NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » CZY UHF/UKF MOŻE ZASTĄPIĆ CB RADIO?

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

Czy UHF/UKF może zastąpić CB radio?

  
sq8pkj
19.06.2017 07:33:08
poziom 2Grupa: Użytkownik

QTH: Chełm (KO11RD)

Posty: 73 #2436237
Od: 2015-5-21
  SP9GMK pisze:

   Cinol76 pisze:

   Na razie chcę sobie posłuchać co się dzieje. Przepisy znam z grubsza i ani myślę nadawać. Nie będę też ślepo składał wniosków, bo może się okazać że to zupełnie nie to czego oczekiwałem.
   To mówicie, że nie można sobie zwyczajnie porozmawiać na tych pasmach, nawet w kulturalny sposób? Czyli wymienia się suche informacje?

  Witaj Kolego Cinol76, otóż spieszę Tobie przytoczyć treść jednego z przepisów obowiązujących w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej - chodzi dokładnie o pewien artykuł Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne.
  I tak art. 149. tejże ustawy stanowi co następuje:
   art. 149. PT pisze:

   1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo--odbiorczego, używanego w radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych.

  Jak więc widzisz przepis powyższy tyczy się wszystkich służb radiokomunikacyjnych - nie tylko amatorskiej.
  W tym kontekście Twoja wypowiedź:
   Cinol76 pisze:

   W tym celu zamówiłem Baofeng UV-5R. Tanie, ale na razie chcę tylko słuchać(...)

  Baofeng UV-5R to jest jak najbardziej urządzenie nadawczo-odbiorcze, stąd łapie się pod zapisy art. 149. PT - i tu nawet jak ,,tylko" słuchasz to i tak obsługujesz, bo dokonujesz włączenia/wyłączenia radia, wprowadzasz i zmieniasz częstotliwości, regulujesz szum, zmieniasz w razie potrzeby inne ustawienia - to wszystko łapie się w pojęciu ,,obsługa" i jak najbardziej wymaga posiadania świadectwa operatorskiego (pozwolenia nie, ale świadectwa tak).
  Natomiast w przypadku ,,używania" radia amatrskiego bez stosownego pozwolenia zastoosowanie ma art. 208. PT:
   art. 208 PT pisze:

   1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
   2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
   3. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
   4. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
   5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

  =====================================================================================================================
  Nie piszę tego aby Ciebie zdemotywować, czy przestraszyć - to są podstawowe regulacje - obok np. Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości - , które każdy użytkownik eteru (także ,,mobilek walczący z krokodylkami" oczko powinien znać. Jak sam piszesz, jesteś CB-stą, a więc również radioamatorem - tylo, że z pasma 11 metrów - i to naturalne, że w pewnej chwili ciągnie do czegoś więcej.
  Krótkofalarstwo naprawdę jest fajne i zawiera w sobie tyle różnych zagadnień, że w jednym poście tego opisać nie sposób - poznawanie ciekawych ludzi, rozwój ruchowy z ARDF, ciekawa historia, zagadnienia związane z łącznością kryzysową w sytuacjach takich jak np. Powódź z 1997 roku czy inne kataklizmy. APRS, Dstar/Fusion i społeczności lokalne, Hamnet - to tylko wybrane aspekty pasm amatorskich.
  ====================================================================================================================
  Teraz kilka wskazówek na początek:
   Cinol76 pisze:

   jeśli uznam że warto to poszukam klubu w moich okolicach i będę drążył temat.

  Po pierwsze - WARTO cool a po wtóre - z klubem daj sobie na chwilę obecną spokój, gdyż sensownie działają one właściwie tylko w Warszawie, Krakowie, Gliwicach - no może jeszcze w paru innych większych miastach - ale jest ich na tyle mało i niektóre są na tyle wyspecjalizowane w jednym aspekcie (np. wyprawy DX), że początkujący się tam poprostu zniechęci zamiast się coś dowiedzieć. Ponadto odległości i dostępność czasowa też gra rolę - szczególnie dla pracującego.
  Na początek warto abyś przeglądnął sobie Oficjalną bazę pytań egzaminacyjnych na Świadectwo Operatora w Służbie Amatorskiej
  To jest pełna baza z której generowane są egzaminy - poprawna odpowiedź jest podkreślona
  Ucząc się na pamięć tej bazy pytań poznasz te najważniesze podstawy i łatwo dopełnisz wymogi formalno-prawne w kwestii posiadania radia.
  Egzamin na świadectwo poza częścią teoretyczną generowaną na podstawie podlinkowanego dokumentu to także część praktyka - ale tutaj Tobie jako osobie obytej z radiem na CB prosto będzie się przestawić. Chodzi o kilka podstawowych aspektów poprawnego prowadzenia łączności i obsługi radia (np. poprawna kolejność wywołań, literowanie wg. standardów ICAO etc.)
  Masz tu Harmonogram Sesji Egzaminacyjnych na rok 2017 - najbliższa jest we Wrześniu, więc masz czas aby na spokojnie nauczyć się podstaw i iść na ten egzamin (koszt to tylko 75 PLN a świadectwo masz bezterminowe). Inwestycja opłaca się, gdyż nigdy ie wiadomo co nam się przydać może.
   Cinol76 pisze:

   Po prawdzie to zaczęło się od zupełnie innego hobby, od....strzelania.
   Możecie zgadywać co ma wspólnego łączność z hobby strzeleckim, zagadka łatwa

  Możliwości są właściwie dwie:
  1. Jesteś żołnierzem WOT i podczas szkolenia zetknąłeś się z tematem łączności na KF/UKF
  2. Uprawiasz ASG i podczas tego sportu stosujesz wszelkiego typu chińskie radia do łączności z zespołem
  Tutaj taka moja uwaga: Przestrajanie radia dopuszczonego do obrotu w UE jako radia amatorskiego (np. Baofenga) na pasma PMR i podkręcanie mocy nadawczej radia na pasmach PMR do mocy większej niż 0,5 watt jest że tak powiem...śliskie prawnie i odradzam taką praktykę.
  P.S. Jeśli interesujesz się strzelectwem, to pewnie gdzieś kiedyś pojawił się temat Patentu Strzeleckiego by PZSS - i tu naprawdę Egzamin na Świadectwo Operatora jest dużo prostszy, niż teoria na Patent Strzelecki.
  P.S 2. Zamiast inwestowac w Baofeng-a zobacz sobie ofertę Skanerów Radiowych - urządzeń typowo odbiorczych np. KLIK , KLIK , KLIK
  P.S 3. Aby sobie słuchać nie musisz nigdzie przynależeć, nie musisz za nic płacić i nie musisz mieć żadnej ,,licencji SWL" aby zdawać egzamin na Świadectwo Operatora także nie jest konieczny ,,staż nasłuchowy" czy ,,członkostwo w klubie".


sensownie i wyczerpująco... nic dodać... wystarczy przeczytać ze zrozumieniem...
_________________
Pozdrawiam
Piotr SQ8PKJ
  
Electra19.07.2019 22:33:59
poziom 5

oczka
  
sq8luv
19.06.2017 09:12:17
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Kawka/ Lublin KO11fj

Posty: 1725 #2436258
Od: 2011-3-13


Ilość edycji wpisu: 4
Czyli włączenie odbiornika w Baofeng UV-5R podlega karze grzywny do 1000 zł, a notoryczne kręcenie gałką po pasmach nawet pozbawieniu wolności do lat 2? Użytkownikom CB nie posiadającym świadectwa operatora również nie wolno posiadać urządzeń z rozszerzonym zakresem pasm i emisji?
Tylko pytam, dawno nie studiowałem tych przepisów w szerszym kontekście - mam świadectwo operatora, pozwolenie radiowe i używam ich zgodnie z przeznaczeniem, nie miałem więc takiej potrzeby.
_________________
Krzysztof


  
sq8luv
19.06.2017 09:38:50
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Kawka/ Lublin KO11fj

Posty: 1725 #2436266
Od: 2011-3-13


Ilość edycji wpisu: 1
  EI2KK pisze:

  (..)
  Wsiadasz do samochodu na drodze publicznej, wlaczasz silnik, nie wlaczasz biegu, nie zwalniasz recznego, nie ruszasz.. podchodzi patrol policji, nie masz prawa jazdy.. podpada pod 'prowadzenie pojazdu bez pozwolenia'?No, kiedyś to było, wydaje mi się, jasno określone: jeśli siedziałeś na fotelu kierowcy, a kluczyk był w stacyjce (silnik nawet nie musiał być włączony) - to podpadało - jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić, możliwe że nie pamiętam dobrze, to w końcu były zamierzchłe czasy "głupich" przepisów komuny, jak jest teraz nie wiem wesoły
_________________
Krzysztof


  
sq8luv
19.06.2017 10:03:49
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Kawka/ Lublin KO11fj

Posty: 1725 #2436269
Od: 2011-3-13


Ilość edycji wpisu: 1
  art. 149. PT pisze:

  1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo--odbiorczego, używanego w radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych.


Właśnie, o co autorowi przepisu chodziło wesoły, czy w ogóle o nie dotykanie urządzenia nadawczo-odbiorczego przez osobę nie posiadającą pozwolenia/świadectwa (niepotrzebne skreślić), czy o to żeby osoby niepowołane nie wprowadzały zakłóceń używając niekompetentnie nadajnika będącego częścią takiego urządzenie. W przypadku drugim, który wydaje się bardziej sensowny, należało by sprecyzować kiedy jest to obsługa urządzenia nadawczo-odbiorczego w powyższym kontekście - na przykład wtedy kiedy do urządzenia nadawczo-odbiorczego podłączony jest mikrofon, klucz/manipulator, modem do transmisji danych czy jakiekolwiek inne urządzenie pozwalające emitować falę elektromagnetyczną w eter. To oczywiście takie moje głośne myślenie, bo zastanawiam się co taki młody kolega, który interesuje się krótkofalarstwem, ma teraz zrobić? Sprzedać TRX, kupić w zamian skaner, a po pół roku jak stwierdzi, że podoba mu się to hobby, to znowu sprzedać skaner i odkupić radiotelefon?
_________________
Krzysztof


  
Cinol76
19.06.2017 10:26:26
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 107 #2436274
Od: 2017-6-18
Dziękuję za określenie mnie mianem młodego, wiedziałem że czterdziestka to jeszcze nie starość. wesoły
  
SP9GMK
19.06.2017 10:34:58
poziom 5Grupa: Użytkownik

QTH: JO90OH

Posty: 428 #2436276
Od: 2014-11-25
  SQ8LUV pisze:

  Właśnie, o co autorowi przepisu chodziło, czy w ogóle o nie dotykanie urządzenia nadawczo-odbiorczego przez osobę nie posiadającą pozwolenia/świadectwa (niepotrzebne skreślić), czy o to żeby osoby niepowołane nie wprowadzały zakłóceń używając niekompetentnie nadajnika będącego częścią takiego urządzenia.


Sprawa powinna wyjaśnić się niedługo - w dniu 14.06.2017 złożyłem w Centrali UKE wniosek o udostępnienie informacji publicznej i właśnie zapytałem drogą oficjalną między innymi o tę nieszczęsną sprawę art. 149. PT w kontekście krótkofalowców. Zobaczymy jakie bedzie Oficjalne Stanowisko Prezesa UKE w tej sprawie. Dajmy jednak urzędowi czas - to było w sumie 11 bardzo złożonych pytań, więc na odpowiedź można chwilkę poczekać.
_________________
Pozdrawiam
Grzegorz SP9GMK | HF0POL

Egzamin na Świadectwo radiooperatora klasy A zdany w dniu 18.10.2014
Świadectwo doręczone przez listonosza w dniu 02.01.2015 - 76 dni od egzaminu
Wniosek o pozwolenie złożony osobiście w dniu 09.01.2015 w siemianowickim UKE
Pozwolenie doręczone przez listonosza w dniu 27.01.2015

To mówił Rejtan-Eksperymentator; Mutant, przebieraniec w gatunku krótkofalowych; bez pojęcia o wyobrażeniu
(za Gomoliszewski J. SP3SLU, 2017: post #2421694 - forum PKI)
Niektórzy mówią, że to Polarnik organizujący DX-pedycje na Szetlandy...My wiemy tylko, że jego znak wywoławczy to SP9GMK|HF0POL
OBRAZEK
  
sq8luv
19.06.2017 10:42:23
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Kawka/ Lublin KO11fj

Posty: 1725 #2436280
Od: 2011-3-13


Ilość edycji wpisu: 2
  SP9GMK pisze:

   SQ8LUV pisze:

   Właśnie, o co autorowi przepisu chodziło, czy w ogóle o nie dotykanie urządzenia nadawczo-odbiorczego przez osobę nie posiadającą pozwolenia/świadectwa (niepotrzebne skreślić), czy o to żeby osoby niepowołane nie wprowadzały zakłóceń używając niekompetentnie nadajnika będącego częścią takiego urządzenia.


  Sprawa powinna wyjaśnić się niedługo - w dniu 14.06.2017 złożyłem w Centrali UKE wniosek o udostępnienie informacji publicznej i właśnie zapytałem drogą oficjalną między innymi o tę nieszczęsną sprawę art. 149. PT w kontekście krótkofalowców. Zobaczymy jakie bedzie Oficjalne Stanowisko Prezesa UKE w tej sprawie. Dajmy jednak urzędowi czas - to było w sumie 11 bardzo złożonych pytań, więc na odpowiedź można chwilkę poczekać.


O, super, będzie konkret

  Cinol76 pisze:

  Dziękuję za określenie mnie mianem młodego, wiedziałem że czterdziestka to jeszcze nie starość. wesoły


Powiem Ci w tajemnicy - pięćdziesiątka też młodość i tak trzymać wesoły

  EI2KK pisze:

  (...)
  Kris - dlatego pisalem, ze wszystko zalezy od tego, kto po drugiej stronie i jak bardzo bedzie potrzebowac jakiegos sukcesu..

  Masz urzadzenie nadawczo-odbiorcze wlaczone - czy owo urzadzenie jest tylko odbiorcze, poki nie nacisniesz PTT?
  Gdyby ustawodawca napisal cos w rodzaju 'emitowanie fal radiowych' zamiast 'obslugiwanie urzadzen', sprawa jego intencji bylaby jasna, a tak? skoro nie ograniczyl w ustawie czynnosci do 'emitowania fal radiowych', a zapisal szerzej 'obslugiwanie'..?
  (...)


Obrazek_________________
Krzysztof


  
SP9GMK
19.06.2017 11:02:39
poziom 5Grupa: Użytkownik

QTH: JO90OH

Posty: 428 #2436282
Od: 2014-11-25
  HF1D pisze:

  (...)Houston mamy problemik.

Szanowny Kolego Jerzy HF1D, a co to niby za problem - urząd otrzymał na piśmie pytania w trybie Ustawowym z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska i o wskazanie podstaw prawnych poszczególnych odpowiedzi. W ustawowym terminie 14 dni powinna być jakaś reakcja - urząd zawsze może odmówić udzielenia odpowiedzi na wniosek o informację publiczną - ma takie prawo.
Zapytałem o większość tego co pisałem TUTAJ - I nawet już post factum zorientowałem się, że ze względu na dość późną porę pisania wniosku(około 1:00 w nocy) oraz przez to, że jadąc do Warszawy w pociągu wkuwałem do egzaminu w ULC - we wniosku o informację publiczną zapomniałem spytać o dwie kwestie(wkradł się czeski błąd i nie dopisałem dwóch numerków) - jednakże zawsze można o to dopytać nowym wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej - narazie jednak czekam, jak urząd się ustosunkuje do mojego zapytania.
P.S. Jeśli jesteś zainteresowany mogę udostępnić do wglądu treść moich pytań zadanych UKE oficjalną drogą.
_________________
Pozdrawiam
Grzegorz SP9GMK | HF0POL

Egzamin na Świadectwo radiooperatora klasy A zdany w dniu 18.10.2014
Świadectwo doręczone przez listonosza w dniu 02.01.2015 - 76 dni od egzaminu
Wniosek o pozwolenie złożony osobiście w dniu 09.01.2015 w siemianowickim UKE
Pozwolenie doręczone przez listonosza w dniu 27.01.2015

To mówił Rejtan-Eksperymentator; Mutant, przebieraniec w gatunku krótkofalowych; bez pojęcia o wyobrażeniu
(za Gomoliszewski J. SP3SLU, 2017: post #2421694 - forum PKI)
Niektórzy mówią, że to Polarnik organizujący DX-pedycje na Szetlandy...My wiemy tylko, że jego znak wywoławczy to SP9GMK|HF0POL
OBRAZEK
  
sp9ozz
19.06.2017 11:20:14
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JO90kh

Posty: 239 #2436290
Od: 2010-4-1
posłuchaj na websdr na początek na: http://websdr.pzk.pl:8901/,lub wpisz w googlach websdr.Co do uv5r jeżeli tylko słuchasz to słuchaj sobie w domu,na ogródku.W mejscach publicznych nie polecam bo tak jak niektórzy pisali nie wiadomo na kogo trafisz.W samochodzie bez licencji też nie polecam,szczególnie jak masz zaklepane jakieś służby kłopot murowany.
_________________
73! Tadeusz SP9OZZ
  
SP9GMK
19.06.2017 12:02:44
poziom 5Grupa: Użytkownik

QTH: JO90OH

Posty: 428 #2436311
Od: 2014-11-25
  HF1D pisze:

  Mam tylko jedno pytanie.
  Co zrobisz z odpowiedzią np. "Zgodnie z przepisami nie wolno dopuścić osoby szkolonej, nie posiadającej pozwolenia radiowego do pracy na radiostacji klubowej"?

Spieszę Kolegę uspokoić - taka odpowiedź raczej nie padnie - wszystko przez moje niedopatrzenie (zapomniałem w odpowiednim miejscu w kontekście klubów dopisać numerków kategorii 1. i 3.) - trzeba będzie o to dopytać przy następnej okazji. Na tę chwilę apeluję o spokój.
Treść jednego z pytań:
  Pytanie 1. we wniosku pisze:

  1. Czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów – w szczególności: Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie pozwoleń radiowych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej, Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne oraz innych aktów normatywnych prawnie dopuszczalne jest obsługiwanie urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przez osoby nie posiadające świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie amatorskiej przy założeniu, że osoby bez świadectwa:
  a.) Pracują na stacji amatorskiej pod nadzorem operatora odpowiedzialnego z ramienia podmiotu posiadającego ważne pozwolenie radiowe kategorii 5 (osoba prawna, klub radioamatorski)
  b.) Pracują na stacji amatorskiej indywidualnej pod nadzorem osoby fizycznej posiadającej ważne pozwolenie radiowe w kategoriach 1. lub 3. lub pozwolenie dodatkowe
  A ich praca na stacji amatorskiej odbywa się w charakterze szkolenia, przekazywania wiedzy z zakresu radiokomunikacji amatorskiej zorganizowanego odpowiednio przez osobę prawną posiadającą ważne pozwolenie radiowe kategorii 5. lub osobę fizyczną posiadającą ważne pozwolenie radiowe kategorii 1. lub 3. lub pozwolenie dodatkowe ?


_________________
Pozdrawiam
Grzegorz SP9GMK | HF0POL

Egzamin na Świadectwo radiooperatora klasy A zdany w dniu 18.10.2014
Świadectwo doręczone przez listonosza w dniu 02.01.2015 - 76 dni od egzaminu
Wniosek o pozwolenie złożony osobiście w dniu 09.01.2015 w siemianowickim UKE
Pozwolenie doręczone przez listonosza w dniu 27.01.2015

To mówił Rejtan-Eksperymentator; Mutant, przebieraniec w gatunku krótkofalowych; bez pojęcia o wyobrażeniu
(za Gomoliszewski J. SP3SLU, 2017: post #2421694 - forum PKI)
Niektórzy mówią, że to Polarnik organizujący DX-pedycje na Szetlandy...My wiemy tylko, że jego znak wywoławczy to SP9GMK|HF0POL
OBRAZEK
  
Cinol76
19.06.2017 16:49:00
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 107 #2436401
Od: 2017-6-18
Proponuję jednak wrócić do głównego tematu.
Kilka słów ode mnie. Wyszedłem z założenia, że jeśli można coś kupić na allegro, to jest to legalne, bo taki duży portal nie wyzykowałby "wtopy". Na przykład nie da się kupić (nawiązanie do mojego hobby) prochu wysyłkowo, ale na EKB (taki świstek załatwiany niemal od ręki) w sklepie stacjonarnym już tam. Mniejsza zresztą...
No więc, kupiłem to radio i potem zacząłem czytać. Z kolei potem zaczęły się rodzić pierwsze pytania, zaś znajomy przekierował mnie na to forum.
Odnośnie mojej skromnej osoby - CB puściłem do ludzi bo jak pisałem tytulem wstępu wkurzało mnie niemiłosiernie chamstwo na tym paśmie. Nie mówię tylko o "kwiecistym słownictwie" ale o stawianiu nośnej, puszczaniu muzyki na #19 itp pomyslach. To zraża. Uważam że po zniesieniu obowiązkowych książeczek (miałem zezwolenie na CB, to była formalność a książeczkę gdzieś trzymam na pamiątkę) małpy dostały granaty.Sorry, tak to widzę, zdania nie zmienię.
Rozumiem zatem doskonale że Was wkurzają, irytują (pewnie lekko powiedziane) tego samego typu zachowania na pasmach "na zezwolenie", bo każdy może kupić radyjko i siać ferment w eterze.
Co to ma do mnie? Tyle, że zapewniam, że prócz tych kilku zł na radyjko Bozia dała mi mózg. I z niego korzystam. Co oznacza, że nie będę "wciskał nośnej" póki nie dostanę stosownego glejtu. Nie bo nie. Bo nawet nie wiedziałbym, jak się zachować na tych pasmach a bekanie nawet na CB od zawsze uważałem za żenujące.

Mam również świadomość dlaczego nasze prawo jest tak restrykcyjne pod każdym względem - bo Polak musi. Jak kupi radio, to musi siać ferment i robić siarę. Jak wyrobi kartę wędkarską to będzie łowił tyle ile da rady. Jak kupi lepsze auto to będzie cisnął. Zwyczajnie brak umiaru i przede wszystkim zdrowego rozsądku powoduje, że za błędy większości płacimy wszyscy. Choć i tak jest znacznie luźniej pod wieloma względami niż naście lat temu.

Pozdrawiam. I proszę o _nieco_ zaufania. wesoły
  
Electra19.07.2019 22:33:59
poziom 5

oczka
  
SP9GMK
19.06.2017 17:05:26
poziom 5Grupa: Użytkownik

QTH: JO90OH

Posty: 428 #2436413
Od: 2014-11-25
  Cinol76 pisze:

  Na przykład nie da się kupić (nawiązanie do mojego hobby) prochu wysyłkowo, ale na EKB (taki świstek załatwiany niemal od ręki) w sklepie stacjonarnym już tam. Mniejsza zresztą...

Jak najbardziej da się kupić bez EKB - np. u Wojaczka w Czeskim Cieszynie . Inne zabawki też z resztą...
_________________
Pozdrawiam
Grzegorz SP9GMK | HF0POL

Egzamin na Świadectwo radiooperatora klasy A zdany w dniu 18.10.2014
Świadectwo doręczone przez listonosza w dniu 02.01.2015 - 76 dni od egzaminu
Wniosek o pozwolenie złożony osobiście w dniu 09.01.2015 w siemianowickim UKE
Pozwolenie doręczone przez listonosza w dniu 27.01.2015

To mówił Rejtan-Eksperymentator; Mutant, przebieraniec w gatunku krótkofalowych; bez pojęcia o wyobrażeniu
(za Gomoliszewski J. SP3SLU, 2017: post #2421694 - forum PKI)
Niektórzy mówią, że to Polarnik organizujący DX-pedycje na Szetlandy...My wiemy tylko, że jego znak wywoławczy to SP9GMK|HF0POL
OBRAZEK
  
Cinol76
19.06.2017 17:07:07
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 107 #2436415
Od: 2017-6-18
  SP9GMK pisze:

   Cinol76 pisze:

   Na przykład nie da się kupić (nawiązanie do mojego hobby) prochu wysyłkowo, ale na EKB (taki świstek załatwiany niemal od ręki) w sklepie stacjonarnym już tam. Mniejsza zresztą...

  Jak najbardziej da się kupić bez EKB - np. u Wojaczka w Czeskim Cieszynie . Inne zabawki też z resztą...Nie to było istotą mojej wypowiedzi....pan zielony
  
sp5iou
19.06.2017 18:56:55
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 1258 #2436458
Od: 2012-9-2
Kol Cinol76.
Krótkofalarstwo to pasja, hobby, samo w sobie.
To nie służy do komunikacji w związku z innymi hobbystycznymi zajęciami typu polowanie czy paintball etc, choć krótkofalowcy między sobą rozmawiają o różnych sprawach.
Intymne kwestie koleżanek i osiągnięcia z nimi związane jako temat otwartej komunikacji radiowej nie są w najlepszym tonie, choć czasem spotykane, też u starszego pokolenia fanów radia.
Obowiązuja kultura publicznych wypowiedzi, a to że niektórzy jej nie stosują to tylko przedmiot ubolewania.

Jeśli potrzebujesz coś do łączności użytkowej, to bez żadnych licencji możesz wykorzystywać radiotelefony PMR.
Baofengi można ustawić na kanałach PMR, jest to nielegalne. W PMR nie można też zmieniać anten, jest dostępny dedykowany sprzęt do PMR i tylko ten można używać, ale do łączności między samochodami, jadącymi na tę samą wycieczkę, w zupełości wystarcza. Ćwiczyłem to ze szwagrem podczas wyprawy do Włoch. Bywał ze rozjechaliśmy się na kilka kilometrów a łączność była.

Są też odpłatne licencje do łączności prywatnej czy służbowej, sprzedają je niektóre sklepy radiowo-krótkofalarskie, ale nie znam się na tym.

Będąc krótofalowcem, w latach 70-tych, też 80-tych bawiłem sie też w CB. Było to zupełnie co innego niż CB obecnie i łączyło inną grupę osób, pasjonujących się radiem. DX-owanie na CB było często trudniejsze niż na Ham Radio. Aby dostać QSL-kę, trzeba było odebrać w łączności adres pocztowy korespondenta, co w zakłócenich nie było proste.
No ale pasmo CB poszło do celów głównie użytkowych i mamy to co mamy, więc może uchrońmy przed tym Ham Radio.
_________________
73's Marcin.
Warszawa KO02OE, VOT PZK 73
FT991, FT-817ND, IC706, IC735, FT897, IC211E, FT290RII, UNIDEN2020, Motorola MCX100, Radmor FM315K, HM: Piligrim, Kacper 40m, Taurus 40m, IC-7000
Intek HR2040, TM-218, QYT KT-8900 i KT8900D, TYT DM380, RT320. Baofengi UV-5R, UV-B6, UV82. FT-817ND, Radioddity GD-77, TYT DM-9600, TYT DMUV380, Anytone D868UV
IC2KL(500W), LDG600 ProII, LDG11ZPro.
Multiband InVee, GP7DX, Slooper 160m, Lafayette UV300 i uv200, InV L na samochodzie.
((( NIGDY NIE PRZEKRACZAM MOCY LICENCYJNEJ )))
Niema głupich pytań, spotyka się niezbyt mądre odpowiedzi.

  
DL9RNV
19.06.2017 18:58:43
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN58TH

Posty: 280 #2436460
Od: 2009-7-10
To tak samo złożone pytanie jak np.
- "Czy nie uczył cię tata jeżdzić autem na polnej drodze na wsi na wakacjach"?
- "Czy pomagałeś przy pracach w polu prowadząc ciągnik rolniczy po polu"?
- "Czy nigdy nie przekroczyłeś dozwolonej prędkości na drodze publicznej"?

Te wszystkie rzeczy sa zabronione a ludzie je robią. Nie bądźmy bardziej swięci od papieża. Trzymacie swoje trx-y pod kluczem aby żadne z dzieci go nie dotknęło bo to przestępstwo?

Ciężko mi uwierzyć aby przy pierwszym kontakcie z radiem kf, potencjalny przyszły krótkofalowiec nawet nie dotknął trx-a, czy to u kolegi czy w klubie.

Cinol73, ja bym Baofenga zostawił, osłuchał ruch na repeaterze (shift zostaw nieustawiony). Nie zaberaj go nigdzie ze soba aby nie kusić losu (kontrola).
Sdr-y już koledzy proponowali. Polecam też filmy na yt nt. krótkofalarstwa, choćby pokazujące jak przebiega łączność.

Życzę powodzenia w poznawaniu krótkofalarstwa.
_________________
73! Rafał
  
Cinol76
19.06.2017 19:29:09
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 107 #2436466
Od: 2017-6-18
No hej. Aleście się uczepili tego tyłka Maryny - to była metafora, aluzja do luźnych rozmów o wszystkim i niczym, widzę że sporo potraktowało to dosłownie. zdziwiony

Beofenga oczywiście zostawiam, jeśli mi sie spodoba to zwyczajnie zdam egzamin i będę się nim cieszył w pełni.
  
DL9RNV
19.06.2017 20:32:50
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN58TH

Posty: 280 #2436479
Od: 2009-7-10
Tak przy okazji zblizających sie HamRadio targów - czy wystawione tam transceivery mogą być "macane" tylko przez licencjonowanych krótkofalowców? Wedle prawa, wszyscy inni popełniają przestępstwo...
_________________
73! Rafał
  
SP9GMK
19.06.2017 20:45:48
poziom 5Grupa: Użytkownik

QTH: JO90OH

Posty: 428 #2436482
Od: 2014-11-25
@DL9RNV Sehr Geehrter Om, Sie wissen doch ganz bestimmt, dass es hier um was völlig Anderes geht. Ähnlich wie im Autosalon, nicht Jeder, der sich Autos anschaut muss Führerschein haben (solange Er-Sie den Motor nicht startet). Das gleiche mit dem Amateurfunk.
Wo wir jedoch schon dabei sind...Könnten Sie uns allen hier näher bringen, worum es mit dem deutschen Ausbildungsrufzeichen geht. Was sind die Privilegien und Pflichten des Operators bei den Rufzeichen der Serie DN... Ich weiß es genau aber nicht jeder Pole muss sich dessen bewusst sein.
Bei Euch in Bayern ist manches besser geregelt.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz SP9GMK | HF0POL

Egzamin na Świadectwo radiooperatora klasy A zdany w dniu 18.10.2014
Świadectwo doręczone przez listonosza w dniu 02.01.2015 - 76 dni od egzaminu
Wniosek o pozwolenie złożony osobiście w dniu 09.01.2015 w siemianowickim UKE
Pozwolenie doręczone przez listonosza w dniu 27.01.2015

To mówił Rejtan-Eksperymentator; Mutant, przebieraniec w gatunku krótkofalowych; bez pojęcia o wyobrażeniu
(za Gomoliszewski J. SP3SLU, 2017: post #2421694 - forum PKI)
Niektórzy mówią, że to Polarnik organizujący DX-pedycje na Szetlandy...My wiemy tylko, że jego znak wywoławczy to SP9GMK|HF0POL
OBRAZEK
  
DL9RNV
19.06.2017 20:59:01
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN58TH

Posty: 280 #2436484
Od: 2009-7-10
Grzegorz, nie rozumiem dlaczego piszesz do mnie w j.niemieckim.

Nie wiem jak to jest uregulowane w niemczech. Egzamin zdawałem w Sp a znak niemiecki mam z racji tego ze obecnie wiekszosc roku przebywam w Dl. Nie oznacza to ze wcale że mam niemieckie obywatelstwo. Z ciekawości w wolnym czasie poszperam czy w Dl-u też podobny zapis istnieje.


_________________
73! Rafał
  
DL9RNV
19.06.2017 21:22:53
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN58TH

Posty: 280 #2436491
Od: 2009-7-10
Ok, rozumiem że ten przepis funkcjonuje tylko w Polsce.
_________________
73! Rafał
  
Electra19.07.2019 22:33:59
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » CZY UHF/UKF MOŻE ZASTĄPIĆ CB RADIO?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta