HOME » PASMO UKF » JAK POPRAWNIE ZAROBIĆ WTYK N, ZACISKANY! POKOCHACIE WTYKI N!

Jak poprawnie zarobić wtyk N, zaciskany! Pokochacie wtyki N!

VHF i UHF i QRO na HF

23.06.2015 11:41:19

Film działał od samego początku, materiał bardzo poglądowy. Zapewne wielu kolegów z niego skorzysta.
Przy zarabianiu wtyczki skręcanej trzeba przestrzegać innych zasad. Nie będę powtarzał bo temat był już przerabiany.

Electra20.04.2024 16:47:23

SP5MXI
24.06.2015 10:17:44

QTH: KO02kk

Od: 2011-12-24
Podobało mi się. Dziękuję.

frantastic
15.09.2015 13:13:37

QTH: Olsztyn

Od: 2015-6-17
Właśnie obejrzałem i miałbym trzy większe uwagi i kilka mniejszych:
1. Lutowanie pina (szpilki)środkowego najłatwiej wykonać wbijając go w papierową tekturę (tekturowe pudełko), wtedy ciepło lutownicy nie ucieka w cążki, lutowanie jest łatwiejsze i szybsze, nie nadtapia kabla, nie potrzeba trzeciej ręki. Pin w tej operacji jest nieruchomy, ręką lewą operujemy kablem, lutownica w prawej.
2. Pracochłonne i ryzykowne dla jakości elektrycznej powstałego połączenia nabijanie na gorąco tulejki i pozostawianie zewnętrznej izolacji zachodzącej pod tulejkę jest zbędne gdy na koniec operacji użyjemy koszulki termokurczliwej grubościennej.
3. Koszulka termokurczliwa do kabla na zewnątrz (na dwór) musi być koniecznie z klejem i koloru czarnego podobnie jak kabel.
4. Gdy koszulki grubościennej brak, można użyć dwu odcinków koszulki cienkościennej, drugi krótszy na pierwszy dłuższy oba dosunięte do wtyczki, wtedy wejście kabla do wtyczki jest sztywne i jednocześnie kabel łagodnie zgina się na odcinku przejścia z jednej koszulki na drugą i na goły kabel.
Teoria i praktyka to immanentne części jednej całości.

SP2SWR
15.09.2015 21:42:00

QTH: Toruń

Od: 2010-11-2
    frantastic pisze:

Właśnie obejrzałem i miałbym trzy większe uwagi i kilka mniejszych:

No to przebiłeś mistrza!!!! Będą brawa i lajki-tylko zrób taki filmik z Twoimi udoskonaleniami, no zrób...
Piotr SP2SWR

frantastic
15.09.2015 23:09:23

QTH: Olsztyn

Od: 2015-6-17
Jak znajdę kogoś kto mi pomoże filmik będzie możliwy.
Proszę nie interpretować moich uwag jako czepianie się a chęć podzielenia się wiedzą profesjonalną niedostępną dla części amatorów. Ja też 40 lat temu byłem amatorem. Miałem w pracy szkolenia z zarabiania różnych złącz w firmie Andrew czyli znanego ich producenta. Do celu może prowadzić wiele dróg. Zaprezentowany w filmiku sposób, daje mocne mechanicznie połączenie. Zarabiane tu złącze jest typu "N" więc na częstotliwości nawet do gigaherców. Ciągłość falowa tak przegrzanego kabla/złącza na wyższych częstotliwościach może nie być dobra. Dla KF może być ale wtedy po co złącze N. Gdy się robi dużo złącz metoda musi być taka by bez zbędnej gimnastyki uzyskać sto na sto dobrych elektrycznie i niezawodnych w czasie złącz, można natomiast liczyć na lepsze materiały i w wymaganym asortymencie. Amator też nie musi "kleić" z niczego w dzisiejszych czasach.
Teoria i praktyka to immanentne części jednej całości.

SP5SAi
16.09.2015 11:10:40

QTH: Warszawa KO02LG

Od: 2010-6-13
    frantastic pisze:

Jak znajdę kogoś kto mi pomoże filmik będzie możliwy.

Cześć.
Szkoda czasu, na YouTube są filmy zagraniczne jak montować wtyki N na kablach. Filmy zrobione przez amatorów jak również przez firmy telekomunikacyjne, czy wytwórców kabli. Najbardziej podoba mi się bezstykowe lutowanie pin-u przy pomocy lutownicy indukcyjnej, oraz sprawdzanie prawidłowości głębokości pin-u nie głębokościomierzem obrotowym, ale specjalnym wzornikiem do N-ek, pełna profeska.
Andrzej SP5SAi
( Stefan Adam Irena )

sp3suz
16.09.2015 11:38:06

QTH: JO72SV

Od: 2011-3-19
Hi Hi Jeszcze trochę to doktoraty zaczną pisać, co niektórzy. Nie żebym się czepiał ale... Istnieje coś takiego jak "zagniatarka" czyli uniwersalne narzędzie do zaciskania końcówek. Drogie to jak nie wiem co, a na dodatek do końcówek każdej firmy nie wszystkie "kamienie" pasują. Zupełna wariacja. Pracowałem kiedyś z urządzeniami NMT i G4F. Taki sam kabel (H-155) końcówki niby te same... Dwa rodzaje zagniatarek. Owszem BNT da się zagnieść ale... już SMA na tym samym kablu , tego samego przekroju niepodobna! Wychodzą jakieś "babole" a nie wtyczki. Różnica wynosi ćwierć milimetra! I za cholerę... Zastanawia mnie tylko przyczyna ekonomiczna całości. Bo zagniatarka uniwersalna kosztuje ... prawie 400 PLN i teraz trzeba to kupić żeby sobie JEDNĄ za przeproszeniem N-kę założyć ?? No bo CZYM to zagnieść na jakimś za przeproszeniem Wypizdowie gdzie w grę wchodzi JEDNA zasr..X 510 !? TO JEST DOPIERO ŚMIECH !!! bardzo szczęśliwycool
Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!

SQ6NDM
16.09.2015 12:08:17

QTH: JO90AK

Posty: 1971 #2173296
Od: 2009-3-29

sp3suz pisze:

Dlatego osobiście staram się kupować wtyki N/UC1/SMA skręcano lutowane. Ostatnio kupowałem wtyki SMA na kabel RF-7 i UC1 + N na kabel RG213. Jakość bardzo dobra... Wcześniej nie wiedzieć czemu pchałem się we wtyki do 10zł, które są po prostu jednorazowe. A wtyk np. N za około 40zł to już jest jakość w porównaniu z tym co wcześniej używałem.
Jak ktoś jeszcze nie wie, a chciałby dobrej jakości złącza to polecam http://www.kabeltechnika.pl/grupa/41/wspolosiowe.html
Szymon
144MHz FT817 + PA 40W + 6 el. DK7ZB (boom 2,6m) + rotor/70cm FT817 + 14 el. DK7ZB (boom 3,1m) + rotor

ObrazekObrazek

Electra20.04.2024 16:47:23

HOME » PASMO UKF » JAK POPRAWNIE ZAROBIĆ WTYK N, ZACISKANY! POKOCHACIE WTYKI N!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny