NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » DLA CZEGO ANTENA MUSI BYĆ DOBRA.

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 2>>>    strony: [1]2

dla czego antena musi być dobra.

czyli miejski srvival radiowca.
  
KONTO_USUNIETE
28.03.2011 20:40:29
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 493 #673786
Od: 2009-1-2
Szanowni Koledzy, Co jakiś czas pojawiają się na naszym forum zapytania w stylu „jaka antena na mój dach,”; „Jakie radyjko kupić”; „Co lepsze FT… czy IC…”; „Zakłócenia w wielkim mieście” (nie mylić z seksem). Chciałbym w tym miejscu podzielić się swoim doświadczeniem w tej dziedzinie. I naprawdę nie chodzi mi o wymądrzanie się ani nabijanie gwazdek, tylko szczerą chęć pomocy.
Powszechnie wiadomo że elektroniczne zakłócenia wielkomiejskie są nie do uniknięcia. Każdy to ma w większym albo mniejszym stopniu i coś już z tym zrobił, albo coś zamierza zrobić, albo nauczył się z nimi żyć.
Jeżeli ktoś zamierza coś z tym zrobić to jest dla niego dobra nowina. Otóż istnieją prawa fizyki które nie tylko nam przeszkadzają przy konstruowaniu wszelkich wynalazków anteno podobnych typu „Rybakov” czy kolejnej „cudownej” konstrukcji balkonowej pracującej na wszystkich możliwych częstotliwościach radiowych. Prawa fizyki są przede wszystkim naszym sprzymierzeńcem.
Jednak zanim zacznę pisanie na temat moich doświadczeń z elektromagnetycznymi źródłami zakłóceń, chciałbym użyć pewnego porównania z dziedziny FOTO-OPTYKI. To dla tego że światło jest też falą ale ma tę zaletę że ją widać i ta właśnie właściwość jest bardzo przydatna. Może na tej płaszczyźnie uda trochę przybliżyć pewne prawa tym, którzy nie wierzą bo nie widzą.
Zaczynamy
Jak wiemy, widmo światła białego jest mieszaniną wszelkich barw, co udowadnia nam piękna tęcza na niebie. Białe światło rozszczepione przez krople wody działające jak pryzmaty, pokazuje się nam pełną tęczą barw. Przypomnienie tego faktu będzie dla nas teraz podstawą do porównań.
Jeżeli mamy ochotę wykonać fotografię w kolorze zielonym, to powinniśmy użyć filtru prawda? Najlepiej założyć takowy filtr o kolorze zielonym na nasz obiektyw. Co się stanie? Filtr wykona wspaniała pracę i z całego widma światła wydzieli nam tę jedną barwę, inaczej mówiąc wyselekcjonuje jedna długość światła która w naszych oczach odpowiada za barwę zieloną. To samo możemy zrobić z innymi barwami. Podobnie możemy sobie pomagać jeżeli światło jest za mocne. Tak jak wkładamy okulary słoneczne żeby uchronić nasze oczy przed jaskrawym światłem. Filtry pomagają nam też odrzucić niechciane widma światła ponad widzialnego jak Ultrafiolet albo poniżej widzialnego jak podczerwień który oślepia nasz obiektyw nie wnosząc już żadnej nowej informacji do obrazu.
Idąc dalej, możemy łatwo zauważyć że zbierając do naszego obiektywu za dużo informacji zbędnych, niepotrzebnie marnujemy możliwości techniczne naszego „sprzętu”. Czemu matryca w naszym często drogim i bardzo zaawansowanym aparacie, ma się zajmować percepcją czegoś czego nam wcale nie potrzeba? Niech lepiej zajmie się czymś dla nas użytecznym. Mądrze używając naszego aparatu i jego wyposażenia, możemy wspaniale naświetlić cały kadr naszego zdjęcia, nie pozostawiając na nim ani kawałka za ciemnych lub za jasnych plam. Późniejsza obróbka uzyskanej fotografii, może już tylko odkryć przed nami jeszcze więcej nie dostrzeganych wcześniej szczegółów. To bardzo ważne porównanie.
Jak to się ma do świata fal radiowych?
W dzisiejszych czasach większość transceiverów to urządzenia szerokopasmowe. To znaczy że przystosowane są praktycznie w równym stopniu do odbierania całego widma częstotliwości z zakresów fal średnich, krótkich czy ultra krótkich. Jeżeli popatrzymy na konstrukcję obwodów wejściowych (antenowych), to znajdziemy tam niewiele elementów filtrujących, a nawet jeżeli one są, to dobroć tych filtrów (skuteczność) jest symboliczna. Pierwsza znacząca selektywność w naszych urządzeniach pojawia się w pierwszej P.CZ (częstotliwość pośrednia) czyli inaczej mówiąc w pierwszej przemianie, jednak zanim do niego trafi, to już tutaj na samym początku najpierw cały ten sygnał z anteny wraz ze śmieciami ulega pierwszej obróbce a raczej mieszaniu w pierwszym mieszaczu z wraz częstotliwością heterodyny. Nie chcę teraz za bardzo wnikać w zasady i uwarunkowania tworzenia pierwszej przemiany. Wystarczy że wiemy iż dopiero tutaj znajduje się pierwsza selektywność w naszym odbiorniku. Tą selektywnością jest filtr kwarcowy a czasami kilka przełączanych filtrów kwarcowych o różnych szerokościach i o raczej nie wielkim tłumieniu poza pasmowym rzędu 20db czasem więcej czasem mniej. Jak ważny jest to element, niech świadczy o tym fakt że wielu DXmanów dla polepszenia parametrów swoich urządzeń decyduje się na wymianę filtrów stosowanych przez producenta, na inne o znacznie lepszej jakości (tłumienności poza pasmem przepuszczania). Filtry te są często nazywane są „Filtrami dachowymi”. Czemu dachowe? Bo znajdują się najwyżej w konstrukcji urządzenia.
No dobrze, ale czemu filtr dachowy jest tak ważny? Przecież w transceiverach są jeszcze kolejne przemiany i kolejne duże selektywności… To prawda, jednak najlepiej pracuje się z możliwie czystym sygnałem, a o taki sygnał trzeba zadbać już na początku. Sygnały jakie się pojawiają na wejściu odbiornika, nie należycie odfiltrowane, jak już wcześniej wspomniałem, są dalej mieszane, wzmacniane i przetwarzane w kolejnej przemianie. Mało tego, źle odfiltrowany sygnał wzbogaca się dodatkowo w nowe „produkty” wzajemnie oddziaływających na siebie zakłóceń. To dość skomplikowane jednak prawdziwe. Na pewno zdarzyło się Wam usłyszeć dziwne „ptaszki” czy stacje radiowe których nie powinno być w tym miejscu. To właśnie efekt zbyt słabego filtrowania w pierwszych stopniach odbiornika. Co to znaczy? Otóż to że odbiornik zamiast pracować na korzyść sygnału użytecznego, pracuje równie ciężko dla szerokiego spektrum częstotliwości niepotrzebnych. Przecież nie chcemy tego prawda?
No dobrze. Zakładam że cała nasza instalacja radiowa jest dobrze uziemiona i wszelkie prawidła montażu elektrycznego zostały spełnione należycie. Wyobraźmy sobie że podłączamy do naszego transceivera nastawionego na odbieranie sygnałów o częstotliwości 7MHz, antenę która jest w rezonansie na paśmie 10MHz. Co to oznacza? Że z anteny do odbiornika dotrą sygnały o częstotliwości 7MHz ale ich siła będzie taka sama jak sygnałów oddalonych o dwa megaherce w górę czy w dół, czyli nie będą się niczym wyróżniać. Natomiast co się stanie gdy do tego samego odbiornika podłączymy antenę której rezonans leży w paśmie 7MHz? To oznacza że już na samym początku, od momentu zaindukowania się sygnałów w antenie, preferencje będzie miał ten sygnał do którego dostrojona jest antena. Jaki jest tego efekt? Sygnał 7MHz jest silniejszy od wszystkich innych, to znaczy tez od zakłóceń które znajdują się gdzieś dalej od częstotliwości rezonansowej anteny. Nasz odbiornik ustawiony na częstotliwość 7MHz, zaczyna wzmacniać i obrabiać odrobinę mniej „śmieci”. Oczywiście nie jest to bardzo duża selektywność, ale jest ona NA SAMYM POCZĄTKU. I to jest bardzo ważne. Zapewne do naszego odbiornika wejdą i tak jakieś QRM częstotliwości harmonicznych czy szerokich spektralnie, od tego nie uciekniemy. Możemy sobie jednak już na początku pomóc stosując anteny rezonansowe. Już widzę niezadowolonych posiadaczy „Rybakova”, cóż nikt nie obiecywał że życie jest łatwe a fizyka elastyczna.
Reasumując, najwięcej zakłóceń przedostaje się do odbiornika przez antenę. Bywa jednak tak, że antena jest w rezonansie a i tak mamy cały worek decybeli ponad S9 zakłóceń na całym paśmie amatorskim.
Kolejnym Bardzo ważnym elementem jest kabel który dostarcza sygnał z anteny do odbiornika. Właśnie po tym kablu wpływa do radia najwięcej „śmieci”.
Zapytacie skąd?
Po pierwsze z instalacji telewizji kablowej. Powiecie że one są wykonywane bardzo solidnie z dobrej jakości materiałów. To prawda że często tak jest, ale równie często kable koncentryczne naszych anten niemal splatają się z instalacją CTV. Wiemy że obecnie sprzedawcy usług telewizji kablowych oferują nie tylko sygnał telewizyjny w swoich instalacjach, ale też szerokopasmowy dostęp do Internetu i usług telefonii IP. Słabej jakości kabel koncentryczny naszej anteny, wspaniale przyswoi sobie część szumu radiowego z instalacji CTV. Bardzo istotna jest jakość wykonania ekranowania w naszym kablu. Nie dajmy się zwieść tanim podróbkom. Pomyślmy że to działa też przy nadawaniu.
Kolejne źródła możliwych zakłóceń to takie urządzenia jak:
Klawiatury i monitory komputerów stacjonarnych, przetwornice wysokiego napięcia w układach zasilających „back light” telewizorów LCD. Źle odfiltrowane zasilacze impulsowe we wszelkich urządzeniach domowych (raczej te większej mocy jak telewizory, komputery..) itp.
O ile zasilacze impulsowe nie są zbyt dużym zagrożeniem dla naszych odbiorników, bo łatwo jest dość skutecznie jest odfiltrować a przynajmniej odnaleźć (i nie martwcie się raczej o takie zasilacze u sąsiada, jeżeli jest taki gagatek to raczej u Was w domu) o tyle nie jest łatwo poradzić sobie z mini mikro nadajnikami jak choćby klawiatura komputera stacjonarnego, albo karta WI-FI w której pracuje generator 50MHz emitujący piękną siatkę harmonicznych..
(O właśnie, warto wspomnieć o harmonicznych. Dla Laików wytłumaczę że owe „harmoniczne” to krotności częstotliwości podstawowej, czyli dla 5MHz, pierwszą harmoniczną będzie 10MHz, kolejną 15MHz itd… harmoniczne zawsze idą w górę. Jeżeli więc podejrzewamy że na 3,5Mhz słyszymy jakąś harmoniczną, to znaczy że jej podstawowa będzie gdzieś niżej)


Sprawa jest prosta. Tak samo jak chcemy żeby matryca naszego aparatu zajmowała się odtwarzaniem na obrazie wyłącznie potrzebnych rzeczy, tak też chcemy aby nasz odbiornik wzmacniał i dostarczał do nas wyłącznie to co chcemy dobrze usłyszeć. Im szybciej odrzucimy zbędne sygnały w procesie tworzenia tego co dociera do naszego ucha, tym łatwiej uda się nam wyłowić ten właściwy sygnał który nas interesuje. Układy DSP najnowszej generacji które rzeczywiście potrafią zrobić niemal wszystko z sygnałem do nich dostarczony, one też potrzebują sygnału użytecznego. Im lepszej jakości to sygnał tym łatwiej go wyeksponować.
Nie chcę tym pisaniem „wrzucać kamienia do ogródka” fanów obróbki cyfrowej. Chcę tylko przybliżyć pewne pojęcia dla wielu nie zrozumiałe.
Dla tego napiszę tak. Jeżeli widzimy i fotografujemy żabę a na fotografii ciągle wychodzi nam krokodyl, to znaczy że albo nasz obiektyw, matryca czy inna część kamery tak bardzo zniekształca, albo musimy kupić najnowszą wersję Photoschop i zająć się obróbką materiału.
Po naszemu: dobra rezonansowa antena a najlepiej kilka anten oddalonych możliwie daleko od ścian budynków, dobry fider antenowy z solidnym ekranowaniem, dobre uziemienie całej stacji, czyste zasilanie. To jest podstawa survivalu w miejskiej dżungli elektromagnetycznego smogu.
  
Electra25.04.2024 16:22:53
poziom 5

oczka
  
SQ7PGO
28.03.2011 21:26:38
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: lokator: JO92OB

Posty: 2726 #673826
Od: 2010-6-19
Świetne i z "pazurem" proszę o więcej- czyta się super i wiedza sama wskakuje do głowy lol
Okazuje się jak ważny jest sposób wykładu- znam to również ze studiów.
_________________
Petroniusz
3el- beam Yagi 20m by SQ7PGO,
Delta 12/15/17m by SQ7PGO
FD4 Fritzel / 10-80m

GL VY 73! SQ7PGO / SO7B
SPDXC #0908
  
usuniete3
28.03.2011 21:55:57
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 666 #673849
Od: 2009-8-29



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
SP2LUB
Gratuluję stylu i celności porównań może dzięki temu niektórym zaświeci słonko i rozjaśni mroki nocy

pozdrawiam
Krzysztof SQ8NGV
  
SP6MMM
28.03.2011 23:32:46
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO80CS

Posty: 3174 #673919
Od: 2010-7-26
Również chciałbym przekazać słowa uznania za wkład i chęć przedstawienia zagadnień i problemów z jakimi, jak by nie patrzeć, borykamy się niemal codziennie. wesoły
_________________
http://www.hf-uhf-vhf-forum.iq24.pl/
http://www.gieldakrotkofalarska.iq24.pl/
  
sq6sth
29.03.2011 06:35:01
poziom 3



Grupa: Użytkownik

QTH: Bystrzyca JO80QX

Posty: 118 #673936
Od: 2010-12-3
Świetne. Brakuje mi tylko wspomnienia o intermodulacji i na jakich elementach odbiornika zsumowane sygnały ulegają zdekodowaniu.

_________________
73 - Grzegorz
  
SQ3GJN
29.03.2011 08:25:35
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Katowice

Posty: 140 #673949
Od: 2011-3-3


Ilość edycji wpisu: 1
Wszystko pięknie ładnie ale książki to ja lubię czytać w wydaniu papierowym bardzo szczęśliwybardzo szczęśliwy
Poza tym dlaczego ktoś usunął mi posta ??? Komuś się coś nie podoba???
_________________
Zapraszamy http://www.e32e34.pl
Administrator oraz założyciel SR3OW nie żebrając na niego od innych radio-amatorów.
FT-847 rozblokowane :)
  
sq7ovv
29.03.2011 08:58:19
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: JO91LO

Posty: 1115 #673956
Od: 2010-9-22
No i przy okazji mieliśmy wykład "O wyższości anten jednopasmowych nad wielopasmowymi" a w podtytule "Jak bardzo be są anteny szerokopasmowe". To wszystko to najszczersza PRAWDA. Każda wielopasmowa lub co gorsza szerokopasmowa antena jest mniejszym lub większym kompromisem. Jak mamy już to uświadomione, to łatwiej zrozumieć efekty osiągane.

Gratuluję celności wykładu.

Pozdrówka
Kuba
  
SP1NY
29.03.2011 08:59:31
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Dąbki

Posty: 1465 #673957
Od: 2010-8-5


Ilość edycji wpisu: 1
SQ3GJN
Skoro nudzi Ciebie czytanie długich postów, to kup sobie papierową książkę i nie zaśmiecaj tematu
swoimi uwagami. Dzięki takim wpisom, jak Twój, tym którzy mają coś do powiedzenia, lub chcą pomóc,
odechciewa się pisać cokolwiek. Jeżeli masz coś merytorycznie do powiedzenia w temacie to napisz.

Sławek,
Bardzo dobrze napisane. Mam nadzieje, że ten wpis otworzy oczy, tym początkującym, którzy borykają się z zakłóceniami.

_________________
73, Mirek
  
SQ7BCE
29.03.2011 10:52:47
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

QTH: Kielce

Posty: 2174 #673987
Od: 2007-5-10
    SQ3GJN pisze:

    Wszystko pięknie ładnie ale książki to ja lubię czytać w wydaniu papierowym bardzo szczęśliwybardzo szczęśliwy
    Poza tym dlaczego ktoś usunął mi posta ??? Komuś się coś nie podoba???


Mnie się nie podobają takie w wpisy nie na temat a dodatkowo dezmobiolizujące kolegów pragnących coś przekazać. Ostrzeżenie
_________________
Pozdrawiam
  
UN/SP5RMD
29.03.2011 11:07:13
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: World

Posty: 539 #673992
Od: 2010-3-4
Slawek,
bardzo dobry tekst. Mysle ze bedzie pomocny dla poczatkujacych a i starszym sie cos przyda.
Czekam na ciag dalszy.
Nie zwracaj uwagi na niektore posty. Ludzie czesto poprostu nie maja co powiedziec z sensem.
_________________
Vy 73! Artur UN6QC (MI0HYQ)
  
ziggyzz
29.03.2011 12:47:57
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: JO22FE Rijnsburg

Posty: 56 #674027
Od: 2010-2-21
Czytałem z całą przyjemnością. Bardzo ciekawie napisane. Proszę o więcej.lol
  
Electra25.04.2024 16:22:53
poziom 5

oczka
  
sq9iae
29.03.2011 17:27:04
poziom 1



Grupa: Użytkownik

QTH: KN09LO - Grybów

Posty: 44 #674158
Od: 2011-1-13
Sławku Twój temat i jego przedstawienie jest SUPER?
Oby takich informacji było więcej na forum.
Czyta się to z przyjemnością i zaciekawieniem.
Przychylam się do głosu kolegów, którzy proszą o więcej tak ciekawych informacji
podanych w prosty i zrozumiały sposób.
Pozdrawiam lol
_________________
sq9iae Jarek
  
KONTO_USUNIETE
29.03.2011 18:14:23
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 493 #674183
Od: 2009-1-2
Dziękuję bardzo za wszystkie opinie. Skoro są chętni aby to czytać, postaram się zrobić coś podobnego brnąc dalej tym tropem. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich szukających uproszczonej informacji wesoły
  
SQ3GJN
29.03.2011 18:21:25
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Katowice

Posty: 140 #674192
Od: 2011-3-3
Więc wystarczy to małe cacko i po zakłóceniach na KF sprawdzone używam tego do FT-847 http://www.mydarc.de/dh3wl/dk9nl/X-Phase-Dateien/X-Phase.htm
_________________
Zapraszamy http://www.e32e34.pl
Administrator oraz założyciel SR3OW nie żebrając na niego od innych radio-amatorów.
FT-847 rozblokowane :)
  
sq7ovv
31.03.2011 08:29:43
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: JO91LO

Posty: 1115 #675244
Od: 2010-9-22


Ilość edycji Admina: 1
Czy TO MAŁE CACKO montujesz przy urządzeniu, czy przy antenie?.

Poza tym odnośnie tematu... Następny krok eliminacji zakłóceń to obwody wejściowe. Nie bez przyczyny w większości konstrukcji (jeśli nie we wszystkich) obwody filtrujące nadajnika (pi-filtr) nie są za a przed przełącznikiem anteny. Pracują również przy odbiorze jako filtr dolnoprzepustowy.

Pozdrówka
Kuba
  
sq6sth
31.03.2011 10:01:52
poziom 3



Grupa: Użytkownik

QTH: Bystrzyca JO80QX

Posty: 118 #675283
Od: 2010-12-3
    sq7ovv pisze:

    Cobwody filtrujące nadajnika (pi-filtr) nie są za a przed przełącznikiem anteny. Pracują również przy odbiorze jako filtr dolnoprzepustowy.

Czy pi-filtr nie jest filtrem środkowo przepustowym? A we współczesnych trasceiverach rzeczywiście stosowane są obwody dolnoprzepustowe (niestety).
Jeśli się mylę poprawcie.
_________________
73 - Grzegorz
  
sq7ovv
01.04.2011 10:40:36
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: JO91LO

Posty: 1115 #675956
Od: 2010-9-22
Pi-filtr jest dolnoprzepustowy. Dzięki temu filtruje na przykład harmoniczne. Jednocześnie dopasowuje antenę poprzez korekcję składowej biernej tej anteny. We współczesnych urządzeniach stosuje się zarówno pi-filtr na końcu (przy antenie), jak i filtry pasmowe zarówno w nadajnikach, jak i odbiornikach.

Pozdrówka
Kuba
  
sq6sth
01.04.2011 10:45:34
poziom 3



Grupa: Użytkownik

QTH: Bystrzyca JO80QX

Posty: 118 #675959
Od: 2010-12-3
OK, przyjąłem. Nie budowałem takich filtrów to i nie pamiętam teorii, a coś mi się tam ćmiło.
_________________
73 - Grzegorz
  
sq9msi
01.04.2011 11:56:46
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 186 #675997
Od: 2010-9-28
Czy pi-filtr jest dolno czy górnoprzepustowy to zależy od konfiguracji.

Marcin
_________________
Marcin
  
sq7ovv
03.04.2011 22:27:14
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: JO91LO

Posty: 1115 #677679
Od: 2010-9-22
O ile dobrze pamiętam, to pi-filtr jest dolnoprzepustowy, a filtr typu T jest górnoprzepustowy.

Pozdrówka
  
Electra25.04.2024 16:22:53
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 2>>>    strony: [1]2

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » DLA CZEGO ANTENA MUSI BYĆ DOBRA.

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny