NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » KONFIGURACJA STACJI DO PRACY W ZAWODACH KRÓTKOFALARSKICH.

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

Konfiguracja stacji do pracy w zawodach krótkofalarskich.

  
SP1NY
03.04.2018 17:58:13
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Dąbki

Posty: 1340 #2532300
Od: 2010-8-5
  SP9TTG pisze:

  Do eksperymentowania doskonale nadają się liczne zawody "godzinowe" i cała masa sprintów, coś się zawsze w tygodniu znajdzie.

Piotr, dokładnie tak. Też "trenowałem" w mniejszych zawodach typu UBA i różnych "narodowych" bez spiny i ciśnienia po to aby wyrobić sobie synchronizację i wyrobić sobie swobodę operatorki- nie wiem jak to określić.

_________________
73, Mirek
  
Electra19.01.2019 13:12:18
poziom 5

oczka
  
sp7ivo
03.04.2018 18:39:47
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2532305
Od: 2009-11-12
  SP2IPT pisze:


  Filtry w/g projektu W3NQN, co ciekawe pierwsze próby odbyły się z kondensatorami silver mica (audio). Okazało się, że w obwodzie szeregowym dwa równoległe kondensatory to za mało i przy 100 W były gorące. Skończyliśmy na dwóch rosyjskich krążkach, bo takie akurat mieliśmy pod ręką. Docelowo zdecydowanie trzeba pamiętać żeby były tam 4 kondensatory.

Takie filtry można zobaczyć na filmie https://www.youtube.com/watch?v=0PgUmTxysjY od 13:31 minuty. Z tego co wiem, Krzysztof GIQ też miał problemy z tymi kondensatorami, szczególnie przy rtty.
Bogusław sp7ivo
  
sq6ms
03.04.2018 21:29:49
poziom 3Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 178 #2532360
Od: 2010-10-15


Ilość edycji wpisu: 3


Uwaga ! To będzie długie wesoły

Jeśli chodzi o rozwiązania usprawniające prace od strony czysto operatorskiej, czyli przełączanie słuchawki/mikrofon/klucz/focus to ja ładnych parę lat temu założyłem sobie że nie przełączam niczego zewnętrznymi wajchami. Wszystko jest obsługiwane z klawiatury, a jeśli się nie da to zawsze staram się aby był wybór automat-manual.

Jeśli używamy Win-Test to najprostszy interfejs przełączający słuchawki/klucz/mikrofon za pomocą komputera możemy zbudować w oparciu o
sygnały DTR/RTS. Można tam przypisać trzy funkcje : Stereo ON/OFF, headphones control, i active radio.

Oczywiście możemy wykorzystywać sygnał PTT z jednego lub drugiego radia ale nie mamy wówczas dostępu do tzw. scenariuszy przełączania
które umożliwiają dopasowanie zachowania przełącznika słuchawek do aktualnie panującej sytuacji i tego co aktualnie robimy - S&P, CQ albo dual CQ. Co najważniejsze możemy sobie wybrać z klawiatury PC. Lewo, prawo lub stereo.

http://docs.win-test.com/wiki/SO2R/Advanced_SO2R#Required_Hardware

W taki sposób pracowałem w RUDX Contest 2010 z SN6Z w SOAB CW. Mnóstwo błędów i awarii, ale przełącznik działał bez zarzutu wesoły

Dużo bardziej eleganckim rozwiązaniem był wówczas włoski EZ-Master. Pierwszy zaawansowany interfejs SO2R z obsługa USB który kosztował
wówczas fortunę (dzisiaj już nie produkowany)

Mniej więcej z tego samego okresu pochodzi amerykański DX-Doubler z Top-Ten Devices (nie produkowany)
Jeszcze gdzie nie gdzie można spotkać. Jest to taka wypasiona wersja interfejsu który zrobiłem sobie na RUDX. Wypasiona bo zasada jest
taka sama tyle tylko że korzysta z portu LPT do sterowania. Do tego mamy komutowane wyjście CW, PTT, i SSB, hebelki to sterowania
ręcznego itp. itd. Jeszcze dzisiaj można go z powodzeniem stosować np. z N1MM. Jest to jakby ukłon w stronę byłych użytkowników programów CT i TR.

Z kontrolerów dostępnych dzisiaj :

Jeśli ktoś się nie boi lutownicy to jak najbardziej polecam to :

https://www.google.fr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiL4YXW1Z7aAhVVFMAKHexUBoEQFggwMAA&url=http%3A%2F%2Fncjweb.com%2Ffeatures%2Fjulaug10feat.pdf&usg=AOvVaw31rOPJrP9aLVnS6Aq7YL70

Można sobie ten projekcik rozbudować i modyfikować w zależności od potrzeb. Kontroler wykorzystuje komendy OTRSP przesyłane via USB. Nie musimy już kombinować z portami LPT czy COM. Całość nie będzie kosztowała więcej jak 300PLN.

Innym ciekawym i trochę bardziej zaawansowanym projektem tego samego autora, (a raczej grupy autorów) jest YCCC SO2R Box (link podesłany
wcześniej przez Armanda QFE) Koszt kitu oscylował w granicach 200-250USD. Instrukcja składania jak do Elecrafta... Krok po kroku + troubleshooting.

Całość (złożenie i uruchomienie) zabrało mi około 2h. Przełączanie słuchawek bezszelestne - za pomocą specjalizowanego układu scalonego.
Pełna separacja galwaniczna pomiędzy radiami i PC, Wbudowany keyer a la K1EL, obsługa do czterech trx-ow (oczywiście nie na raz) Komendy OTRSP po USB ,rozbudowane zarządzanie słuchawkami (spatial/blend) i wiele innych.

Koledzy z YCCC nie prowadzą sklepu. Trzeba zgłosić zainteresowanie i cierpliwie czekać na swój kit, albo kupić używany (zakup w USA) Trzeba trochę popracować nad poskładaniem i skablowaniem całości z naszymi radiami. W niektórych egzemplarzach zdarzały się zimne luty na US odpowiadającym za audio, co objawiało się brakiem sygnału w słuchawkach - również to miałem. Ponowne polutowanie rozwiązało problem.

Testowane na EI1Y w WPX CW 2015 SOAB CW HP. Tak mniej więcej w 20-tej godzinie zapomniałem że je mam na stole. Funkcja spatial przy słuchaniu stereo działa świetnie. Załączałem ja sobie dla "odmulenia" Działa to tak że jeśli słuchamy stereo to część audio z prawego radia mamy w lewym uchu i vice versa.

Kontroler u2R Microhama, (czyli to czego używam teraz) pojawił się chyba w odpowiedzi na pudełko YCCC. Jest to mniej więcej to samo +
funkcjonalność oprogramowania. Kabelki musimy dorobić sami, ale urządzenie jest oczywiście plug and play. Przełączanie słuchawek realizowane jest na przekaźnikach. Jest również funkcja spatial, ale dużo gorsza niż w YCCC. Konfiguracja (może poza wykorzystaniem funkcjonalności DVK) bardzo intuicyjna i bez problemowa. Jak na razie nie mam problemów, nawet do zaawansowanego SO2R uważam że jest wystarczający.

u2R jest reklamowany jako entry level SO2R controller. I reczywiście w porównaniu z jego większym bratem MK2R+ jest to jak najbardziej entry level. Żadne z w/w wymienionych pudełek nie ma obsługi CAT. w MK2R+ mamy all in one w jednym pudełku, dlatego cena jest taka a nie inna. Od strony obsługowej w zawodach to już bardziej kwestia upodobań. Samego kontrolera (jeśli jest odpowiednio skonfigurowany) nie dotykamy. Obsługujemy program logujący. Jeśli ktoś ma odpowiedni budżet to zdecydowanie polecam - rozwiązuje to wiele zagadnień, z komutacją anten włącznie.

Przy wszelkiej maści przełącznikach i kombinacjach z różnymi antenami nadawanie-odbiór. Fundamentalną sprawą jest posiadanie sekwencera. Wszystkie w/w rozwiązania taki sekwencer posiadają, lub umożliwiają wykorzystanie sygnału PTT z komputera. Poleganie tylko i wyłącznie na sygnale PTT z radia prowadzi nieraz do całkiem sporych awarii - zwłaszcza przy użyciu QRO. Druga bardzo ważna rzecz to blokada uniemożliwiająca jednoczesne załączenie obydwu TRX na tę samą antenę i nadawanie w taki sposób na jednym lub obydwu radiach. Microham ma tę funkcję wbudowaną w software. Zwykle powiela się ją za pomocą blokady fizycznej (przekaźniki/albo el. dyskretne)

To wszystko to jest oczywiście czubek góry. Bez analizy naszych możliwości antenowych, ich przełączania, filtrowania, tego co i jak słyszymy, eliminacji zakłóceń, nie pomoże żaden microham...

To tyle o pudełkach ,)

Można oczywiście pracować z dwoma PC i klawiaturami. Ale tutaj nie mam doświadczeń.


_________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
SP9TTG
04.04.2018 07:00:00
poziom 3Grupa: Użytkownik

QTH: Częstochowa, JO90NT

Posty: 105 #2532468
Od: 2011-8-19
Maciek SQ6MS dziękuję za doskonałą lekturę tym bardziej cenną że spod palców praktyka. Kontynuujemy.
_________________
Piotr SP9TTG
  
sp7ivo
04.04.2018 09:22:59
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2532497
Od: 2009-11-12


Ilość edycji wpisu: 1
Maciek, super!. Przyłączam się do podziękowań za materiał. Widzę, że prezentujemy zupełnie odmienne podejście do tematu. Ja jestem jednak "starej daty". Zawsze oglądając na fotkach te pudełka martwiło mnie, że tam jest tak mało przełączników, hi. Nie wyobrażam sobie również pracy tylko z jedną klawiaturą. Ale to dobrze, będzie możliwość porównania obu systemów sprzętowych i techniki pracy. Nie mam w tej chwili tyle czasu, ale przygotuje opis rozwiązań zastosowanych u mnie to skonfrontujemy. Teraz powiem tylko, że u mnie liczba przekaźników powoli zbliża się do ... 400, hi.
Może jeszcze ktoś włączy się do dyskusji i opisze swoje doświadczenia?
Boguś sp7ivo
P.S. A jak tam "wasz contestman". Założył wątek, nie zabiera głosu, nie zadaje pytań?
  
sq6ms
04.04.2018 11:41:54
poziom 3Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 178 #2532526
Od: 2010-10-15


Ilość edycji wpisu: 4
  sp7ivo pisze:

  Maciek, super!. Przyłączam się do podziękowań za materiał. Widzę, że prezentujemy zupełnie odmienne podejście do tematu. Ja jestem jednak "starej daty". Zawsze oglądając na fotkach te pudełka martwiło mnie, że tam jest tak mało przełączników, hi. Nie wyobrażam sobie również pracy tylko z jedną klawiaturą. Ale to dobrze, będzie możliwość porównania obu systemów sprzętowych i techniki pracy. Nie mam w tej chwili tyle czasu, ale przygotuje opis rozwiązań zastosowanych u mnie to skonfrontujemy. Teraz powiem tylko, że u mnie liczba przekaźników powoli zbliża się do ... 400, hi.
  Może jeszcze ktoś włączy się do dyskusji i opisze swoje doświadczenia?
  Boguś sp7ivo
  P.S. A jak tam "wasz contestman". Założył wątek, nie zabiera głosu, nie zadaje pytań?


Ja rowniez nie zaliczam sie juz do mlodziezy (w sensie ogolnym) i rowniez mialem pewne objekcje
jesli chodzi o role komputera w tym wszystkim. Prawda jest jednak taka ze jak pracujemy w zawodach i wysiadzie
nam komputer to jest juz po zawodach, a wiec dlaczego mam budowac dodatkowe przelaczniki kiedy pod nosem mam
104 klawisze z ktorych do logowania wykorzystuje nie cala polowe.

Co do dwoch klawiatur to chyba musze sprobowac. Mniej wiecej domyslam sie jaki masz zysk z ich zastosowania.
N1MM od ktorejs tam wersji umozliwia przypisanie osobnych klawiatur do osobnych okienek QSO Entry.

Automatyka jest bardzo wazna. Przede wszystkim przy przelaczaniu anten. Przy rozbudowanym systemie, poleganie na wlasnej pamieci to jest jak granat bez zawleczki. Nie upieram sie przy fabrycznych pudelkach, nie sa one idealne. Mozna to z powodzeniem zrobic na piechote tak jak ty czy Krzysztof GIQ i taki system bedzie dzialac z powodzeniem. Wiele rozwiazan jest nie dostepnych na rynku. U mnie zadecydowala czysta kalkulacja ekonomiczna. Gdybym chcial budowac swoj wlasny komutator z takimi funkcjami jak w u2R, to podejrzewam ze skonczylo by sie na kwocie circa 250 Euro, i to jeszcze by nie bylo do konca to. Nie mam we Francji dostepu do demobilu, nie ma tutaj sklepow z czesciami itp. no i realia ekonomiczne sa zupelnie inne.

Na razie nie mam czego przelaczac ale przymierzam sie do tego :

https://remoteqth.com/6x2-antenna-switch-control.php

Polecam wam cala strone. Wszystko jest oparte na ogolnie dostepnych komponentach. Sa udostepnione
kody zrodlowe. Mozna kupic, albo zlozyc samemu. Do wyboru do koloru.


Troche historii :

http://sp3key.com/uri/uri.htm

W sumie nic nowego. Ale to bylo prawie 20 lat temu. Nie bylo arduino, nie bylo USB. Byl CT pod dos-em, byla automatyka na przekaznikach i tez dalo sie pracowac ,)


_________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
sp3mep
04.04.2018 12:10:22
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 2233 #2532538
Od: 2009-2-21
  sp7ivo pisze:


  Może jeszcze ktoś włączy się do dyskusji i opisze swoje doświadczenia?
  Boguś sp7ivo


ja się nie włączam ale "śledzę"temat,
na dziś to wydaje mi się że bym nie "ogarnął"aniołek
ale..
raczej nie mówię"nigdy"
  
sq6ms
03.05.2018 09:56:52
poziom 3Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 178 #2540824
Od: 2010-10-15
Kontynuacja watku po przeniesieniu z tematu "SP DX Contest edycja 2018"

  sp7ivo pisze:

  Dzięki Maciek za szczegółowy opis. Ja mam to u siebie zorganizowane w sposób "analogowy". Poniżej fotki części automatyki odpowiedzialnej za zarządzanie słuchawkami. Wybierać można albo przełącznikiem obrotowym z kontrolera, albo z klawiaturki. Dodatkowo mam jeszcze przed oczami, pod monitorami, "panel", który dodatkowo pokazuje mi aktualne przydzielenie słuchawek, wybrane pasma i załączenie ptt transceiver'ów (duży czerwony LED). Te małe czerwone ledy nad opisem ptt to sygnalizacja, który trx ostatnio nadawał. Bardzo przydatne, szczególnie nad ranem, gdy się chwilowo straci kontakt z rzeczywistością, hi.
  Boguś sp7ivo


  Obrazek

  Obrazek


Fajnie to wyglada (zwlaszcza klawiaturka) Rozumiem ze aby przelaczac sluchawki z klawiatury musisz wybrac hebelkiem
tryb KB ? Wydaje mi sie ze sygnalizacja aktualnego polozenia przelacznika sluchawek nie jest az tak
istotna jak sygnalizacja TX Focus. Zawsze slyszymy ktore radio mamy w ktorym uchu, natomiast nie raz
zdarzylo mi sie nadawac nie na tym TRX co trzeba.

Dla chcacych sprobowac swoich sil polecam nastepujaca kolejnosc :

1. S&P na dwoch radiach w trybie STEREO
2. CQ z "wyrzucaniem" sluchawek na drugie radio podczas CQ i sluchanie.
3. Jak p. 2 ale juz z dorabianiem QSO
4. Praca STEREO czyli lewe radio na lewe ucho i prawe radio na prawe ucho
i CQ z dorabianiem.
5. Dual CQ na dwoch pasmach

Zeby zaczac nie musimy miec nawet dwoch nadajnikow. Jako drugie radio wystarczy odbiornik z obsluga CAT.
W N1MM+ jest ciekawa funkcja umozliwiajaca przepisanie QRG radia (lub VFO) lewego na prawe i vice versa (ALT+F5)
W przerwach pomiedzy CQ szukamy nowych stacji na drugim odbiorniku. Jak cos znajdziemy to wowczas ALT+F5
przelacza na QRG tej znalezionej stacji, robimy QSO i wracamy z powrotem na QRG CQ naciskajac ALT+F5.
Jesli mamy radio z drugim odbiornikiem (FT1000/MP/2000 itp.) to postepujemy tak samo jak wyzej tyle tylko
ze krecimy "mala" galka od drugiego VFO.

Zanim nie zaopatrzylem sie w drugi TRX, pracowalem w ten sposob wykorzystujac jako drugi odbiornik SDR z oprogramowaniem HDSDR._________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
sp7ivo
03.05.2018 10:53:34
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2540837
Od: 2009-11-12
  sq6ms pisze:

  Rozumiem ze aby przelaczac sluchawki z klawiatury musisz wybrac hebelkiem
  tryb KB ?


Zgadza się, tak właśnie należy postąpić.
Jak już jesteśmy przy tym temacie, to opis pozostałych pozycji przełączników, może ktoś skorzysta.
Położenie K1 i K2 głównego przełącznika słuchawek nie są wykorzystywane w zawodach. Powodują podłączenie słuchawek do wyjścia audio jednego lub drugiego komputera. Przydatne gdy chcemy np. odsłuchać nagrania lub gdy komputer wykorzystywany jest poza zawodami.
Przełącznik źródła sygnału na prawą słuchawkę umożliwia wybór pomiędzy:
RL2 - drugi odbiornik radia lewego,
RP1 - główny odbiornik radio prawego,
RP2 - drugi odbiornik radia prawego,
A1-A3 - dodatkowe wejścia do wykorzystania, np. osobny odbiornik, SDR itp.
Przełącznik REV (reverse) umożliwia zamianę hierarchii trx-ów. Lewy trx jest radiem głównym i jest zawsze przypisany do lewej słuchawki, natomiast urządzenie podłączone do prawej słuchawki może być wybrane przełącznikiem źródła sygnału. W razie np. awarii lewego trx-a, przełącznikiem REV prawy trx ustanawiany jest jako główny i na stałe przydzielany do prawej słuchawki, natomiast przełącznik źródła sygnału przerzucany jest na lewą słuchawkę.
Gł. i Sł2 włącza głośniki stereo i drugą parę słuchawek.

Jeszcze opis pozostałych funkcji klawiaturki:

Obrazek

Bogusław sp7ivo
  
Electra19.01.2019 13:12:18
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » KONFIGURACJA STACJI DO PRACY W ZAWODACH KRÓTKOFALARSKICH.

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta