2-3 godz. Cóż z tego, że my słyszymy kilka stacji z NA, ale oni słyszą tylko EA, I i innych z tamtego rejonu. Fakt, to boli, ale taką mamy propagację.

_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
SP1AP
28.08.2017 12:16:11
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2459082
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Andrzeju to, co piszesz, to nieporozumienie.
Tu chodzi o najczęstsze przeszkadzanie i zadeptywanie się przez kogoś będącego właśnie blisko i słyszącego
twoją pracę, a takich przykładów na 80-ce(sic!) są w każdych zawodach dziesiątki. Nie powiesz chyba, że na
paśmie 80m występuje "short skip" i delikwent Cię nie słyszy. pomysł
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
SP8LBK
28.08.2017 12:20:03
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #2459083
Od: 2010-8-3
  SP1AP pisze:

  Andrzeju to, co piszesz, to nieporozumienie.
  Tu chodzi o najczęstsze przeszkadzanie i zadeptywanie się przez kogoś będącego właśnie blisko i słyszącego
  twoją pracę, a takich przykładów na 80-ce(sic!) są w każdych zawodach dziesiątki. Nie powiesz chyba, że na
  paśmie 80m występuje "short skip" i delikwent Cię nie słyszy. pomysł


Przeczytaj pierwszy wątek i tego tyczy cała dyskusja.
O zawodach krajowych pisze się w innym.

_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
SP1AP
28.08.2017 12:38:04
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2459089
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
  SP8LBK pisze:

   SP1AP pisze:

   Andrzeju to, co piszesz, to nieporozumienie.
   Tu chodzi o najczęstsze przeszkadzanie i zadeptywanie się przez kogoś będącego właśnie blisko i słyszącego
   twoją pracę, a takich przykładów na 80-ce(sic!) są w każdych zawodach dziesiątki. Nie powiesz chyba, że na
   paśmie 80m występuje "short skip" i delikwent Cię nie słyszy. pomysł


  Przeczytaj pierwszy wątek i tego tyczy cała dyskusja.
  O zawodach krajowych pisze się w innym.


No właśnie. Kolega pisze, że stacja się oburza na zwrócenie uwagi, więc co? Nie słyszy?
Chyba sobie żartujesz z tego, czego się tyczy dyskusja, bo właśnie takich zachowań.
Może sam się tam lepiej wczytasz w tekst 1-go posta? pomysł
Kolega założył go nie jako uczestnik zawodów! poruszony
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
Electra24.09.2019 10:33:09
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » STACJE KONTESTOWE, ZŁE ZACHOWANIE NA PAŚMIE.

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta