NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DYPLOMY I ZAWODY KRÓTKOFALARSKIE » QRO W ZAWODACH KRAJOWYCH

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 18 / 44>>>    strony: 1234567891011121314151617[18]1920

QRO w zawodach krajowych

Wstyd!
  
SP5XMI
01.10.2015 00:13:41
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3178 #2181879
Od: 2012-12-16
Ja to zrobiłem na podstawie dokumentów ARRL z lat siedemdziesiątych, dotyczących zaleceń konstrukcji wzmacniaczy QRO. Wystarczyło nałożyć rachunek decybelowy na minimalne wymagania i dodać solidny margines na ewentualne błędy. A następnie przeprowadzić sporo testów z różnymi wzmacniaczami (od maleństwa 150W, przez 400W tranzystorowe, 500W lampowe, 1kW tranzystorowe, 1.5kW lampowe, Grubego Stefana 2xGU43B) przy różnym wysterowaniu, tym ponadnormatywnym też. Na obu emisjach, CW i SSB.

Oprogramowanie w obecnej postaci ciężko zastosować w praktyce amatorskiej, bo do utworzenia tabeli "maja_harmoniczne" potrzebna jest baza Oracle w wersji, która obsłuży zaawansowaną analitykę z procedurą MATCH_RECOGNIZE (nowość w 12c Enterprise, dwa lata temu była na Oracle Openworld jako technology preview). Oprogramowanie tego samego w SQL Serverze jest dla mnie zbyt trudne, a w Javie niestety nie umiem programować. Dlatego wrzuciłem coś, co znam, utworzyłem tabelę w testowej instancji, a potem zassałem do starego Accessa. Docelowo z pomocą lepszych ode mnie programistów coś damy radę zrobić. Do zrobienia jest narzędzie wyliczające statystyki na podstawie odległości między lokatorami. Część roboty zrobiona już w Accessie, ale to nie jest docelowa platforma. Raczej taki proof of concept.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
Electra24.02.2020 22:08:03
poziom 5

oczka
  
SP5WA
01.10.2015 00:28:34
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa_Wesoła

Posty: 1035 #2181884
Od: 2012-7-2
  SP5XMI pisze:

  ...Ciekawe czy na MPARKI też będzie tak dobrze, czy niektórzy badziewiarze jednak załączą Grubego Stefana z niedostrojonym filtrem. Co prawda odpowiedzi ani od SP1NQN ani od operatora SP7PKI (kto był operatorem?) nie otrzymałem, ale jeszcze poczekam. ...


Kartki z kalendarza spadają. OMP ARKI będą za tydzień.
Obecnie są jeszcze ciepłe wyniki z Zawodów z Okazji 50 Lat SP3KEY.

Obrazek

Odnoszę wrażenie, że w kategorii CW pudło jest nie tylko ciepłe ale wręcz wypełnione rozżarzonym węglem
i mocno w pięty parzy.

_________________


--

73 es good DX,
Bogdan, SP5WA (ex.SP5CPR/5N3CPR)

mailto:bogdan@sp5wa.info
http://www.qrz.com/db/SP5WA
...........
"You can never have too many antennas"


Obrazek  
SP5XMI
01.10.2015 00:36:26
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3178 #2181889
Od: 2012-12-16
Pudło tak parzy, że operatorzy obu stacji musieli nabrać wody w usta, by nie odpowiedzieć na pytania zadane poprzednio. Ciekawostka taka. Mam nadzieję, że raporty z reversebeacon.net rzucą trochę światła na tę mętną sprawę.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
SP2LIG
01.10.2015 09:40:02
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: GDYNIA

Posty: 12364 #2181996
Od: 2009-3-16


Ilość edycji wpisu: 1
SP5XMI.

Marcin, jak koledzy zauważyli i Ty też że jest już zauważalna poprawa to może warto odpuścić sobie dalsze batożenie tych co zbłądzili. To nie służy dobrze.
Jak ma być lepiej w przyszłości to być może jakaś amnestia byłaby wskazana ? Wykazanie dobrej woli będzie tylko pozytywnie owocować.
Ja to tak odbieram.
___________
Greg SP2LIG
  
usuniety_26122015
01.10.2015 16:34:34
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: ko13oc

Posty: 322 #2182199
Od: 2013-3-1UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
  sp3mep pisze:


  P.S do tych co piszą o literówkach ,
  panowie dajcie sobie siana nie o tym jest ten wątek,
  mi czasami sie wcale nie chce pisać "ę" zamiast "e"
  jesli sledzicie cały wątek to szanujcie to co pisał SP5WA ,
  czyli aby wam ułatwić kasujcie swoje watki nie na temat,
  SP2XF ma w wielu sprawach racje i czepianie sie literówek osmiesza ale nie jego ,


Cześć.
Zauważ, że literówki xf wytykał również innym. lol, więc, jeśli ośmieszanie ma miejsce, ośmieszył również siebie. lol
Myślę, że nawet gdyby, ktoś legitymował się na tym forum kwitkiem o dysleksji, dysortografii czy innym tego typu "papierkiem" usprawiedliwianie się nimi mogłoby tu nie przejść. To nie szkoła. Tu jest forum i pewne drobne starcia i dygresje są nieuniknione. Literówki również.
Inaczej jest z jednostkami. Ktoś słusznie zauważył, że to "podstawa tematu".
Co pomyślałbyś w sytuacji, gdy ktoś pisałby, powiedzmy, "krowy mechaniczne" zamiast "konie mechaniczne"? Możliwe, że rolnik powiedziałby o takim: wsiór.
Czy kupując antenę zwracasz uwagę na jednostki w jakich wyrażony jest jej zysk? Jeszcze pół biedy jeśli jest tam zysk, bo zdarza się wzmocnienie. Czy jest różnica pomiędzy dB, dBi, dBd? Jest.
Czy jest różnica gdy w dyskusji ma miejsce rzeczowe wytknięcie błędu, chociażby dotyczącego jednostek a używaniem w niej argumentów z poza tematu na który się ona odbywa? Powiedzmy, ktoś coś mówi o jednostkach, a w odpowiedzi otrzymuje coś w stylu: jeździsz po mieście rowerem, więc na pewno nie wiesz o czym mówisz.
Tym co się znają na radiotechnice nie trzeba wiele tłumaczyć o jednostkach, z kolei, jak zauważyłem, humaniście nie wystarcza analogia do "blont jensykowy" (czy jakoś tak lol) i pisze, ze nie pozwoli. (Gdyby rozwinął tę myśl...). Nie sądzę, żeby wszystkim humanistom taka analogia nie wystarczyła do zrozumienia jak się czyta mhz i db w kontekście megaherców i decybeli.
Czy jeśli ktoś udziela się na forum i nie robi w tym czasie łączności jest gorszym krótkofalowcem? lol

p.s. idę zmienić ustrój lol
  
Andrzej_sp8brq
01.10.2015 17:40:34
poziom 1

Grupa: Użytkownik

QTH: Rzeszów

Posty: 26 #2182213
Od: 2011-5-15
  SP5XMI pisze:

  Ja to zrobiłem na podstawie dokumentów ARRL z lat siedemdziesiątych, dotyczących zaleceń konstrukcji wzmacniaczy QRO. Wystarczyło nałożyć rachunek decybelowy na minimalne wymagania i dodać solidny margines na ewentualne błędy. A następnie przeprowadzić sporo testów z różnymi wzmacniaczami (od maleństwa 150W, przez 400W tranzystorowe, 500W lampowe, 1kW tranzystorowe, 1.5kW lampowe, Grubego Stefana 2xGU43B) przy różnym wysterowaniu, tym ponadnormatywnym też. Na obu emisjach, CW i SSB.

  Oprogramowanie w obecnej postaci ciężko zastosować w praktyce amatorskiej, bo do utworzenia tabeli "maja_harmoniczne" potrzebna jest baza Oracle w wersji, która obsłuży zaawansowaną analitykę z procedurą MATCH_RECOGNIZE (nowość w 12c Enterprise, dwa lata temu była na Oracle Openworld jako technology preview). Oprogramowanie tego samego w SQL Serverze jest dla mnie zbyt trudne, a w Javie niestety nie umiem programować. Dlatego wrzuciłem coś, co znam, utworzyłem tabelę w testowej instancji, a potem zassałem do starego Accessa. Docelowo z pomocą lepszych ode mnie programistów coś damy radę zrobić. Do zrobienia jest narzędzie wyliczające statystyki na podstawie odległości między lokatorami. Część roboty zrobiona już w Accessie, ale to nie jest docelowa platforma. Raczej taki proof of concept.Czy powstające oprogramowanie będzie uwzględniać takie przypadki jak opisałem poniżej?

1.Wołający korespondent "podejrzanego" ze stefanem (bo on jest najbardziej be, tzn.stefan) w trakcie wymiany raportów w zawodach podaje znak nie tylko swój ale również tego kogo woła (podejrzanego). Efekt,skimmery czytają znak bez względu na to kto go nadaje ,skąd go nadaje i na jakim sprzęcie go nadaje.

2.Podejrzany woła różne stacje celem zrobienia qso. Każda z zawołanych stacji odpowiada podając znak podejrzanego. Znak zostaje nadany nie wiadomo z jakiej jakości sprzętu a może także przy pomocy stefana ? Skimmery czytają ,rbn zapamiętuje itd.

To tak na szybko , jeżeli mało czytelnie poprawię...
73 Andrzej sp8brq


  
SP5XMI
01.10.2015 18:17:27
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3178 #2182228
Od: 2012-12-16


Ilość edycji wpisu: 1
Będzie. Do tej pory najważniejsze wnioski sprawdzałem ręcznie (dlatego tyle czasu zajmowały najprostsze wnioski przy 5 tysiącach spotów). Tam będzie jeszcze więcej ograniczeń, między innymi trzeba będzie sprawdzać czy spoty na harmonicznych na konkretnym skimmerze zależą od ogólnego sygnału wszystkich spotów tego skimmera. W ogóle sporo wniosków mam, ale nie mam czasu tego teraz programować ani nawet spisywać w bardziej czytelnej formie. Na razie są jako komentarz w kodzie kilku procedur PL/SQL. Użyłem Oracle'a gdyż jego analitykę znam - po prostu najprościej było zaprogramować szybką procedurę wykrywania zdarzeń, a następnie wykreowaną listę wrzucić do płaskiej tabeli i przetworzyć już w prostym Accessie (chociaż same procedury wcale nie były takie proste). Zacząłem już API do wyliczania parametrów zależnych od odległości między lokatorami (jeśli jest znana), ale nie skończyłem tej pracy - QRL niestety ma swoje ograniczenia, doba ma tylko 24h.
Docelowo to się zrobi na open source na którejś z otwartych licencji. Być może także zaproponuje sieci reversebeacon.net by wrzuciła do swojego API. Wtedy każdy niezależnie będzie mógł sprawdzić to, co będzie chciał.

edit - początkowo moim celem nie było bezlitosne batożenie badzewiarzy wyzywanych pod pręgierz. Jak pewnie zauważyliście, w pierwszych postach wrzuciłem informacje bez znaku, licząc na to, że "bohater" się opamięta. Nie pomogło? Pojawiły się znaki. Nie pomogło? Pojawiły się ważniejsze informacje, które kompromitowały stację. To pomogło, bo zanotowaliśmy poprawę i nie jest to tylko moje spostrzeżenie. Teraz trzeba pójść za ciosem i sprawić, by w krajowych zawodach ludzie nadawali normalną mocą (czyli bez kilowatorych wzmacniaczy) sami z siebie i by zadbali o jakość emisji radiowej.

A silny sygnał z 1,5kW niech zostawią na CQWW, WPX, SPDX contest, memoriał im. E. Krenkela i podobne zawody. Tam się przyda.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
SP5WA
02.10.2015 00:35:10
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa_Wesoła

Posty: 1035 #2182394
Od: 2012-7-2
  SP5XMI pisze:

  ... Nie pomogło? Pojawiły się znaki. Nie pomogło? Pojawiły się ważniejsze informacje, które kompromitowały stację. To pomogło, bo zanotowaliśmy poprawę i nie jest to tylko moje spostrzeżenie. ...


Byłbym bardzo ostrożny z popadaniem w euforię o poskromieniu wyznawców grubego stefana na podstawie jednego występu.
Nie umniejszając harcerzom zacnej inicjatywy środowe zawody nie były z górnej półki pożądania nadwiślańskich zakapiorów. Poczekajmy do przyszłego tygodnia na ich sztandarowe występy w cyklicznych zawodach OMP ARKI dnia 8. października. Wówczas wyjdzie na jaw, kto wziął pod rozwagę brak akceptacji środowiska na "przeginanie pały w zawodach" i zastosuje się do zapisów regulaminu zawodów.
Zebrane dotychczas obserwacje mogą być wskazówkami do oceny pracy wszystkich stacji w kolejnych zawodach krajowych. Nie sądzę, aby ktoś chciał zebrać w garść "twarde dowody przestępstwa" i pędzić z nimi do sądów.
Wystarczy środowiskowe potępienie i ostracyzm. Ja nie muszę robić QSO ze stacją, wobec której mam zastrzeżenia.
Bez falstartu w zawodach, bez ustawek QSO, bez grubego stefana będę miał satysfakcję z udziału w zawodach krajowych. To będzie mój wybór.
Jednocześnie nie widzę potrzeby zastosowania amnestii dla recydywistów jak to ktoś wcześniej proponował. Takie sugestie mogą pochodzić tylko od osoby nie mającej pojęcia o zawodach. Po zielonogórskich były ogólne (bezimienne) apele o rozsądek. Nie dotarło więc po KEYowskich padły konkretne znaki, te najbardziej wyróżniajace się i utytułowane.
To oni mogą wykazać dobrą wolę jeśli sami zrzekną się wyróżnień. W przeciwnym przypadku ich deski czy dyplomy pozostaną w pamięci krótkofalarskiej na zawsze przepasane czarnym kirem.
Posiadane narzędzia informatyczne są współczesnym mieczem Damoklesa, który zawiśnie nad czwartkową edycją zawodów krajowych OMP ARKI a potem nad następnymi.
Uczciwym zawodnikom życzę powodzenia w zawodach.

_________________


--

73 es good DX,
Bogdan, SP5WA (ex.SP5CPR/5N3CPR)

mailto:bogdan@sp5wa.info
http://www.qrz.com/db/SP5WA
...........
"You can never have too many antennas"


Obrazek  
usuniety_26122015
02.10.2015 03:05:58
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: ko13oc

Posty: 322 #2182398
Od: 2013-3-1UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
lol Bogdan rządzisz. lol
Jakie tam z nich zakapiory. hahaha lol lol lol
Chyba że amatorskie, radioamatorskie. lol lol lol
  
sp2ayc
03.10.2015 13:42:30
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Gdańsk

Posty: 491 #2183045
Od: 2009-4-26

Raczej nie. Wyraźnie napisane, że nigdy nie używany w zawodach.
_________________
Pozdrawiam
Piotr
  
SP5XMI
03.10.2015 14:38:16
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3178 #2183062
Od: 2012-12-16
Nie wiemy, ale wysyp QRO ma bazie R140 jest faktem. Być może ktoś zmierzył jakość sygnału z takiego czegoś na dwóch lampach przy bardzo prostym i niedokładnym strojeniu.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
Electra24.02.2020 22:08:03
poziom 5

oczka
  
usuniete20151216
03.10.2015 15:50:45
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 115 #2183080
Od: 2015-5-11UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
  SP5XMI pisze:

  Nie wiemy, ale wysyp QRO ma bazie R140 jest faktem. Być może ktoś zmierzył jakość sygnału z takiego czegoś na dwóch lampach przy bardzo prostym i niedokładnym strojeniu.


Jeszcze jest dodatkowy aspekt rozwoju PA tranzystorowych , dzisiaj 1KW z tranzystora z pełnym QSK , ekonomicznym zasilaniem , o małych gabarytach oraz oczywiście małej wadze to ca. 2500 EURO .
Grubego Stefana powoli i tak zlikwiduje rozwijająca się technika .
Grzegorz
  
sp2ayc
03.10.2015 16:05:57
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Gdańsk

Posty: 491 #2183085
Od: 2009-4-26
  so3ak pisze:

  Jeszcze jest dodatkowy aspekt rozwoju PA tranzystorowych , dzisiaj 1KW z tranzystora z pełnym QSK , ekonomicznym zasilaniem , o małych gabarytach oraz oczywiście małej wadze to ca. 2500 EURO .
  Grubego Stefana powoli i tak zlikwiduje rozwijająca się technika .
  Grzegorz


To i tak jeszcze kilkakrotnie drożej od lampowego 1kW. A np. takie Ameritrony wcale nie są wielkie i ciężkie w porównaniu do tranzystorowych PA z zasilaczem i filtrami.
_________________
Pozdrawiam
Piotr
  
usuniete20151216
03.10.2015 16:17:33
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 115 #2183088
Od: 2015-5-11UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
  sp2ayc pisze:

   so3ak pisze:

   Jeszcze jest dodatkowy aspekt rozwoju PA tranzystorowych , dzisiaj 1KW z tranzystora z pełnym QSK , ekonomicznym zasilaniem , o małych gabarytach oraz oczywiście małej wadze to ca. 2500 EURO .
   Grubego Stefana powoli i tak zlikwiduje rozwijająca się technika .
   Grzegorz


  To i tak jeszcze kilkakrotnie drożej od lampowego 1kW. A np. takie Ameritrony wcale nie są wielkie i ciężkie w porównaniu do tranzystorowych PA z zasilaczem i filtrami.


Nie chcę rozmydlać tematu , ale co do gabarytów , zasilania i ciężaru nie porównuję Ameritrona tylko R140 .
Po za tym nie zgodzę się z twierdzeniem że są PA Tranzystorowe są kilkakrotnie droższe ,Ameritron 1KW (AL80B) to 2000Euro,ACOM 1000 to 2600Euro .
G.
  
SP5XMI
03.10.2015 16:57:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3178 #2183103
Od: 2012-12-16
W zawodach krajowych liczy się także koszt. Gruby Stefan na giełdzie to tysiąc Euro czyli połowa tej ceny. Dodam, że na korzyść wzmacniacza tranzystorowego wchodzi to, że urządzenie nie wymaga strojenia. A zatem nie ma możliwości wypuszczenia dużo śmieci na drugiej harmonicznej - a to obserwowaliśmy u topowych "miszczów". Nawet niewielka zmiana nastaw sprawia, że śmieci z R140 na dwóch lampach wychodzą. I słychać je po Europie.
Tymczasem we wzmacniaczu tranzystorowym tego problemu nie ma. Mówię to z perspektywy pracy klubowej na 14MHz z młodzieżą. Tam nie ma szans na zachowanie poprawnego dostrojenia pi filtru. W zawodach jest podobnie - nie ma czasu kręcić gałkami od kondensatorów.
Cały czas uważam, że w zawodach krajowych QRO się nie powinno w ogóle używać.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
sp2ayc
04.10.2015 08:19:02
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Gdańsk

Posty: 491 #2183322
Od: 2009-4-26
  SP1AP pisze:

   sp2ayc pisze:

   Raczej nie. Wyraźnie napisane, że nigdy nie używany w zawodach.


  Bardzo możliwe, że to prawda, jeśli np odsprzedaje nowy! pomysłpan zielony

Albo właściciel nie jest contestmanem, tylko dxmanem. Zrobił "wszystkie kraje" i PA mu niepotrzebne...
_________________
Pozdrawiam
Piotr
  
SP1AP
04.10.2015 08:50:59
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5517 #2183333
Od: 2011-5-3UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
[quote=sp2ayc]
  SP1AP pisze:

   sp2ayc pisze:

   Raczej nie. Wyraźnie napisane, że nigdy nie używany w zawodach.


  Bardzo możliwe, że to prawda, jeśli np odsprzedaje nowy! pomysłpan zielony

Albo właściciel nie jest contestmanem, tylko dxmanem. Zrobił "wszystkie kraje" i PA mu niepotrzebne... [/quote]


Od grudnia 2014 by zrobił wszystkie kraje? poruszony
A może kupił go i zamierzał się pobawić w "grubego Stefana", ale po przeczytaniu tego wątku mu się odechciało? pan zielony
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
sq5ebm
04.10.2015 13:53:22
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: KO02PD

Posty: 1344 #2183465
Od: 2011-7-24


Ilość edycji wpisu: 1
Pomyslmy: 10k PLN za tranzystor albo 3k PLN za lampe "chudego Stefana". Prostego i taniego. Duzego - fakt,ale jednak topornego i latwego do naprawy. Co tu wybrac? Hmmm... no sam nie wiem... Patrze na pasek z wyplata, patrze na dowod osobisty... jestem w Polsce, zarabiam "po polsku... " hmmm a moze wydac 5-6k za Ameritrona na gownianych lampach?... Juz wiem...:-)
Kupilem PA w oparciu o R-140, przekrosowany na 220V. Wlasnie rozwalil mi sie wlacznik zasilacza. Musze kupic taki pakietowy/warstwowy na wymiane. Sedno w tym,ze nalezy sie dostrajac do pasma, a nie leciec na 350kHz z jednej pamieci... trzeba myslec nie tylko o sobie. Nawet w zawodach miedzynarodowych straram sie isc "waska wiazka",aby jak najmniej bylo mnie "w szerokosci"._________________
Maciej "Miles" Muszalski
SQ5EBM / SN5V
Koordynator Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej PZK
QRV: Lokalnie najczęściej na 145.500 / 70.260 FM
Przemiennikowo na SR5WC i SR5WB.
YT: http://www.youtube.com/user/sq5ebm
  
sq5ebm
04.10.2015 14:02:13
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: KO02PD

Posty: 1344 #2183475
Od: 2011-7-24
  SP5XMI pisze:

  . Mówię to z perspektywy pracy klubowej na 14MHz z młodzieżą. Tam nie ma szans na zachowanie poprawnego dostrojenia pi filtru. W zawodach jest podobnie - nie ma czasu kręcić gałkami od kondensatorów.
  Cały czas uważam, że w zawodach krajowych QRO się nie powinno w ogóle używać.


Marcin, tak jak zesmy gadali: trzeba umiec uzywac i trzeba miec swiadomosc,ze trzeba sie dostrajac. Trzeba myslec tez o innych,a ktos kto kupuje Grubego Stefana nie mysli.
On stara sie pokazac,ze jest jedynym gejem we wsi ;-)

_________________
Maciej "Miles" Muszalski
SQ5EBM / SN5V
Koordynator Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej PZK
QRV: Lokalnie najczęściej na 145.500 / 70.260 FM
Przemiennikowo na SR5WC i SR5WB.
YT: http://www.youtube.com/user/sq5ebm
  
SP6IX
04.10.2015 15:39:37
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 6826 #2183511
Od: 2008-3-18
Koledzy odgrzewany kotlet jest nie smaczny dajmy spokój i posłuchajmy co będzie się działo oczko
_________________
http://sp6ix.pl.tl poczta sp6ix@interia.pl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo - w jęzorze, siła - w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
Electra24.02.2020 22:08:03
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 18 / 44>>>    strony: 1234567891011121314151617[18]1920

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DYPLOMY I ZAWODY KRÓTKOFALARSKIE » QRO W ZAWODACH KRAJOWYCH

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny