NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » O CZYM MOŻNA ROZMAWIAĆ NA PASMACH RADIOAMATORSKICH?

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 4 / 5>>>    strony: 123[4]5

O czym można rozmawiać na pasmach radioamatorskich?

a co jest zabronione?
  
SP95094KA
06.02.2018 15:52:23
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO90

Posty: 2192 #2514974
Od: 2012-12-19

Najpierw powiem tak - nie mam zamiaru zakładać nowego tematu, bo to co chcę powiedzieć mieści się w tym temacie, jest wedle mnie ściśle powiązane z pytaniem - „co można na pasmach“
Ktoś sobie może twierdzić, że wszystko można, bo nie ma przepisów które regulująco można a czego nie można. Nie można niczego co już jest obwarowane przepisami ogólnymi, tyczącymi wszystkich, niezależnie czy to krótkofalowcy czy biczownicy wód wszelakich.
Wszystkim zapewne jest wiadome że istnieją systemy totalnej inwigilacji.
Nazwijmy takie systemy - MaPoTot (Maszyna Podsłuchu Totalnego)
Wszyscy, lub prawie wszyscy wiedzą o istnieniu systemu Echelon

Podsłuchać można każdą rozmowę, sfilmować dowolną sytuację. Są systemy, które potrafią odczytać nasze pogawędki za oknem po drżeniu szyb. Jeśli dziś przez swój telefon powiesz: ............ (możesz wpisać dowolne hasło i możesz trafić na algorytm softu od totalnego podsłuchu) A pewna agencja w USA będzie o tym wiedzieć.

Tytuł z Gazety Bałtyckiej sprzed pięciu lat:
Sensacyjne odkrycie! Tajny, szpiegowski system Echelon działa na terenie Polski?

Echelon – globalna sieć wywiadu elektronicznego. System powstał przy udziale Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii w ramach porozumienia AUSCANNZUKUS i jest zarządzany przez amerykańską służbę wywiadu NSA. Echelon posiada na całym świecie urządzenia techniczne do przechwytywania (podsłuch) wiadomości m.in. w kanałach telekomunikacji.
Jeśli powyższe można z Wiki wyczytać........

Jeśli całe spektrum fal radiowych jest podsłuchiwane i rejestrowane, a specjalne algorytmy wychwytują to co zostało zadane do wychwycenia - dlaczego wycinek tego spektrum w postaci pasm amatorskich, miałby być wyłączony z totalnej inwigilacji? Pytanie retoryczne!

Jeśli załomotają komuś kompletnie niewinnemu do jego sadyby - bo się pomylili. Pomyłki dokonał człowiek, na pewno nie maszyna.
Dlaczego nie załomotają do „szkodnika z 19 kanałku“ Bo ten szkodnik i to co wyczynia - zwyczajnie im dynada.

Jestem pewien, że gdyby ktoś, tylko dla zabawy, zaczął się bawić w - Frequency hopping spread spectrum - ale taki hopping „z silnikiem wojskowym“ Na sto procent w końcu załomotają do sadyby takiego dowcipnisia.

A że szkodnicy z pasm amatorskich, z przemienników - są zakałą dla tych co mają pozwolenia radiowe i tzw licencje nadwcy - to inna sprawa.

Jest coś takiego jak wychowywanie, nauka - przed daniem nieodpowiedzialnemu podmiotowi - brzytwy do rąk.

Prawie w każdym miejscu gdzie występuje tzw szkodnictwo na pasmach amatorskich - miejscowa społeczność krótkofalarska ma świadomość - kto się tych czynów dopuszcza.
A co najmniej się domyślają kto to czyni.
Wyłuskać takich w ramach szkolenia Radiopelengacji Amatorskiej - to taki problem???

Czy takich wyłapywać i karać?
Dlaczego ludzie co im to samym szkodzi, nie reagują na to? Oto jest pytanie?
Temat odgrzewany od wielu dekad - dlaczego ciągle zamiatany pod dywan?
A jak temat zaczyna być aktywnym - zaraz się zaczyna - a na 11 mutrach robio dancing ze świniobiciem - aby temat zamulić?
_________________
StasiekJeśli ktoś mówi o Tobie coś złego, to głównie dlatego, że o sobie nie może powiedzieć nic dobrego
  
Electra21.10.2018 05:39:03
poziom 5

oczka
  
SQ5KLN
06.02.2018 22:34:59
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515098
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 1
  SQ3GJH pisze:


  Ostatnio spotkała mnie jednak niespodzianka.
  Rozmawiamy na DMR w wydzielonej grupie ze sobą. Tematy są bardzo luźnie. (bez przekleństw czy niewybrednych żartów). Okazało się, że jeden "kolega" z innego okręgu podlinkował tą grupę do swojego hotspota i na pewnym forum krytykował, że tematy jak na CB.


To DMR, daje dodatkowe możliwości w porównaniu z FM, między innymi na takie okazje, można na przykład:

1) Na potrzeby załatwiania spraw o których lepiej nie informować osób postronnych (na przykład zmiana kodu awaryjnego wyłączania przemiennika, zmiana kodu do zamka wejściowego do klubu, przypomnienie o zaległych płatnościach, przekazanie jakichś wrażliwych danych osobowych itp.) można użyć szyfrowania połączenia (nie musi być Motorola Advanced Security - takie najprostsze dostępne nawet w "chińczykach" wystarczy). Takie coś ponoć znakomicie się sprawdza w jednym klubie w SP3.

2) Jeśli wszyscy korzystają z hotspotów, to można utworzyć własną grupę rozmowną lub własny reflektor, do którego mogą się podlinkować tylko "autoryzowane" osoby (na przykład tylko z określonej listy numerów ID lub tylko takie, która wyślą wiadomość tekstową na numer grupy/reflektora z odpowiednim "hasłem") - takie coś wymaga dogadania się z administratorami sieci DMR, ale Andrzej SP9UXY jest ostatnio w dobrej formie i humor mu dopisuje, więc nie powinno być problemów bardzo szczęśliwy

3) W przypadku jak wyżej (wszyscy korzystają z hotspotów) można też się pokusić o postawienie własnego serwera sieci DMR i utworzenie całkowicie odrębnej sieci.

Z pewnością są też inne rozwiązania tego problemu, które akurat nie przyszły mi do głowy bardzo szczęśliwy

Moim zdaniem pasma amatorskie (w tym dostępne dla wszystkich sieci typu DMR, YSF, D-Star itp.) należy traktować co do zasady jako przestrzeń publiczną (czyli że wszystko co tam powiesz potencjalnie idzie na cały świat) - jeśli coś (jakiś temat/wypowiedź) nie nadaje się do wypowiedzenia publicznie (na przykład nie powinni tego słyszeć nieletni czy przypadkowe osoby), to należy użyć środków technicznych odpowiednio ograniczających odbiorców treści do określonego grona osób.
_________________
Piotr
  
sq6ade
06.02.2018 22:41:22
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12143 #2515100
Od: 2008-3-21
Rozmawiają w wydzielonej grupie. wesoły
Po co tyle zachodu z radiami PTT . Telefonia komórkowa załatwia takie żądania wesoły

Oj jak się to radio wypaczyło się przez te zgapianie ze służb.
_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
SQ5KLN
06.02.2018 22:57:04
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515105
Od: 2012-7-10
  sq6ade pisze:

  Rozmawiają w wydzielonej grupie. wesoły
  Po co tyle zachodu z radiami PTT . Telefonia komórkowa załatwia takie żądania wesoły


"Prawdziwy krótkofalowiec" nie używa telefonu komórkowego (zwłaszcza w sprawach dotyczących krótkofalarstwa). Oczywiscie "najprawdziwsi krótkofalowcy" nie używają też DMR (a nawet FM) ale to odrębny temat bardzo szczęśliwy

  sq6ade pisze:

  Oj jak się to radio wypaczyło się przez te zgapianie ze służb.


Wypaczyło? Jest zabawka, daje jakieś możliwości, to się nimi bawimy, przecież o to chodzi w hobby bardzo szczęśliwy
_________________
Piotr
  
RobertG7
06.02.2018 23:57:08
Grupa: Użytkownik

Posty: 14 #2515115
Od: 2016-12-7
  sp5it pisze:

   EI2KK pisze:

   Poza przepisami są jeszcze gentlemen agreement
  Do gentlemen agreement potrzebny jest gentlemen a nie nawiedzony katol czy pisior z mikrofonem w łapie indoktrynujący wszystkich słuchających. To jak dać małpie brzytwę.
  M


Pozwoliłem sobie zgłosić ten post do moderacji wesoły Pan sp5it ma jakieś problemy egzystencjonalne czy to tak dla żartu?
  
SQ5KLN
07.02.2018 00:20:25
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515118
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 1
  RobertG7 pisze:

   sp5it pisze:

   Do gentlemen agreement potrzebny jest gentlemen a nie nawiedzony katol czy pisior z mikrofonem w łapie indoktrynujący wszystkich słuchających. To jak dać małpie brzytwę.
   M


  Pozwoliłem sobie zgłosić ten post do moderacji wesoły Pan sp5it ma jakieś problemy egzystencjonalne czy to tak dla żartu?


Czemu? Przecież to nie jest post przeciwko katolikom czy zwolennikom PIS-u (ani nawet przeciwko poruszaniu takich tematów na pasmach w sposób kulturalny i dojrzały). To jest post przeciwko uprawianiu indoktrynacji na pasmach (czy to politycznej czy religijnej) i jak najbardziej pogląd SP5IT w tym zakresie podzielam i popieram.
_________________
Piotr
  
SQ5KLN
07.02.2018 09:10:19
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515164
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 2
  sp9uxy pisze:

   SQ5KLN pisze:   To DMR, daje dodatkowe możliwości w porównaniu z FM, między innymi na takie okazje, można na przykład:

   1) Na potrzeby załatwiania spraw o których lepiej nie informować osób postronnych (na przykład zmiana kodu awaryjnego wyłączania przemiennika, zmiana kodu do zamka wejściowego do klubu, przypomnienie o zaległych płatnościach, przekazanie jakichś wrażliwych danych osobowych itp.) można użyć szyfrowania połączenia (nie musi być Motorola Advanced Security - takie najprostsze dostępne nawet w "chińczykach" wystarczy). Takie coś ponoć znakomicie się sprawdza w jednym klubie w SP3.  Używanie połaczeń szyfrowanych na pasmach amatorskich jest zabronione!!!


Tylko w przypadku połączeń między stacjami znajdującymi się w różnych krajach (wewnątrz kraju można). Pisałem już o tym nawet w tym wątku tutaj (podając artykuły z RR ITU które o tym mówią, dokładniej 25.2A - tyle razy słyszę o "zakazach", że zdążyłem się nauczyć na pamięć bardzo szczęśliwy).

PS I to nie jest tylko moja interpretacja, UKE też tak twierdzi (na co są pisemne dowody bardzo szczęśliwy).

edit Jeśli uważasz, że jest inaczej, to pokaż mi przepis zakazujący szyfrowania.
_________________
Piotr
  
EI2KK
07.02.2018 09:27:34
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1047 #2515169
Od: 2012-8-7
  SQ5KLN pisze:


  edit Jeśli uważasz, że jest inaczej, to pokaż mi przepis zakazujący szyfrowania.A jak ma się to szyfrowanie, do obowiązku podawania znaku?
Czy znak też można podać zaszyfrowany?

_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
SQ5KLN
07.02.2018 09:46:00
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515173
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 2
  EI2KK pisze:


  A jak ma się to szyfrowanie, do obowiązku podawania znaku?


Obowiązku zapewnienia możliwości identyfikacji stacji (to nie to samo bardzo szczęśliwy), nie musi to być podanie znaku fonią czy CW, może być inny sposób stosowany w danej emisji.

  EI2KK pisze:


  Czy znak też można podać zaszyfrowany?


W DMR identyfikator stacji nie jest szyfrowany (szyfrowana jest treść ramki ale nie nagłówki) ale jak już ktoś się uprze, to może co jakiś czas wyłączyć szyfrowanie i podać swój znak.

edit Oczywiście masz rację co do tego, że informacje umożliwiające identyfikację stacji która transmituje sygnał nie powinny być w formie zaszyfrowanej - to nie ulega wątpliwości bardzo szczęśliwy
_________________
Piotr
  
SQ5AM
07.02.2018 10:34:35
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 2002 #2515182
Od: 2009-2-3
  sp9uxy pisze:


  Używanie połaczeń szyfrowanych na pasmach amatorskich jest zabronione!!!


Podstawa prawna?
Ja mam opinię prawną z UKE na ten temat, a ty na czym opierasz swoją teorię? taki dziwnytaki dziwnytaki dziwnytaki dziwnytaki dziwny
_________________
Adrian
  
canis_lupus
07.02.2018 10:53:43
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 4265 #2515189
Od: 2013-7-18
Nie nazywaj tych bzdur teorią...
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
Electra21.10.2018 05:39:03
poziom 5

oczka
  
SQ5AM
07.02.2018 11:37:38
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 2002 #2515208
Od: 2009-2-3
Ja wiem, że to bzdury, ty wiesz, że to bzdury i widzimisie autora, ale może autor jednak ma jakieś mocne podstawy prawne?
_________________
Adrian
  
SQ5KLN
07.02.2018 11:53:30
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515216
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 1
  SQ5AM pisze:

  Ja wiem, że to bzdury, ty wiesz, że to bzdury i widzimisie autora, ale może autor jednak ma jakieś mocne podstawy prawne?


Jasne, ale teoria to jednak racjonalne wyjaśnienie czegoś co istnieje (faktów) bardzo szczęśliwy
_________________
Piotr
  
SQ5AM
07.02.2018 11:56:03
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02LG

Posty: 2002 #2515217
Od: 2009-2-3
Cały czas cierpliwie czekam na podanie przez Andrzeja SP9UXY podstawy prawnej do swojej wypowiedzi (niech będzie że nie teorii) ,)taki dziwnytaki dziwny
_________________
Adrian
  
SQ5KLN
07.02.2018 12:00:39
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515219
Od: 2012-7-10
  SQ5AM pisze:

  Cały czas cierpliwie czekam na podanie przez Andrzeja SP9UXY podstawy prawnej do swojej wypowiedzi (niech będzie że nie teorii) ,)taki dziwnytaki dziwny


Raczej nie poda, bo od wiosny zeszłego roku prawo się chyba w tym zakresie nie zmieniło bardzo szczęśliwy
_________________
Piotr
  
sq6ade
07.02.2018 19:58:30
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12143 #2515374
Od: 2008-3-21
Czy to oznacza że mogę w końcu legalnie pobawić się tymi zabawkami z CML ? wesoły


_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
SQ5KLN
07.02.2018 20:09:37
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515378
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 2
  sq6ade pisze:

  Czy to oznacza że mogę w końcu legalnie pobawić się tymi zabawkami z CML ? wesoły


Wreszcie? Owy zapis w RR ITU obowiązuje od WRC-2003 bardzo szczęśliwy
Owszem, pobawić się możesz i to od dawna, tylko musisz zapewnić w jakiś sposób możliwość identyfikacji Twojej stacji w postaci informacji niezaszyfrowanej na przykład po puszczeniu PTT żeby leciał Twój znak nadawany telegrafią (hint: przeprogramuj sobie "roger beep", scrambler przesunie częstotliwość ale sekwencja nadana telegrafią będzie słyszalna w normalnym radiu FM bardzo szczęśliwy) albo wyłączaj scrambler na czas podawania swojego znaku.
_________________
Piotr
  
sq6ade
07.02.2018 20:18:20
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12143 #2515379
Od: 2008-3-21
Ja tam nie śledzę przepisów radiowych. Chajsu z tego nie ma to po co wesoły

Rozumiem że bzyknięcie AFSK APRS na koniec transmisji też styknie ? wesoły Tam jest znak.
_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
SQ5KLN
07.02.2018 20:30:01
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 992 #2515383
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 2
  sq6ade pisze:

  Ja tam nie śledzę przepisów radiowych. Chajsu z tego nie ma to po co wesoły


Ja też, ale w sumie to się nie aż tak często zmienia, więc raz na jakiś czas przeglądam bardzo szczęśliwy

  sq6ade pisze:

  Rozumiem że bzyknięcie AFSK APRS na koniec transmisji też styknie ? wesoły Tam jest znak.


To musi być jakiś znana i powszechnie stosowana metoda, skoro APRS jest powszechnie stosowany i uznawany za legalny, to moim zdaniem raczej tak (do ramek APRS przecież nikt znamiennika CW nie dodaje bardzo szczęśliwy).
Tylko pamiętaj, że nie można w ten sposób przeprowadzać łączności między stacjami w różnych krajach, tylko łączności krajowe (wyjątkiem jest sterowanie satelitami, tam można bez względu na "narodowość" satelity, ale z tego co wiem, to jeszcze żadna "obca" ale administrowana przez Ciebie nie lata bardzo szczęśliwy).
_________________
Piotr
  
sq6ade
07.02.2018 21:00:34
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12143 #2515390
Od: 2008-3-21
MIC Encoder. Taki "burst" po puszczeniu PTT.
U nas niepopularne. O to chodzi ?
_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
Electra21.10.2018 05:39:03
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 4 / 5>>>    strony: 123[4]5

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » O CZYM MOŻNA ROZMAWIAĆ NA PASMACH RADIOAMATORSKICH?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta