HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » KONTROLA UKE

21.04.2013 18:27:15

QTH: Komorów KO02JD

Od: 2013-1-10

Wydaje się że kluczowe dla nas fragmenty to:

"...Sposoby sprawdzania dotrzymania poziomów dopuszczalnych pól elektromagnetycznych zostały określone w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów (Dz. U. Nr 192, poz. 1883). Zgodnie z wymogami, określonymi w załączniku nr 2 do tego rozporządzenia, pomiary poziomów pól elektromagnetycznych, które w przypadkach dotyczących instalacji używanych przez radioamatorów krótkofalowców można zastąpić analizami, należy wykonać przy tym rodzaju pracy instalacji, przy którym w jej otoczeniu występują pola elektromagnetyczne o najwyższym poziomie. Jednocześnie, zgodnie z wymaganiami tego rozporządzenia, pomiary przeprowadza się w szczególności w tych miejscach, w których, na podstawie uprzednio przeprowadzonych obliczeń, stwierdzono występowanie pól elektromagnetycznych o poziomach zbliżonych do poziomów dopuszczalnych..."
Co oznacza że jeśli natężenia pól elektromagnetycznych w miejscach przebywania ludzi nie są zbliżone do granicy dopuszczalnej normy, to pomiary nie są konieczne. Czyli AD wystarczą.

"...w przypadku możliwości eksploatacji w kilku rodzajach pracy pomiary należy wykonać przy tym rodzaju pracy, przy którym występują pola elektromagnetyczne o najwyższym poziomie.
Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma konieczności przedstawiania w analizach dołączanych do zgłoszeń wszelkich możliwych wariantów pracy instalacji amatorskich, a nawet jest to niewskazane..."
Czyli nie trzeba dokonywać obliczeń wszystkich możliwych kombinacji (antena, rodzaj emisji, moc, pasmo ...) a jednie wykazać obliczenia dla tej, która może wytwarzać największe zagrożenie dla środowiska (ludzi).

Nie wiem jak inni czytelnicy tego wątku, ale ja nabieram przekonania że tu uzbierała się niezła amunicja do dyskusji z urzędnikami.

A tak przy okazji - ktoś w W-wie skutecznie zgłosił instalację antenową i może się podzielić wiedzą jak to zrobić? (uparte pytanie )cool
73! Piotr SP5ULN

Electra25.04.2024 13:05:34

SP5ULN
13.07.2013 09:55:52

QTH: Komorów KO02JD

Od: 2013-1-10
    SP2LIG pisze:

Walcz ostro jest o co. Sprawa jest dziecinnie łatwa. Z waszych postów wynika ze urzędnicy w stolicy są niedouczeni albo madam Prezydent żałuje kasiory na szkolenie swoich podwładnych.
    Życzę powodzenia.

Z radością melduję że wywalczyłem. Wykonałem od pierwszego razu skuteczne zgłoszenie zgodnie z POŚ.

Zgłoszenie zrobiłem (złożyłem w 3-ech miejscach) 5.06.2013, do dziś 13.07.2013 nie otrzymałem żadnego listu w tej sprawie.

Arkuszy Dionizego użyłem w roli kalkulatora i nie załączyłem ich do mojego zgłoszenia. Samo zgłoszenie dokonane zostało na formularzu zgodnym z wymaganiami POŚ, a "Analizę" (czyli załącznik do zgłoszenia) zrobiłem wg. własnego wzoru inspirowanego zgłoszeniami jakich dokonują firmy montujące BTS-y (19 stron wraz z rysunkami, planami, danymi anten i kabli, stroną tytułową i spisem treści). Wytworzenie takiego wzoru "analizy" kosztowało mnie trochę pracy, ale mam przekonanie że jest on w pełni zgodny z oczekiwaniami urzędników. Jeśli ktoś chce kopię proszę o sygnał. Jeden z kolegów już skorzystał.
73! Piotr SP5ULN

13.07.2013 10:20:54

I teraz możesz spać spokojnie.

HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » KONTROLA UKE

TestHub.pl - opinie, testy, oceny