NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » ANTENNA SWITCH CONTROLLER PROJECT

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 3>>>    strony: 1[2]3

ANTENNA SWITCH CONTROLLER PROJECT

czyli dobre pomysły poszukiwane
  
sp7ivo
27.07.2017 22:15:23
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2447515
Od: 2009-11-12
sp1gj (imię?). Dzięki za podpowiedź. Nie miałem do czynienia ze sterownikami PLC. Jeżeli możesz przybliżyć temat, np. jakieś sugestie co to modelu, koncepcja podłączenia do w/w przełącznika, wykorzystania dostępnych wejść, wyjść, szacunek rzędu wielkości środków płatniczych, itp.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
  
Electra21.01.2019 22:44:10
poziom 5

oczka
  
sp6ryd
28.07.2017 00:04:58
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 2177 #2447548
Od: 2012-1-22
można się wzorować na MOAS II
http://k1xm.org/Antenna_Switch/MOAS_II/index.html

Strony 1-3 wykaz przydatnych funkcji:
http://k1xm.org/Antenna_Switch/MOAS_II/MOAS_II_Manual_V1.0.6.pdf
  
Usunity_09_11_2018
28.07.2017 08:44:04
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2447576
Od: 2010-6-8UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
  sp7ivo pisze:

  Sławek sp6zc. Właśnie o coś takiego chodzi, ale bardziej rozbudowane, dla trzech urządzeń. Jak rozumiem, konfigurację masz zapisaną w eepromie i chyba nie istniej możliwość szybkiego przeprogramowania, np. w razie jakieś awarii którejś z anten? Jestem w błędzie? Jeżeli rozwiązanie nie jest objęte tajemnicą lub Twoim patenetem (hi) i posiadasz jakąś dokumentację to zamieść lub podeślij mi na mój adres mailowy, chętnie zapoznam się.
  Bogusław sp7ivo

Nie przewidywałem konieczności szybkiej rekonfiguracji więc jej nie ma. EEPROM realizuje sterowanie sześcioma przekaźnikami z czego trzy z nich załączają poszczególne verticale a pozostałe trzy załączają linię fazującą dla nich. Przy trzech verticalach w układzie trójkąta możliwym jest obstawienie 12 kierunków w konfiguracji 2 lub 3 pracujących promienników. Fazowanie zespołem verticali wg tego opisu. Przyciski wyboru kierunku zatrzaskiwane są na przerzutnikach 74174 co ma swoje zalety. 13-ty adres EEPROM wykorzystałem do przerzucenia strony pamięci dla "programu" (ależ ambitnie nazwane!) obsługi pasma 10Mc. Tam fazowanie bez zmiany linii fazującej nie daje oczekiwanych korzyści. Pracuje więc tylko po jednym verticalu (na razie), a wybór który z tych trzech zależny jest od kierunku. Praca na 10Mc na verticalach siódemkowych możliwa jest dzięki dopasowaniu załączanym z dekodera BAND DATA.
Moje wykonanie nie obejmuje również ręcznego, wymuszonego wyboru/wyłączenia konkretnej anteny. Nad całością czuwa BAND DATA zdekodowane na 74145. Ten dekoder również odpowiedzialny jest za wybór konkretnej anteny. Przy trzech antenach i jednym stanowisku nie było potrzeby rozbudowywać układu.
Boguś, w wolnej chwili coś narysuję i podeślę Ci na e-mail bo na dzień dzisiejszy nie mam całościowego schematu a jedynie fragmenty i świstki ze szkicami. Dzięki temu sam stanę się posiadaczem jakiejkolwiek dokumentacji pan zielony
_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
Usunity_09_11_2018
28.07.2017 09:29:51
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2447586
Od: 2010-6-8UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
  sp6zc pisze:

  ...
  Moje wykonanie nie obejmuje również ręcznego, wymuszonego wyboru/wyłączenia konkretnej anteny.
  ...

Skłamałem. Sterowanie verticalami, ale tylko verticalami obejmuje również włączenie/wyłączenie manualne poszczególnych promienników. Widoczne na fotce trzy centralne przyciski "OK" to umożliwiają.
Możliwe jest w szczególnym przypadku użycie jednego z trzech verticali, np dla inspekcji jego stanu technicznego/sprawności.
_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
sp7ivo
29.07.2017 21:05:55
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2447978
Od: 2009-11-12


Ilość edycji wpisu: 3
Dziękuję Jacek za profesjonalne zaangażowanie w projekt. To co napisałeś ma sens i jest to jakaś propozycja. Ja też nie próżnowałem i po przemyśleniach (i symulacjach w myśli, hi) doszedłem do wniosku, że zaproponowana przeze mnie koncepcja "konfiguracji początkowej" nie jest najszczęśliwsza. Dobrze sprawdziłaby się przy monobanderach, przy multibanderach nie da się w pełni zautomatyzować i nie daje pełnej i intuicyjnej kontroli nad przydziałem anten. Prosty przykład, o czym z resztą częściowo pisałeś, przełączenie trx-1 na pasmo, gdzie dany tribander jest zdefiniowany jako priorytetowy i który aktualnie jest w użyciu przez drugi trx stwarza problem. Można go obsłużyć na dwa sposoby, system zgłasza alarm i oczekuje "ręcznej" decyzji lub przydziela inną antenę według jakiegoś algorytmu. Oba sposoby maja wady, pierwszy nie jest w pełni automatyczny i angażuje uwagę operatora spodziewającego się działania z automatu, w drugim tak naprawdę nie wiadomo bez dodatkowej kontroli wzrokowej, którą antena dostał trx-1. Jeżeli więc i tak należy wykonać dodatkowe czynności, myślę, że należy zrezygnować z koncepcji "konfiguracji początkowej" kosztem nieco większego obciążenia operatora w zamian za uproszczenie układu i pełną kontrolę nad przydziałem anten.
"Nowa" procedura wyglądałaby następująco. Po zmianie pasma system wizualnie np. przy pomocy LED-ów nad przyciskami podpowiada (proponuje) anteny dostępne w danym paśmie (zdefiniowane w "band allowed" u Ciebie, w moim schemacie blokowym w "antena true"), a operator przyciskiem wskazuje, która spośród nich ma zostać podpięta, mając dodatkowo podgląd na zajęte anteny. Oczywiście, blokada ptt dopóki antena nie zostanie przydzielona i brak możliwości zadysponowania anteną dostępną w tym paśmie, ale zajętą przez inne urządzenie.
Takie rozwiązanie wydaje mi się rozsądniejsze, naciśnięcie przycisku to moment, a zawsze po zmianie pasma operator wie, którą antenę ma podłączoną. Nie może popełnić błędu, gdyż ma wybór tylko spośród anten działających w danym paśmie i niezajętych w danym momencie. O uproszczeniu układu nie wspomnę. Tak naprawdę to mam już gotowy schemat ideowy, zamieszczę go w niedzielę wieczorem w celu przedyskutowania (dziś jestem poza domem). Może ktoś jeszcze coś podpowie.
Jacek, jeszcze raz dzięki, jeżeli masz jeszcze jakieś propozycje lub uwagi do tego co napisałem to bardzo proszę.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
  
sp7ivo
30.07.2017 20:09:49
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2448210
Od: 2009-11-12
Zgodnie z obietnicą zamieszczam schemat ideowy sterownika opracowany przeze mnie Algorytm działania został zasygnalizowany w poście powyżej, a więc po zmianie pasma w którymś z trx-ów system podświetla diody (np. zielone) nad przyciskami wskazując dostępne anteny w tym paśmie i oczekuje na wybranie jednej z nich przyciskiem. Operacja zostaje potwierdzona zapaleniem się diody (np. czerwonej) odpowiadającej tej antenie. Daje to pełne bezpieczeństwo, brak możliwości błędnego podłączenia anteny. System blokuje PTT do momentu wybrania poprawnej anteny jak również uniemożliwia zmianę podczas nadawania. Kwestia anteny obecnie podłączonej i również dostępnej po zmianie pasma może być rozwiązana na dwa sposoby, system zawsze zeruje (odłącza) podpiętą antenę lub pozostawia ją podłączoną sygnalizując to odpowiednią diodą (czerwoną). W przedstawionym schemacie zaimplementowany jest sposób pierwszy jako bardziej jednoznaczny.
Schemat przedstawia jeden kanał (sterowanie dla jednego trx-a i dla większej przejrzystości jest trochę uproszczony, zawiera tory sygnałowe dla dwóch skrajnych anten i dwóch skrajnych pasm, pozostałe są identyczne. http://bselektronik.pl/pub/ant_controller/asc.jpg
Poszczególne bloki (patrząc od lewej strony) to:
- w pełni konfigurowalna za pomocą mikroswitchy matryca diodowa pozwalająca ustawić dowolną dostępność anten na poszczególnych pasmach. Każdy trx (każdy kanał spośród trzech) ma swoją matrycę konfiguracyjną (odrębne ustawienia) co upraszcza układ i daje możliwość szerszej konfiguracji, np. z jakiejś przyczyny antena dostępna w danym paśmie ma nie być używana na którymś trx-e. Układ zapewnia pełną i szybką rekonfigurację poprzez zmianę ustawień mikroswitchy dostępnych na płycie czołowej. Nieocenione np. w przypadku awarii anteny. Diody LED (zielone) sygnalizują dostępność anten.
- Układ obsługi klawiatury zrealizowany na przerzutnikach RS (likwidacja drgań styków) i przerzutnikach D jako pamięć załączenia anteny. Dodatkowo realizuje funkcję uniemożliwiającą załączenie anteny dla więcej niż jednego tex-a (literki A-H) oraz blokady możliwości zmian anten podczas nadawania (PTT).
- Standardowy , tranzystorowy układ sterowania przekaźnikami wykonawczymi. LED-y (czerwone) sygnalizują załączoną antenę.
- Logika blokująca PTT (PTT True) przy braku załączonej anteny – prosty sumator na diodach.
- Układ resetu anten przy zmianie pasma zrealizowany na bramce NAND 4068.
Ostatni blok po prawej stronie to wspólna dla trzech kanałów logika umożliwiająca podłączenie anteny tylko do jednego trx-a.
Jeżeli byłyby jakieś pytania lub zainteresowanie to mogę omówić szczegółowo sposób działania.
Może ktoś jeszcze coś podpowie, skoryguje lub zasygnalizuje ewentualny błąd.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
  
Usunity_09_11_2018
31.07.2017 07:19:01
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2448277
Od: 2010-6-8UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Co zdecydowało, że za matrycą są przekaźniki? Zauważyłem u siebie, jak szarpie to napięciami, pomimo diod gaszących przepięcia. Tam gdzie nie ma wyraźnej potrzeby, unikaj obciążeń indukcyjnych.
_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
SP1NY
31.07.2017 08:42:10
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Dąbki

Posty: 1340 #2448298
Od: 2010-8-5
Boguś,
Nie wiem ale może się przyda
http://no3m.net/projects/receive-antenna-switching/antenna-switch-desktop-controller/
_________________
73, Mirek
  
sp7ivo
31.07.2017 09:02:05
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2448306
Od: 2009-11-12
Dzięki Sławek za zainteresowanie i przeanalizowanie schematu. Zastosowanie przekaźników "wymusił" układ obsługi klawiatury (przycisków), sprawdzony i stosowany przeze mnie w innych "pudełkach" sterowania stacją. Układ eliminacji drgań styku na RS-ach wymaga przejścia z monostabilnego styku klawisza na styk przeciwstawny. Zastosowanie tego gasika uniemożliwia nawet przypadkowe załączenie więcej niż jednego klawisza, np. przy równoczesnym naciśnięciu kilku. Teoretycznie można by cały układ uprościć i zrezygnować z przerzutników RS oraz przekaźników i "wejść" z sygnałem z matrycy bezpośrednio na przerzutniki D. Widziałem w intermecie takie rozwiązania układu obsługi klawiatury, nie jestem jednak przekonany do pewności ich działania. W takim przypadku zamiast jednego, stabilnego zbocza zegarowego, zapisującego informację w przerzutnikach na wejście zegarowe trafia seria impulsów pochodząca z drgającego styku i tak naprawdę nie wiadomo co się zapisze w sytuacjach nietypowych, np. przy równoczesnym naciśnięciu dwóch lub kilku klawiszy.
Z wpływem oddziaływania przekaźników na napięcie zasilania jakoś sobie radzę, w tej chwili w całym systemie zarządzania stacją ich liczba powoli zbliża się do ... dwustu, hi.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
  
sp7ivo
31.07.2017 17:01:20
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2448412
Od: 2009-11-12
Mirek, dziękuję za link. Nie znałem tej strony.
Bogusław sp7ivo
  
sp7ivo
27.10.2017 17:01:04
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2481254
Od: 2009-11-12
Minęło prawie trzy miesiące, projekt zaczyna przybierać realne kształty. Z różnych względów tempo prac jest jakie jest, ale najbardziej niewygodne elementy są już wykonane - 3 matryce diodowe, klawiatura sterująca z optyczną sygnalizacją, obudowa do zamontowania w półce. Została jeszcze do zrobienia płyta logiki, ale to już "czysta" elektronika, czyli sama przyjemność wesoły. Mam nadzieję zdążyć do telegraficznego cq ww, były to niezły "chrzest bojowy."
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo

Obrazek
Obrazek
  
Electra21.01.2019 22:44:10
poziom 5

oczka
  
Usunity_09_11_2018
27.10.2017 21:35:50
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2481321
Od: 2010-6-8UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Boguś, szacun!
Czy Ty jesteś już na emeryturze pan zielony ?
Skąd masz tyle czasu na te zabawy...?
_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
sq6ade
27.10.2017 21:44:40
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12394 #2481323
Od: 2008-3-21
Skansen z czasów komputera Odra . wesoły Albo jeszcze dalej w czasie wesoły Stara miłość nie rdzewieje.
_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
sp7ivo
27.10.2017 23:27:13
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2481350
Od: 2009-11-12


Ilość edycji wpisu: 1
Sławek, do emerytury jeszcze trochę brakuje. Nie wiem tylko czy się z tego powodu cieszyć czy martwić (hi)? Z drugiej strony, nie ma co odkładać do emerytury czerpania radości z hobby. Niektórzy nie zdążyli ...
Co do projektu, sporo jeszcze zostało do zrobienia, elektronika, montaż i uruchomienie, wykończenie. Chciałbym zdążyć przed cqww. Pamiętam, w zeszłym roku w czterdziestej godzinie zawodów, przy ręcznym przełączaniu anten bez automatyki, po trzy razy sprawdzałem czy nie ma pomyłki, a i tak z duszą na ramieniu włączałem nadawanie, żeby czegoś nie uszkodzić. Gdy ukończę konstrukcję, nie omieszkam pochwalić się.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
  
Usunity_09_11_2018
23.01.2018 21:11:19
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2510491
Od: 2010-6-8UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
No rzesz, wreszcie pochwal się wesoły
Tyle czasu już minęło...
_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
SQ7SAU
23.01.2018 21:58:29
poziom 3Grupa: Użytkownik

QTH: Zduńska Wola

Posty: 172 #2510515
Od: 2014-7-2


Ilość edycji wpisu: 1
w akcji ...

https://www.youtube.com/watch?v=Be7MKU7qliY wesoły
_________________
73! Tomek SQ7SAU / SWL SP7 15 075
jedna zasada - piłeś nie mów, nie pisz...
  
sp7ivo
23.01.2018 22:43:19
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2510534
Od: 2009-11-12


Ilość edycji wpisu: 1
  sp6zc pisze:

  No rzesz, wreszcie pochwal się wesoły
  Tyle czasu już minęło...


Cześć Sławek. Miałem tego filmu nie pokazywać, ze względu na nie do końca zadawalający efekt wizualny, pokazowy i jakościowy, ale jeżeli się tak dopytujesz ..., hi.

https://www.youtube.com/watch?v=3YbWFO4nR8g

Bogusław sp7ivo
  
Usunity_09_11_2018
24.01.2018 07:37:48
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2510603
Od: 2010-6-8UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
  sp7ivo pisze:

   sp6zc pisze:

   No rzesz, wreszcie pochwal się wesoły
   Tyle czasu już minęło...


  Cześć Sławek. Miałem tego filmu nie pokazywać, ze względu na nie do końca zadawalający efekt wizualny, pokazowy i jakościowy, ale jeżeli się tak dopytujesz ..., hi.

  https://www.youtube.com/watch?v=3YbWFO4nR8g

  Bogusław sp7ivo

No Boguś! Nabawiłem się kompleksów zawstydzony
Wykonałeś gigantyczną pracę, nie tylko koncepcyjnie.
Gratuluję bazy contestowej!
_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
sp7ivo
24.01.2018 09:52:46
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1359 #2510643
Od: 2009-11-12


Ilość edycji wpisu: 3
Dziękuję Sławek.
Kilka słów na zakończenie tematu. Miło jest doprowadzić coś do szczęśliwego końca. Udało zrealizować się wszystkie założenia. Nie obyło się beż błędów. Prezentowany wcześniej schemat zawiera trzy. Dwa są trywialne i łatwe do usunięcia, polegające na odwróceniu logiki sygnału zegarowego i zerującego, niestety trzeci okazał się błędem koncepcyjnym i dla jego zniwelowania należało dołożyć trochę "elektroniki".
Najważniejszą cechą systemu przełączania jest jego pełny zakres konfiguracji i praktycznie stuprocentowa odporność na możliwość popełnienia błędu, którego prawdopodobieństwo popełnienia wzrasta z każdą godziną przepracowaną w zawodach. Nie pozwoli na nadawanie beż anteny lub z nieodpowiednią anteną, jak również na przełączenie anteny w czasie nadawania.
Być może wybór technologii wykonania nie był najszczęśliwszy i zastosowanie mikroprocesora uprościłoby konstrukcję, niemniej po zakończeniu nie jest już istotne "co siedzi w środku". Ważne żeby spełniał swoją rolę.
Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w dyskusję w tym wątku.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
P.S. Kilka dni temu przypadkowo znalazłem "pudełka" koncepcyjnie zbliżone. http://www.hamplus.com/. Najciekawsza jest zakładka PRICES, hi.

  
sp3mep
24.01.2018 11:39:15
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 2236 #2510678
Od: 2009-2-21
piękna "robota",super,
Boguś czy to są Twoje anteny ?
  
Electra21.01.2019 22:44:10
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 3>>>    strony: 1[2]3

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » ANTENNA SWITCH CONTROLLER PROJECT

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta