NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » MIKROFALE » DO CZEGO PRZYDAJĄ SIĘ MIKROFALE POZA LANSEM I PRZESYŁEM DANYCH ?

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 3>>>    strony: 1[2]3

Do czego przydają się mikrofale poza lansem i przesyłem danych ?

  
HF1D
23.10.2016 13:29:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2316 #2349005
Od: 2015-1-28
Czytając różne wypowiedzi trafiłem na dosyć ciekawe zdanie

  sp3suz pisze:


  Pomijam takie "kwiatki " jak pasmo 433 MHz. Bo to jest porażka ...


Władek,

zaciekawiło mnie to i postanowiłem zapytać dlaczego tak uważasz?
Czy z powodu że jak poniżej piszesz pasmo zasyfione czy też w ogóle zakres 430 MHz uważasz za jakiś szczególnieniewydarzony?
To nie jest żaden atak na Twoje poglądy, tylko chęć poznania zdania innej osoby.

Ostatnio z powodu o którym pisano na forum dosyc szeroko czyli powstania tzw. SP UKF Klubu, odbyłem mnóstwo rozmów z ludźmi naprawdę głęboko siedzącymi w UKF.
Od 50 Mhz do prawie Teraherców.
W pewnym momencie stwierdziłem, że ostatnimi czasy prawie wszystkie spotkania typu Zieleniec, Gajów, Bydgoszcz, Trzy Studnie itp w 95% poświęcone są mikrofalom.
Zupełnie tak jakby niższe zakresy nie istniały, a prawdziwy UKF zaczynał się od 23 centymetrów.

Spodziewałem się, że zostanę zrównany z trawą za takie wnioski, a okazało się, że zaskakująco dużo osób myśli podobnie i czują potrzebę powrotu do źródeł czyli do tego najbardziej klasycznego UKF w pasmach 2 metry i 70 centymetrów.
Sam zresztą bardzo chętnie pracuję na 70 cm kiedy tylko trafi się okazja. Nie przeszkadza mi to myśleć o uruchomieniu się na 23 cm lub powrocie na 10 GHz (bliższe realizacji).

Dlatego zaskoczyło mnie stwierdzenie, że 70 cm to porażka.


A teraz do autora wątku (odpowiedzi nie oczekuję)

Niby inteligentny człowiek, a "bajo" i "szerokości" mu z butów wyłażą. bardzo szczęśliwy
Postawię pytanie odwrotne. A dlaczego Ty nie spróbujesz zabawy z mikrofalami w najbardziej klasycznej postaci?

Każde z pasm ma swoją specyfikę, każde niesie inne problemy techniczno - propagacyjne i przez to każde jest wyjątkowe.
Nie dalej jak wczoraj szukając rozwiązań antenowych na 10 GHz przeczytałem fajne stwierdzenie jednego z amerykańskich krótkofalowców.

"Na 10 GHz każde QSO to wydarzenie"

Można dyskutować. Amerykanie mają większe przestrzenie i w związku z tym trudno jet im regularnie nawiązywać łączności tak jak na 50 czy 144 MHz.

W Europie ten problem jest mniejszy.
Sezon rain scatter daje okazję do fajnej zabawy, coraz popularniejsze aircraft scatter także powoduje, że qso na 3 cm to już nie jest takie nie wiadomo co.
Nawiasem mówiąc obserwowałem ON4KST w trakcie ostatnich zawodów IARU UHF. Bardzo dużo łączności przeprowadzano właśnie via AS.
Na 10 GHz wystarczy 30 W i antena 1,5 - 4 metrów do pracy EME. Niby niewiele i nieprzesadnie drogo.
Pojawia się za to inny problem: Ze wzrostem częstotliwości rośnie degradacja sygnału na trasie, pojawia się efekt Dopplera sięgający ponad 20 kHz i zmieniająca się częstotliwość sygnału od 300 do 500 Hz w ciągu minuty. Za to mniejsze są szumy od Słońca. Poza tym dosyć istotnym jest trafienie anteną w Księżyć. Na niskich UKF-ach wiązka sygnału to kilka-kilkanaście stopni, więc problem nie istnieje w ogóle.
Na 10 GHz 4 metrowa antena daje wiązkę w granicach chyba 0,25 stopnia, a szerokość kątowa tarczy Księżyca to 0,5 stopnia. Dlatego stosowanie zbyt dużych anten mija się z celem.

Coraz częstsze są próby przez odbicie od ISS. Odległość zaledwie 400 km w pionie, więc problemy sprzętowe mniejsze, ale za to poruszanie się obiektu bardzo szybkie.

Nie jestem konstruktorem, nie jestem elektronikiem. Potrafię połaczyć gotowe klocki, potrafię znaleźć dobrą antenę i ją podłaczyć. Potrafię rozwiązac problemy z ukierunkowaniem.
Jestem operatorem i nawet słuchanie odległego o kilkadziesiąt kilometrów beacona na 10 GHz sprawia mi radochę. Tak samo jak słuchanie QRSS na 10 MHz czy VLF.

Robiłem łączności umówione np z DC6UW (przez 3 dni), ale potrafiłem w zawodach bez żadnego umawiania się zrobić w ciągu 15 minut na 10 GHz SP6, Ok, OM, DL i OE.

Ile z tego Krzysiu zrobiłeś na CB czy na FM? wesoły

Nie mam zamiaru specjalnie krytykować Cię. Po prostu smucą mnie ludzie, którzy nie potrafią znaleźć radości w tym czym się zajmują i maskując swoje lenistwo, frustracje pytają innych "dlaczego się z czegoś cieszycie, przecież to lansiarstwo?"

Otóż nie lans. Nie znajdziesz mnie w żadnym rankingu, zestawieniu. Moje osiągnięcia są moimi osiągnięciami.
Moja frajda jest moją radością z wyjazdu w teren postawienia statywu z urządzeniem mikrofalowym, nawet jeżeli nie zrobię w danym dniu żadnego QSO.
To jest taka sama radość jak wyjazd z wędkami na ryby i powrót bez nawet jednego małego okonka.
Czy wędkarzowi też powiesz, że się lansuje?

Dlaczego ludzie to robią? Dlatego, że chcą, dlatego że mogą, dlatego że to nikomu nie szkodzi.
Czy to jest dla Ciebie za słaba motywacja? Dla Ciebie może tak, ale dla wielu wystarczająca.

A te starożytne transceivery w rodzaju powszechnie używanych na mikrofalach IC-202, IC-402 i FT-817 lub FT-290 wyraźnie dowodzą, że obecna technika może i poszła naprzód, ale kiedyś na jakimś etapie stworzono urządzenia bliskie doskonałości.
_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
Electra21.02.2019 08:57:31
poziom 5

oczka
  
sp3suz
23.10.2016 14:49:15
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: JO72SV

Posty: 2670 #2349034
Od: 2011-3-19
@ HF1D Absolutnie się z Tobą zgadzam! Chodziło mi tylko o pasmo 433 MHz i różne tam piloty, zamki, alarmy i inne gówna. Według mnie swego czasu jakiś radioamator Im to zaprojektował, powiedział ..."tylko zmieńcie zakres"... ale "oni" w większości fabryk to po prostu olali i mamy cyrk z tym całym badziewiem. Odkryłem według moich ustaleń jedną rzecz - te okrzyczane biura projektów w firmach zarówno naszych jaki zagranicznych co poniektórych to tak naprawdę kupa śmierdzących leni i lizydupów. Wyobraź sobie ze końcówkę mocy od Radmora 3011 znalazłem opisana przez POLSKIEGO KRÓTKOFALOWCA w jednym z Radioamatorów z lat 50/60 -tych! JUŻ WTEDY w SP 2 był taki gość który to zrobił. A jednostki wybitne które coś potrafią i chcą zrobić NIE MAJĄ GDZIE bo firmy nie interesują się ich pracą i uważają taką działalność za wręcz szkodliwą ..." bo jak sie dowie konkurencja to"... No i wychodzą buble typu maluch który potem modernizowany przez różne złote rączki pokutuje jak wrzód na dupie przez cztery dekady, lub cholerne bloki w systemie W-70. Teraz "się zacznie" bo okazało się ze jakiś architekt który był jednocześnie KIER-BUDem na tych blokach odkrył że te co On postawił w latach kiedy robił jeszcze uprawnienia za pięć lat będą do wysadzenia bo sie gwarancja kończy a były obliczone na tylko 50 lat! Potem może sie okazać że pęknie jakiś pręt i cała ta konstrukcja wraz z ludźmi hipotetycznie może polecieć w cholerę. Poza tym naprawdę DUŻO rzeczy zaprojektowali krótkofalowcy. Weź na przykład Pawła WA6PY . Gość w Polsce był prawie wdeptany w glebę bo potrafił więcej od innych, aż wyjechał do USA i tu nastąpiło odkrycie bo ONI dopiero od Niego sie dowiedzieli jak podłączyć MOS-FETa w inny lepszy sposób. I tak można w nieskończoność. Ja sie nie biorę za mikrofale bo ja własnie lubię niskie pasma, lubie sobie pogadusiać na 3,5 lub 7 Mcs i inne cuda wianki. ja miałem cztery lata "długiego wekendu" w szukaniu roboty. dobrze że zona pracowała w tym czasie bo bym już chyba był bezdomny. Teraz powoli wychodzę na prostą ale poza radio DRAKE TR 4 CW nie wyjdę bo ciężko finansowo i trzeba straty odrobić przynajmniej na razie. Ale... zbudowałem deltę 3 x 56 metrów i tak jak ONA słyszy to... Mnie też słychać ale specjalnie sie nie pakuje na pasma bo aby dłużej pożyć i cieszyć sie falarstwem i kiedyś wnukami muszę jutro położyć sie w szpitalu. Taaaak - wypadło i na mnie, mam nadzieje ze to tylko "kosmetyka" i wyjdę cało. Ale zawsze jest ten jeden procent. Mikrofale są bardzo fajne ale zostawię sobie na emeryturę. Żeby nie złodzieje z polskiego rządu którzy nie uznali mi warunków szczególnych to szedłbym za dwa lata, a tak za osiem. C'est la vie - jak mówią Francuzi. coolbardzo szczęśliwy
_________________
Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
  
sq6ade
23.10.2016 15:08:39
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12513 #2349042
Od: 2008-3-21

Jurek też nie zrozumiał mojego 1 postu i zamiast wypowiedzieć się rzeczowo pokazał tą słomę
z gumofilców jadąc personalnie. Jeśli będę chciał to się zajmę dowolną dziedziną zabawy w to hobby.
Nie podchodzę do tego jak jakiś koleś któremu skacze gula bo ktoś inny coś tam działa i powiedzmy ma jakieś
"osiągnięcia" i w wyniku tego należy też się zająć tym samym aby dorównać czy przewyższyć czy to nas interesuje czy nie.

Pytam o zastosowania praktyczne takie właśnie jak stałe zestawienie linków - tak jak to robią "profesjonalni".
Nie o niedzielny wypad na górkę z miską i kupionym u Niemców transwerterem..
_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
HF1D
23.10.2016 15:24:04
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2316 #2349048
Od: 2015-1-28
Krzyś,

to nie był personalny atak tylko prowokacyjna ironia bardzo szczęśliwy To raz,

a dwa
zadałeś pytanie do czego się przydają poza przesyłem danych.

Odpowiedź jest prosta. Do fajnej zabawy. A transwerter niekoniecznie kupiony u Niemców.


_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
sq6ade
23.10.2016 15:25:23
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12513 #2349050
Od: 2008-3-21

  sp3suz pisze:

  @SQ6ADE A której to KLASY stacja?? Bo jest kilka. ....


Słabo się znam na BTS ale to takie coś na jednym maszcie :

T-Mobile ID: 46757
UMTS2100

Orange ID: 14284
GSM? UMTS2100

T-Mobile ID: 46661 (N!)
GSM1800 GSM900 UMTS2100

Możliwe że dane są nieaktualne bo ostatnio instalatorzy wymieniali anteny panelowe a energetyka dociągała kabel.
_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
sp3suz
23.10.2016 15:43:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: JO72SV

Posty: 2670 #2349056
Od: 2011-3-19
@SQ6ADE to co podałeś to nie jest moc bo moc ustala sie komputerowo i jest narzucona z góry przez UKE. Chłopaki robią pomiary i każą poprawić.Jeśli się nie podporządkują to stacja do zamknięcia ale najpierw potężna kara. Energetyka dociąga nowy kabel kiedy maszty są współużytkowane przez różnych operatorów. chodzi o osobny licznik i "swoje przyłącze" aby obcy technicy nie szwendali sie po nie swoim sprzęcie. UMTS 2100 to zakres 2100 MHz GSM 900 i GSM 1800 to zakresy częstotliwości dla komórek. Teraz wiesz dlaczego po zmianie operatora komórka czasami jest do zmiany? Bo się zakresy nie pokrywają. UMTS hipotetycznie powinna dawać możliwość wideopołaczenia ale jakoś szału nie ma z tą usługą. cool
_________________
Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
  
SQ2RBW
02.11.2016 14:42:02
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 31 #2353108
Od: 2011-12-9
Mikrofale w krótkofalarstwie szczególnie powyżej 1,2GHz to chyba jako ciekawostka...
Praktyczne wykorzystanie raczej znikomo użyteczne w stosunku do kosztów urządzeń, instalacji i ostatecznych osiągów. Ale nie przeciwstawiam się tym, którzy to lubią, mają pełne prawo z tego korzystać.

A tak na marginesie to ja osobiście się dziwię, że mikrofale wkradły się na tak szeroką skalę do naszej codzienności i bliskiego otoczenia. Po prostu mam w pamięci wypowiedzi światowej sławy fizyków, którzy się na ich temat wypowiedzieli w kwestii oddziaływań nawet dla pól o małej gęstości energii.
  
HF1D
02.11.2016 18:09:17
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2316 #2353167
Od: 2015-1-28


Ilość edycji wpisu: 1
  SQ2RBW pisze:

  Mikrofale w krótkofalarstwie szczególnie powyżej 1,2GHz to chyba jako ciekawostka...
  Praktyczne wykorzystanie raczej znikomo użyteczne w stosunku do kosztów urządzeń, instalacji i ostatecznych osiągów. Ale nie przeciwstawiam się tym, którzy to lubią, mają pełne prawo z tego korzystać.


Marcin, myślę, że dokładnie taka sama ciekawostka jak 1,8 MHz czy 14 MHz.
W końcu to tylko hobby. Zabawa.

Na początku radia fachowcy twierdzili, ze fale krótkie są nieprzydatne do łączności profesjonalnej. Krotkofalowcy udowodnili, ze jest inaczej
Gdy 40 lat temu zaczynałem to na tych którzy sięgali po 432 MHz czasem mowiliśmy "hydraulicy" wesoły
Gdy dostaliśmy 1,2 GHz to część też sceptycznie patrzyła, a dzisiaj na EME 1296 MHz bywa większy tłok niż na 144 czy 432 MHz.
10 GHz? no to chyba żart, ciekawostka. Nawet wczoraj jeden z kolegów podśmiewał się z lunety snajperskiej na transwerterze.
Gdy w 2010 roku startowałem na 10 GHz to koledzy oczywiście pytali czy nie prościej byłoby pogadać bezpośrednio z korespondentem którego musze widzieć, żeby zrobić QSO.
Łączności ze Słowacją, Czechami czy Austrią spowodowały, że sceptyków jest mniej.
A na 10 GHz prowadzona jest łaczność kosmiczna i ostrzą sobie zęby prowiderzy internetowi posuwając się nawet do nielegalnych instalacji uważając, że są nie do namierzenia.
Czy sprzet jest drogi? Porównamy z KF?
IC-7300 ca ok 6000 zł
anteny tu rozrzut duży. Powiedzmy GP7DX ok 1,5 tys zł
jakiś klucz, słuchawki, mikrofon, parę innych dupereli 1000 zł
Mamy 8500 zł

Stacja 10 Ghz
Transwerter DB6NT MKU 10 G4 - 485 Euro ca ok 2000 zł
Antena paraboliczna powiedzmy offset 90 cm - 100 zł
Oświetlacz, różnie weźmy 200 zł
Do tego radio na 144 MHz np FT-290 za 300-400 zł
Drobna mechanika, statyw, kable, przekaźniki niech będzie 1500 zł
Razem ca 4200-4500 zł w wersji 200 mW pozwalającej popracować RS, AS
Przy odrobinie szczęścia kupujesz PA 2W za ok 500 zł. Jak masz więcej szczęścia to 8 W za taką samą cenę
Dalej mieścisz się w 5 kawałkach.
Z taką moca to już możesz trochę poszaleć.

Jak masz ochote to kupujesz parabolę 120 cm i kto Ci podskoczy w ogródku albo na balkonie? Doddajesz 30 W albo lampę TWT plus precyzyjne sterowanie anteny i możesz pokusić się o EME. Szybciej zrobisz ZL czy VK na 10 GHz niż na 3,5 albo 7 MHz.
Wspomnianą GP7DX musisz gdzieś postawić i nie wszystkim musi się to spodobac

Oczywiście na KF masz zajęcie na cały rok. I na KF nigdy nie będziesz miał za dużo anten wesoły
Na 10 GHz albo wyżej wystarczy jedna parabolka. Często gęsto jedna na kilka pasm.

Aaaa i jeszcze jedno. Idzie burza. Co robisz? Odkręcasz wszystkie anteny i wyłaczasz sprzęt.
Idzie burza, a Ty masz stację na 10 GHz. I co robisz? Wchodzisz na stronę radarów pogodowych. Im większa komórka burzowa, oczywiście w odpowiedniej odległości tym lepiej.
Rozstawiasz stację i szukasz łączności. Polujesz na komórki burzowe w odległości kilkuset kilometrów, a QSO robisz jeszcze dalsze.
Przy 24 GHz burza to już tak się nie sprawdza. Ale od czego jest mgła. Mgła to wymarzone warunki dla 24 Ghz. Sprzęt niewiele droższy, chyba że pójdziesz w falowody. Własnie zrezygnowałem z zakupu przekaźnika falowodowego na 10 GHz. Po pierwsze waży więcej niż transwerter z anteną. Po drugie kosztuje więcej niż transwerter z anteną. Łatwiej mi pogodzić się ze stratą 0,5 dB niż z wywaleniem 700 USD na przekaźnik.
I tak można coraz wyżej i wyżej.
Wrócę jeszcze do 10 GHz. Skończył się sezon burzowy? nie ma tropo? No to stacja do garażu i czekamy na sezon? Niekoniecznie. Od czego są łaczności AS (aircraft scatter). Paradoksalnie z teorii wynika, że łatwiej przeprowadzić dalekie QSO AS na 10368 MHz niż na 144 MHz.

Kilka dni temu przeczytałem "Na 10 GHz każde QSO to wydarzenie". Na poczatku tak było, ale później gdy zaczęły przychodzić łaczności na 300, 400 czy 600 km już nie rzucałem się z radości pod pociąg.
Była frajda i do dzisiaj żałuję, że życie zmusiło mnie do zbycia doskonałego izraelskiego transwertera. Tak bywa. Ale tęsknota pozostała.
Pozostałą bo tak jak łaczności na 1,8 MHz czy 472 kHz, tak jak pierwszej własnej konstrukcji (słyszałem, że jesteś w tym dobry) tak samo trzeba spróbowac mikrofal i uslyszeć swoje własne "wow" gdy po trzech dniach prób robisz pierwsze QSO.
Z tym pierwszym QSO (tropo) było tak. Umówiliśmy się z Niemcem DC6UW na próby. Postawiłem tranwerter 1W z anteną 48 cm na balkonie. Wyszło mi z pomiarów, że brakuje mi 1-2 stopnie. Po prostu zabrakło balkonu i narożnik budynku zasłaniał kierunek.
Norbert zaczął wołać (tylko 337 km) odbierałem go koncertowo. trudno się dziwić. Czterometrowa parabola i 200 W TWT po jego stronie dawało dziesiątki megawatów EIRP. Zastanawiałem się ile ptaków spadło w czasie naszych prób.
Zauważ różnice. Od niego 200W i 4 metry, ode mnie 1W i 48 cm. Bagatelka bardzo szczęśliwy
Ja odbieram 57 do 59 on mnie sporadycznie na 33 do 53.
W końcu drugiego dnia Norbert mówi "za chwilę leci samolot z Kopenhagi do Berlina, zaczynaj wołać.". 10 minut później mieliśmy zaliczone kompletne QSO.
Na tym jednak nie koniec. Trzeciego dnia zapakowałem swoje QRP w samochód i pojechałem jakieś 3 km od mojego QTH i około 40 metrów wyżej. Szybkie rozstawienie, zawołanie i ja odbierałem na 57. DC6UW mnie również odbierał na 57. Co możesz zobaczyc na filmie nakręconym przez Andrzeja SP1WSROceń sam czy to naprawdę takie wątpliwe i drogie. A najlepiej doklej się kiedyś do kogoś kto bawi się mikrofalami (tylko nie stawaj przed anteną) i zobacz czy Ci się to podoba.

EDIT:

Oczywiście nie zamierzam cię ewangelizować na jedynie słuszne pasma mikrofalowe.
Bardzo czesto pracuję na KF, równie często na niskim UKF. Moze nie nalepiej czuję się w konstrukcjach, ale lubię eksperymenty antenowe.
Do 10 GHz wracam po 5 latach przerwy.


_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
canis_lupus
02.11.2016 20:23:09
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 4502 #2353200
Od: 2013-7-18
HF1D: bardzo mi sie podoba Twój wpis. W końcu zrozumiałem o co chodzi z mikrofalami. Dziekuję.
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
HF1D
02.11.2016 20:41:43
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2316 #2353211
Od: 2015-1-28
Szymon,

jeszcze jedna mała tajemnica mikrofal.
"Prawdziwi krótkofalowcy" często sa gotowi zagryźć się nawzajem. Widziałem kilka starych przyjaźni padających w gruzy gdy jedna osoba zrobiła K1N, a druga nie zrobiła.
Na mikrofalach i chyba generalnie na UKF tego nie ma. Kolega którego zapytam o rade czy poprosze o pomoc, zakłada, że jak mnie się uda to on może zrobi ze mną QSO.
Im krótsza fala tym większy prawdziwy duch wesoły
_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
sq6ade
02.11.2016 21:47:49
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: 70.260MHz FM !

Posty: 12513 #2353247
Od: 2008-3-21

No ta proporcja "krótsza fala mniej kwasu" to pasuje mi do tego co obserwuję wiele czasu wesoły
A czy ktoś ma parabolki na obrotach ? No bo dookólne wypromieniowanie z anten to już chyba utopia.
_________________
Jesteście gotowi ??? !!!

TAK jest Kapitanie !!! :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

  
Electra21.02.2019 08:57:31
poziom 5

oczka
  
HF1D
02.11.2016 22:15:26
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2316 #2353262
Od: 2015-1-28


Ilość edycji wpisu: 1
  sq6ade pisze:


  A czy ktoś ma parabolki na obrotach ? No bo dookólne wypromieniowanie z anten to już chyba utopia.


Krzysztof,

nie przesadzę jeżeli powiem, że prawie wszyscy mają sprzet zmontowany na statywach geodezyjnych lub podobnych, a to umożliwia obrót o 360 stopni. Inaczej nie byłoby zabawy. Tym bardziej, że to jednak głównie terenowy sport.
I znów. Najprecyzyjniejszy jest obrót ręczny. Układ bardzo prosty. Statyw, spodarka od teodolitu lub niwelatora pozwalająca na poziomowanie sprzętu i swobodny obrót wokół osi pionowej.

A pracujący EME mają oczywiście obroty przy dużych antenach stacjonarnych. Zarówno Az jak i El.

EDIT

Fajne rozwiązanie transwertera na obracarce_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
sp6ryd
02.11.2016 22:53:13
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 2202 #2353271
Od: 2012-1-22


Ilość edycji wpisu: 1
no i nie odbierzesz sygnału z Marsa na KF czy w FM czymś tak małym :
http://www.nitehawk.com/f5pl/f5pl_exo.htmlwesoły
  
SQ2RBW
03.11.2016 09:21:02
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 31 #2353372
Od: 2011-12-9
Zgadzam się z przedmówcami i podzielam opinię, że mikrofale nie są zakresem częstotliwości bezużytecznym dla krótkofalarstwa. Jest sporo zastosowań i nikt tego nie neguje. Aczkolwiek żeby rozpocząć zabawę z tym rodzajem częstotliwości trzeba się jednak zaopatrzyć w sprzęt, który cenowo nie jest niski.
Podam taki przykład, że jak rozpoczynałem aktywność na pasmach to aby wystartować na 20m wystarczyło mi około 340 zł (z czego 250zł kosztowała budowa małego trx qrp, 50 zł fider, 40 zł przewód w izolacji + złączki). I to było wszystko jeżeli chodzi o sprzęt. I praktycznie rzecz biorąc nie było dnia w którym bym nie przeprowadził łączności. Po prostu stosunek ceny sprzętu i mocy generowanej przez to urządzenie był niesamowity do osiągów dla tych częstotliwości.
I do czego zmierzam w tym porównaniu, że wg mnie wykorzystanie mikrofal nie mija się z celem, jest to ciekawe i ma swoje uzasadnienie, aczkolwiek są zakresy, które swoimi właściwościami biją na głowę zakres mikrofal. Po prostu ja jestem za rozwiązaniami prostymi, mało skomplikowanymi, efektywnymi co do stosunku ceny urządzenia i wypromieniowanej mocy a możliwościami łączności długodystansowych. Bo to dla mnie było zawsze ideą krótkofalarstwa - pokonywanie odległości jak najmniejszymi nakładami i komplikacją układu. To było to co mnie przyciągnęło do krótkofalarstwa i co trzyma nadal. Ja np. jestem zagorzałym kf-owcem, a odbicia jonosferyczne to rzecz święta. Dlatego też zawsze na zakres powyżej 30MHz miałem inne zapatrywania.

Ale tak jak poprzednik napisał, chodzi w tym wszystkim o to, żeby mieć zadowolenie i satysfakcję z tego hobby. Dlatego ja twierdzę, że jeżeli kogoś kręci zakres mikrofalowy to dlaczego miały z niego rezygnować? Niech działa i się nie przejmuje, że nie każdy tam zagląda oczko Bo w życiu to trzeba robić to co się lubi, a nie co się innym podoba czy też nie.

Ale zmieniając nieco wątek ma takie pytanie, czy wykorzystując ten zakres częstotliwości nie macie obawy o skutki wpływu pola elektromagnetycznego na organizm?
  
HF1D
03.11.2016 09:48:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2316 #2353381
Od: 2015-1-28
  SQ2RBW pisze:


  Ale zmieniając nieco wątek ma takie pytanie, czy wykorzystując ten zakres częstotliwości nie macie obawy o skutki wpływu pola elektromagnetycznego na organizm?


1. Na coś trzeba umrzeć
2. Dzieci już wychowałem wesoły
3. Papierosy wykończą mnie szybciej niż mikrofale
4. Myślę, że przestrzegając minimum zasad można czuć się bezpiecznie. To miinimum to pozostawania za anteną w trakcie nadawania.
5. Poza tym znam kilku mikrofalowców w Polsce, którzy zajmują się tym co najmniej 30 lat i nie widać po nich negatywnych skutków. Większość dożyła emerytur, a nie rent zdrowotnych z powodu wystawienia na działanie mikrofal. Nie przypominam też sobie, aby którykolwiek z kolegów miał dzieci z dwoma głowami wesoły

_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
SP6MCW
03.11.2016 10:32:10
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JO81ND

Posty: 378 #2353405
Od: 2015-7-24
  HF1D pisze:

   SQ2RBW pisze:


   Ale zmieniając nieco wątek ma takie pytanie, czy wykorzystując ten zakres częstotliwości nie macie obawy o skutki wpływu pola elektromagnetycznego na organizm?


  1. Na coś trzeba umrzeć
  2. Dzieci już wychowałem wesoły
  3. Papierosy wykończą mnie szybciej niż mikrofale
  4. Myślę, że przestrzegając minimum zasad można czuć się bezpiecznie. To miinimum to pozostawania za anteną w trakcie nadawania.
  5. Poza tym znam kilku mikrofalowców w Polsce, którzy zajmują się tym co najmniej 30 lat i nie widać po nich negatywnych skutków. Większość dożyła emerytur, a nie rent zdrowotnych z powodu wystawienia na działanie mikrofal. Nie przypominam też sobie, aby którykolwiek z kolegów miał dzieci z dwoma głowami wesoły


Dopiszę do Twojego postu.

Jeżeli człowiek rzuci palenie, wesołe zabawy, obżarstwo, krótkofalarskie hobby będzie żył zdrowszy?

Powstaje dodatkowe pytanie: A po co?

oczko
_________________
SP6MCW
Mariusz.
Precz z dysortografią!
Nie przekraczam mocy licencyjnej.
_______________________________________
Heathkit SB104A+SB644, FDK Multi2000, Kenwood TS-450S, Hallicrafters SX-71, Hammarlund HX-50 oraz kombinacje prawie antenowe ,)
  
canis_lupus
03.11.2016 10:40:47
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 4502 #2353407
Od: 2013-7-18
No i to nie kuchenka, gdzie pcha się 1000W.
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
SP6MCW
03.11.2016 10:57:21
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JO81ND

Posty: 378 #2353418
Od: 2015-7-24
Lepiej zgrzeszyć, a potem żałować, niż żałować, że się nie grzeszyło oczko
_________________
SP6MCW
Mariusz.
Precz z dysortografią!
Nie przekraczam mocy licencyjnej.
_______________________________________
Heathkit SB104A+SB644, FDK Multi2000, Kenwood TS-450S, Hallicrafters SX-71, Hammarlund HX-50 oraz kombinacje prawie antenowe ,)
  
HF1D
03.11.2016 10:59:11
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin JO73hi

Posty: 2316 #2353420
Od: 2015-1-28
  canis_lupus pisze:

  No i to nie kuchenka, gdzie pcha się 1000W.


Pomijając 1000 W co bardziej zaszkodzi?

Czy pole elektromagnetyczne wywołane emisją stacji mikrofalowej o mocy 1, nawet 10 W czy żarcie przygotowywane permanentnie w mikrofalówce?
_________________
Pozdrawiam
Jurek
HF1D


  
canis_lupus
03.11.2016 12:01:54
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 4502 #2353444
Od: 2013-7-18
  HF1D pisze:

   canis_lupus pisze:

   No i to nie kuchenka, gdzie pcha się 1000W.


  Pomijając 1000 W co bardziej zaszkodzi?

  Czy pole elektromagnetyczne wywołane emisją stacji mikrofalowej o mocy 1, nawet 10 W czy żarcie przygotowywane permanentnie w mikrofalówce?


Chodziło mi o to, że ludzie mikrofale raczej kojarzą z kuchenką, Która ma zabezpieczenia, ostrzeżenia i ogólnie straszy.
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
Electra21.02.2019 08:57:31
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 3>>>    strony: 1[2]3

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » MIKROFALE » DO CZEGO PRZYDAJĄ SIĘ MIKROFALE POZA LANSEM I PRZESYŁEM DANYCH ?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta